Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yediklerini bir kaç gündür tekrar ağzından çıkarıp tekrar yiyor.

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Merhabalar Cem bey ve saygı değer forum üyeleri şöyle bir sorum var. Arada bir kusma eylemi sanırım bunu yapıp büyük büyük tavuk döner parçası gibi çıkarıp yiyordu. Şu bir kaç gündür bunu aktif yapıyor sadece sabahları kafa boyutuna göre besliyorum aslında neden olabilir yada bir rahatsızlığı mı var

Stick yemleri tam ıslanmadan hızlıca yediklerinde karınlarında şişip hazımsızlık yapar ve kusarlar.

Bu çıkardıklarını her yemde mi yapıyor sadece sert stick yemlerde mi?

Dışkılaması nasıl? Kabızlık yada renk değişimi var mı?

Leblebi büyüklüğünde çakıl var mı tabanda?

Stick yemleri tam ıslanmadan hızlıca yediklerinde karınlarında şişip hazımsızlık yapar ve kusarlar.

Bu çıkardıklarını her yemde mi yapıyor sadece sert stick yemlerde mi?

Dışkılaması nasıl? Kabızlık yada renk değişimi var mı?

Leblebi büyüklüğünde çakıl var mı tabanda?
Açıkçası başka yem denemedim şu 5 6 aydır hem stick alıyorum 1000ml. Malum fiyatları uçtu bunların. Attığım an hemen yiyor ondan ıslanmama ihtimali var.Dışkısına pek denk gelmiyorum açıkcası ama uzun süredir görmüyorum acaba yaptıktan sonra yiyor mu? Tabanda kum yada çakıl taşı mevcut değil

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-08-09-05-05-51-181_com.dmall.mfandroid.jpg
    Screenshot_2021-08-09-05-05-51-181_com.dmall.mfandroid.jpg
    469 KB · Görüntüleme: 11
Hayvan taş gibi birşey yutup midesinde kalırsa,
Kabız olup çıkaramıyorsa aldığı yemi çıkarır. Şu durumda taş çakıl birşey yutmamış. Kabız olma ihtimaline karşı sızma zeytinyağından 2-3 damla vereceğin ilk stick yeme damlatıp yedir. Bu bağırsakları yumuşatır. Bu iki gün yemi bir iki stick azalt. Öğleden sonra yerse bir parça marul yada kıvırcık parçası verirsin. Bu lifli gıda olduğu için sindirimi rahatlatır.

Yemde nem kaybına bağlı sertleşme var ise buzdolabında dursun. Büyük kutular sürekli aç kapa sıcak havada nem kaybedince sertleşir.

Haşlanmış yumurta akı verebilirsin.

Merhaba büyük yemi şöyle aldığım an eski yem kutularına bölüyorum 4 ayrı kutuda saklıyorum. Yemleri atarken bugün baktım yumuşaktı sertleşme yoktu yemlerde. Yani dışkıladığına acaba ben mi denk gelmiyorum yoksa dediğiniz gibi kabız mı bilmiyorum. Yerse deniyeyim marul kıvırcık bir dönem tavuğun kokusuna bile yememişti :)

Denemeler yapabilirsin her hayvanın ağız tadı farklıdır. Zeytinyağını unutma! Kabızlık varsa rahatlatır.

Bazısı o kadar hızlıdır ki yaptığı dışkı daha yere değmeden havada mideye gider.

Denemeler yapabilirsin her hayvanın ağız tadı farklıdır. Zeytinyağını unutma! Kabızlık varsa rahatlatır.

Bazısı o kadar hızlıdır ki yaptığı dışkı daha yere değmeden havada mideye gider.
Diyelim 10 tane yem atacağım hocam zeytinyağından 1-2 damla hepsine mi damlatayım yoksa sadece ilk atacağım yeme mi? Doğrudur belki de yapıyor hemen yiyor :)

Kabız olma ihtimaline karşı sızma zeytinyağından 2-3 damla vereceğin ilk stick yeme damlatıp yedir.

İlk yeme zeytinyağı damlatın ve elinizle vermeye çalışın. Eğer yem suya değerse hem suyu kirletir hem de üzerindeki zeytinyağı tabakası azalır. 2. ya da 3. yemi zeytinyağlı vermeye çalışırsanız yemin farklı koktuğunu anlar ve yemez.

