Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yavru elde etme!!!!

akinci23

Gümüş 5 Üye
arkadaşlar evlerimizde beslediğimiz kırmızı yanaklı su kaplumbağalarımızdan nasıl yavru alabileceğimizi kimse yazmamıştı ben de en iyisi bu konuyla ilgili okuduğum birkaç şeyi yazayım.gördüğüm kadarıyla pek bir bilgsi olan yok gibi.
işlem kısaca şöyle:
önce kapluşunuzun üreyebilecek yaşa gelmesi gerekiyor ki bu da yaklaşık 4 yaş oluyor. kuru alanını 30 cm lik kumdan oluşturmanız gerekiyor. sonra kaplumbağa yumurtasını oraya birakıyor ve siz de yumurtanın duruşunu değiştirmeden oradan çıkarıyorsunuz ve yapacağınız tek şey beklemek oluyor. ısısı da çok önemli değil çünkü ısısı yüksek olduğunda dişi, düşük olduğunda da erkek oluyomuş.ne kadar doğru bilemem ama ısı konusu dışındakilerin doğru olduğuna eminim ancak kaç günde yumurtadan yavrunun çıkacağını hatırlayamıyorum ama epey bir süre olduğunu hatırlıyorum
bunları nasıl öğrendiğimi soruyorsanız bu konuyla ilgili internette araştırma yapıyordum ve bunları üreten birinin yaptığı işlemler karşıma çıktı oradan hatırladıklarımı buraya yazdım umarım faydalı olur ve o yavruları kaplumbağa almak isteyen insanlara veririz sonuçta hepimiz hayvan ticaretine karşıyız onlari bir canlı olarak değil, mal olarak görüyolar çünkü

Mesajlarda kısaltma kullanmayalım/tubidik

Isı cinsiyetin belirlenmesinde önemli olduğu kadar yumurtaların sağlıklı gelişimi açısından da önemli. Timsahlarda olduğu gibi ısı yumurtadan çıkacak yavrunun cinsiyeti üzerinde etkin bir faktör. Yumurtaların gelişiminde ısı ile birlikte nem de çok önemli. Yumurtalar su içinde olmayacak ama kuru bir kum içinde de olmayacak. Akvaryumda sağlam yumurta almış birini daha görmedim. Benim büyükler üremek için gerekli girişimlerde bulunuyorlar. Ama daha yumurta göremedim akvaryum içinde :)

SIzcede resimli anlatim daha kolay olmazmiydi. ...... da ben kaplumbaga nasil üretilir diye bir konu açmistim. Ileride ben sari karinlimla ve Kinosternon Bauriimle üretme planlarim var tabi Türkiyede yasarsam daha çok tür üretmek istiyorum. Hollandada evinde kaplumbaga üreten çok insan var.

yumurtayı almaman gerekiyor intahar ederler etmeseler bile tabağa koyup ordamı bekliyeceksin cıkmasını? garip olmazmı?

Ev ortamında kaplumbağa yavrusu almanın imkansıza yakın olduğunu biliyorum.

Ben zaten yavrulatamam.:D 1 tane yavru kaplumbağam var ve cinsiyetini bilmiyorum.Ama bana erkekmiş gibi geliyor.:)

Cvp: yavru elde etme!!!!

ayrıca suyunda biraz derin olması lazım. yani yaklaşım olarak 1-1.5 metre boyunda bir akvaryum gerekli. çok masraf eder. birde evde uygun bir yer olması lazım. paylaşım için teşekkürler.

Geri