Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yardim edin kaplumbagamin gözü şişti

Ilqare

Yeni Üye
2 tane kaplumbagam var. Biri 2 biri 3 yaşında. 3 yaşindaki kaplumbagam sürekli tek gözü kapali geziyordu. Sonra diger gözüde şişti ve kapandi hala bazen zorlayinca yarim aça biliyor ama genellikle kapali durumda. Ve kuru alani var ama akvaryumun dibinde yatmayi tercih ediyor sudan kafasini cikarmiyor. Filtre veya Isitici yok. Filtre almayi düşünüyorum. Çok fazla yem yiyor ama çok az hareket ediyor. Yani 1 gün yiyor 3 gun yemiyor. Digeride 2 yasinda olan çok hareketli ama yemini yemiyor. Kaplumbagami veterinere goturmeli miyim?

Foto yerlestirmek istiyorum ama nasil yapa bilirim?

EczekZ.jpg

qmmj2L.jpg

Yerlestirdim fotolari umarim görünür ve arada kuru alana çikartinca gözlerini yarim aciyor bir gozu digerine göre daha kötü durumda kizarmis gibi biraz

Eczaneden genta damla alıp sabah öğle akşam her göze 10 saniye arayla dörder damla damlatıp 10 dakika kadar kuru bir yerde beklet iltihap taşlaşmış bu yumuşayarak çıkar. Gözler eski haline gelene kadar devam et. Diğer hayvanda yoksa bile iki gün ikişer damla damlat.

Yem yememesinin sebebi gözlerin kapalı olması. Bu da hayvanı temkinli olmaya itiyor. Verirken de hemen önüne at. En azında koku yoluyla yemeye çalışır. Ama doğrudan elden verme hissederse uzak durur.

Bu enfeksiyonun temel sebebi akvaryumdaki kirliliktir. Bu iri çakıl gözenekli kaya vs. Aralarını kir aldığında kulak ve göz enfeksiyonuna neden olan zararlı bakteri üremesine neden olur. Filtreyi bir an evvel almalısın ama akvaryum küçük ise önce onu büyütüp büyük akvaryuma uygun filtre alırsın. Su ısıtıcısı ve kuru alan ısıtıcıları da olmalı. Su 28 derece; kuru alan 32 derece olacak. Isıtıcı lamba günde 12 saat yanacak.

Metilen mavisi de al. Deep fix dezopur, bio-ichthyo yada contra-ichthyo dan herhangi birini. Bundan 1 hafta boyunca her gün 30-50 litre kadar su için bir damla; 50-100 litre için iki damla; 100-200 için 3 damla damlat.

1 hafta sonra bir resim daha gönder. Geçmiş olsun.

Cvp: Yardim edin kaplumbagamin gözü şişti

Ben damlayi bulamadim. Ama gözü kendiliginden açildi. Önceler hava soguktu evde bakiyodum isiticisi yoktu ve su soğuktu. Neyse yaz geldi ve akvaryumu dişari çikardim. Iç filtre aldim gözleri tamamen açildi. Çok sevindim. Ama fazla sürmedi. Iki kaplumbagam oldugunu söylemiştim biri kaçtı bir haftadir bulamiyoruz. Ümidimi kesmek üzeriyim .Bunun hakkinda uzunca yazarim sonra. Şimdide kaplumbaganin bir gözü yine kapandi. Bir kaç gün filtre bozuldu. Şimdi filtre var ama suya girince bir gözünü kapiyor. Ve su musluk suyu. Eskiden sudan cikmazdi şimdi suya girmiyor.. Off

Acaba suyu değiştirirsem düzelir mi? Eskisi gibi şişmiş değil ama suya girince birini kapatiyor.

Genta yada gentagut her eczanede vardır. Birini alıp uygula. Akvaryumu dışarı çıkarmayacaksın doğrudan güneş görmeyecek. Zaten başta esinti hayvanı hasta eder.

Akvaryumda kaçış boşluğu olacak ki kaçmasınlar gerekli tertibatı al. Akvaryum küçükse büyük al.

Isıtıcı, kuru alan ve ısıtma lambası zaruri bunlar mutlaka olmalı ama yazın ısıtıcı değeri olan 28 dereceyi geçiyorsa eylüle doğru temin edersin.

Göz ve kulak enfeksiyonları kirden olur. Mütemadiyen akvaryumu temiz tut. Emsal sıcaklıktaki su ile değişim yap ne soğuk ne sıcak olacak.

İçme suyu ile takviye yap. Şebeke suyu yüksek klorda içerebilir. Arıtma sistem varsa komple ondan doldur. Yada su düzenleyici al. Jbl biotopol T bulamazsan düz biotopol alıp suya damlat.

Hayvan evde kaybolduysa buzdolabı, dolap altı yerlere saklanmıştır. Belli bölgelere, her odaya çay tabağı ile su koy. Düzenli takip et suyun döküldüğü yer nere ise hayvan oradadır. Bir 10 gün daha açlığa susuzluğa dayanabilir.

Filtre komple su içinde olacak. Motorunu su soğutur. Su 35 derece üstüne çıkarsa soğutma yapamaz motor yanar. Su çok sıcak ise hayvan girmek istemez. Sadece öğlen en sıcak zamanda küçük petşişeyi buzluğa atıp dondur. Donunca kapağını açmadan akvaryuma koy. Sürekli yapma hayvanı hasta edersin.

Geri