• Beğen
Tepkiler: cem
İlk yeme zeytinyağı damlatın ve elinizle vermeye çalışın. Eğer yem suya değerse hem suyu kirletir hem de üzerindeki zeytinyağı tabakası azalır. 2. ya da 3. yemi zeytinyağlı vermeye çalışırsanız yemin farklı koktuğunu anlar ve yemez.
Bizimki psikopat hocam elimi kaptırma ihtimalim çok yüksek :) Bi deneyeyim yine de kirlenen su olsun

Merhaba bir kaç gündür dediğiniz gibi zeytin yağı ile verdim lakin durum aynı devam etmekte. Ne yapabiliriz

Yemi bir adet daha azaltalım. Dışkı gördün mü? Sürekli her öğünde kusuyor ise röntgen çekilmesi gerekir. Bazen bir cisim çakıl vs. yutuyorlar bu midede kalıyor. Bir arkadaşımızda buna benzer bir problem yaşanmıştı. Hayvan birkaç taş yutmuştu. Bayıltıp ağzından çıkardılar.

Yemi bir adet daha azaltalım. Dışkı gördün mü? Sürekli her öğünde kusuyor ise röntgen çekilmesi gerekir. Bazen bir cisim çakıl vs. yutuyorlar bu midede kalıyor. Bir arkadaşımızda buna benzer bir problem yaşanmıştı. Hayvan birkaç taş yutmuştu. Bayıltıp ağzından çıkardılar.
Dışkı bu olaydan sonra gözlemledim hiç denk gelmedim. Her gün bir kere böyle çıkarıp geri yiyor. Yem porsiyonunu azaltayım öyleyse.peki bunun sıcaktan yada su sıcaklığından filan olma ihtimali var mı? Porsiyonu azaltırken de zeytinyağı döküyorum bir kaç damla değil mi

Bu taş kum gibi hiç birşey yok akvaryumda o ihtimal mümkün değil.

Az önce marul vs attım onları yedikten sonra ağzından çıkardığı şekilde arka kuyruktan çıkardı sanırım rahatladı.

Dışkılamada kabızlıktan ishale sıcaklığın etkisi olabilir ama bunun kusma ile alakası yoktur. Güneş çarpması dersen bir derece ama onunda böyle sürekliliği olmaz.

Yemi bütün ağzına alıpta yutamayacağı kadar büyükse bütün halde çıkarıp parça parça kırıp tekrar yerler. Kusmadan kastın bu ise bu normal. Bunu çoklu hayvan besleyenlerde daha çok gözlüyoruz diğer hayvana kaptırmamak için bütün bütün yutuyorlar.

Zeytinyağını bırakalım. Arada marul kıvırcık verirsin. Haftada 2 yada 3 kez kabuk yüzeyi kadar genişlikte verebilirsin.

Dışkılamada kabızlıktan ishale sıcaklığın etkisi olabilir ama bunun kusma ile alakası yoktur. Güneş çarpması dersen bir derece ama onunda böyle sürekliliği olmaz.

Yemi bütün ağzına alıpta yutamayacağı kadar büyükse bütün halde çıkarıp parça parça kırıp tekrar yerler. Kusmadan kastın bu ise bu normal. Bunu çoklu hayvan besleyenlerde daha çok gözlüyoruz diğer hayvana kaptırmamak için bütün bütün yutuyorlar.

Zeytinyağını bırakalım. Arada marul kıvırcık verirsin. Haftada 2 yada 3 kez kabuk yüzeyi kadar genişlikte verebilirsin.
Yok öyle kırma olayı değil hocam bildiğimiz ufak yem. 10 tanesini aynı anda yine yer :) dediğim kusma afedersiniz insan gibi idi. Dün kıvırcık sonrası baktım yine suya bıraktı onları ama ağzından değildi sanırım yaradı. Haftada 2 3 gün güzel olur. Ölçüyü bilememiştim iyi oldu kabuğa göre hesaplarım. Bu arada ısıtıcı bozulmuş kıştan önce alayım değil mi şuan ev sıcak

Isıtıcı eylülde hazır olsun. Eylülün ikinci yarısı gece soğumaya başlar.

Geri