Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yavru kaplumbağam çok hareketsiz

volkan0312

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar yavru kaplumbağam hakkında biraz yardımınıza ihtiyacım var.Bakım için hertürlü ekipmanı tamamlayıp 3gün önce aldığım kaplumbağam rutin olarak gündüzleri biraz güneşlendirip su seviyesini istenilen sıcakta tutmama rağmen nedendir bilmem hala çok hareketsiz.Düzenli yem yemiyor hatta hiç yemiyor.Yapmış olduğum kuru platforma bile çıkmıyor.Paludaryumun köşelerine gidip biryerlere asılıp uyumaya çalışıyor.Çok dikkat edipte aldığım için herhangi bir hastalık belirtisi yok(gözler açık şiş değil,kabuk sert ve deri rengi normal)Acaba hala yeni yerine alışmaya mı çalışıyor dersiniz.?Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler

Başlık konu içeriğini açıklayıcı nitelikte olmalıdır/tubidik

RE: yardım edermisiniz?

daha 3 gün önce aldıgınızdan ötürü büyük ihtimalle yerine alışmaya, yaşam alanını keşfetmeye calısıyordur. 1 hafta içinde yem yemesi düzene girecekktir diye düşünüyorum : )

sen yapman gerekenleri ve onun ihtiyaçlarını karşılamışsın wolkano oda şu anda yeni evine alışmaya çalışıyor göreceksin bak 1 kaç hafta içinde oda oldukça hareketli ve obur olmaya başlar :D benim kabuklu böcükümde tam 3 hafta bişey yememiş ve hareket etmemişti ama şimdi küçük obur bir canavar oldu çıktı başıma :D

Evet bencede yaşam ortamına alışıyordur.Düzenli olarak yem yemesi ve kara alana alışması uzun sürebilir,siz ekipmanları tam tutun ;

suyu sıcak tutun,
vitamin takviyesi yapın,
doğal güneş almasını sağlayın,
varsa uv lambası kullanın,
yemlerin yanında (karides,un kurdu..vs)kurutulmuş yemler kullanabilirsiniz.

Ve kaplumbaganızın bulunduğu ortama pek gırmeyın kaplumbaganız kara alana cıkmak ıcın etrafının sessız ve guvenılır olmasını bekler.Size daha alışmadığı için sizden korkabılır.

Bunlar kaplumbaganızın ortama daha cabuk alısmasına ve mutlu olmasını saglar.

Teşekkürler arkadaşlar zaten ben bu mesajı 1 ay önce yazmıştım o zamandan beri yeni yerine alıştı, seslere tepki vermeye başladı hatta ben paludaryumuna yaklaşınca hemen camın önüne gelip benim el hareketlerini bile takip ediyor arttık.Çok iyi bir ikili olduk sanırım.Siteye bir resmini de koymuştum çok fotojenik maşallah.

Çok sevindim...Bende baktım kimse cevap yazmamış ben bi müdahale ediyim dedim :)

wolkano' Alıntı:
Teşekkürler arkadaşlar zaten ben bu mesajı 1 ay önce yazmıştım o zamandan beri yeni yerine alıştı, seslere tepki vermeye başladı hatta ben paludaryumuna yaklaşınca hemen camın önüne gelip benim el hareketlerini bile takip ediyor arttık.Çok iyi bir ikili olduk sanırım.Siteye bir resmini de koymuştum çok fotojenik maşallah.
Sizin ve kapluşunuz adına sevindim,Sağlıklı güzel günler dilerim

Lütfen kurallara uygun konu açınız

kaplumbağam için

sizlere bir şey sormak istiyorum 1 ay önce iki tane kaplumbağa almıştm ikisi de hiç birşey yemiyor kuru yerden hiç inmiyor ve gözlerini hiç açmıyorlar arada elime alınca kıpırdıyorlar ama yine de gözlerini hiç açmıyorlar bana yardmcı olabilir misiniz? :rolleyes:

Türkçe'mize özen gösterelim/tubidik

RE: kaplumbağam için

keen.angel' Alıntı:
sizlere bir şey sormaq istiyorum 1 ay önce iki tane kaplumbağa almıştm ikiside hiç birşey yemiyor kuru yerdn hiç inmiyor we gözlerini hiç acmıolar arada elime alınca kıpırdıyorlr ama yine de gözlerini hiç açmıolar bana yardmcı olabilirmisinzz:rolleyes:[/font]
[/size][/color]

Resim yollayabilirseniz iyi olur. Bu arada ağızlarında köpürme, hapşırma, ince ses çıkartmak gibi bir tavırları var mı? Tabii en önemlisi akvaryumunuzun donanımı nedir? Onuda söylemenizde fayda var.

1 aydır yemek yemiyorsa ve bu sonucta bir bebek olduğu için bence iç organlarının tamamı hasar görmüştür.. Yaşaması mucize olur gibi geliyor.. Kapta bakıyorsun sanırım. Yine de elinden geleni yapmalısın, sularını ılık tut, tepelerine ısı vericek bir lamba yok, ısınsınlar.. En kısa zamanda akvaryum alman gerekiyor.. Akciğer enfeksyonu geciriyorlar sanırm. Gözlerini hiç açmaması ve kuru yerden inmemesi bunun göstergesi.. :/

Türkçe'mize özen gösterelim / tubidik

Bence de senin kapluşun yeni yeni alışmaya başlıyordur.Benim kapluşum böyle birşey yaşamamiş olsa da sen elinde geleni yapıp ona iyi bakmışsın.:)

Geri