Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yazlık kuru alan

Akarakurt

Admin
Yönetici
mailto:/2hoe13o.jpg
"Malzemeler:
- Tahta, çivi, çekiç ve pense
- Boyacı muşambası
- Hazır ya da doğadan toprak
- Plastik leğen yada büyükçe bir kap(dildörtgen olması önerilir)
- Ufak ve büyük boyutta taşlar veya ufakça kaya parçaları
- Şemsiye ya da kumaş parçası

- İstenilirse çimen, paptya gibi kolay yetişebilecek bitkiler

İmalat:

İstenilen boyutlarda kesilen tahta parçaları manavlarda kullanılan sebze meyve kasaları tarzında çivilerle oluşturulduktan sonra toprağın dağılmaması ve balkon zeminimize rutubet yapmaması için muşambayı kasanın içine ister serip istersek de raptiyeliyebiliriz. Toprağı atmadan fazla suyun çürüme ve koku yapmaması için saksılarımızda olduğu gibi gider delikleri açmamız faydalı olacaktır. Hemen ardından derin ve büyükçe leğen(kap) kasanın içerisine oturtup toprağı yaydırarak dolduruyoruz. Çim tohumlarını(isteğe bağlı) toprağımıza ekip; istersek ufak papatya yada benzei çiçeklerden bir kaçını ekleyerek toprağımızı güzelleştirebilriz. Son olarak da bir suyun içine olmak üzere büyük en az 2 kayayı bahçeye yerleştiriyoruz. Unutmayalım ki kaplumbağalar zeminden biraz yüksek taşlarda ya da suyun içinde güneşlenmeyi oldukça severler. Ufak taşlarımızı ise leğenin kenarına dekoratif olarak toprağa gömebiliriz. Burda unutmamamız gerekekn esas konu kaplumbağalarımızın sudan çıkmalarını kolaylaştırcak ir merdiven sistemini leğenin kenarına taşlarla oluşturmamım. Son olarak ise bunaldıklarında gölgeye kaçabilecekleri bir gölgelik mutlaka oluşturmalıyız. Şunu göz ardı etmeyelim ki; boş toprakta kaplumbağalar sürekli saklanacak korunacak bir yer arıyacaklardır. Onların güvende hissetmeleri için çimen, çiçek gibi bitkiler faydalı olacaktır."

[size=small]NOT:Emin Emre ÇAKIR isimli ziyaretçimizin istegi üzerine sitemizde paylaşıyorum.
Bana yollamış oldugu mail:

[/size]
İyi Geceler Ahmet Bey,

Ben çeşitli sebeplerden dolayı herhangi bir forum sitesine üye değilim ve olmamaktayım. Yaklaşık 2-3 aydır sitenizi takip etmekte ve iki adet kırmızı yanaklı su kaplumbağası beslemekteyim. Onları almadan önce siteyi neredeyse ezberledim gibi. Şimdilerde ise kuru alan ve yazlık evimiz için bazı projeler geliştirmekteyim. Bir makine mühendisi olarak çizip, ekonomik malzemelerle imal etmeye çalışıyorum. Örneğin herkesin strafor ve derz ile yaptığı üç boyutlu arka planlardan esinlenerek ve internette satışı olan turtle bank isimli mıknatıslı kuru alanı taklit ederek strafor üzerine derz dolgu ile kuru alan imal ettim.

Sonuç olarak belirtmek isterim ki, bu tarz projeleri kendim için değil herkes için yaptığımı düşünerek herhangi bir foruma üye olmadığım için paylaşmamazlık yapmak istemem. Sizden ricam zaman zaman bu adresten size yollayacağım projeleri forum siteniz sukaplumbagasi.com' da uygun görmeniz halinde yayınlamanız. İlk projemi size sunuyorum ve sitede ve hayatınızda başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum.

Saygılarımla...

Emin Emre ÇAKIR

Cvp: Yazlık kuru alan

Emin beye bu güzel yazısı için teşekkürler.Gayet hoş bir yazı olmuş :)

Çok beğendim bir bahçemiz yok ama büyük sayılabilecek bir balkonum var. İnşallah yapabilirim :) Emin Emre Bey'e teşekkürler :)

Yarın bende benim yazlık havuzu tanıtayım bari :p
Bu kadar güzel bir şey olmada da imkanlar dahilinde yapılabilecek bir şey :D
Çizim gerçekten güzel.Emeğinize sağlık.

Çok güzel bir paylaşım olmuş, arkadaşa teşekkürlerimizi iletirseniz sevinirim :)

Teşekkürler. Ama bahçeli yazlığı olanlar için uygun ben yazlıkta pilastik kapta yapmayı düşünüyorum.

Adam bunu balkonda yapın demiş. Sadece bahçesi olanlar için değil bu :) Yazıyı okursanız görürsünüz.

Paylaşım için teşekkürler.

Kaplumbağaları kuşlar, kediler kapmaz mı?

Geri