Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yellow-bellied slider (Trachemys scripta scripta)

Alper_

Gümüş 4 Üye
yellow-bellied slider =YBS

Erişkin erkekler 13-20 cm arasında olurken erişkin dişiler 20-33 cm olurlar.Üst kabukları kahverengi ve siyahdır kabuklarında sarı çizgiler bulunur,derileri ise zeytin yeşili rengindedir yine derilerindede sarı çizgiler bulubur.Erkekler yaşlandıkça renkleri kararır.

İlkbahar ,yaz ve sonbaharda üreme gerçekleşir çiftleşme suyun içerisinde gerçekleşir fakat yumurtaları gömmek için karasal alana ihtiyaç duyarlar dişiler bir seferde 6 ila 10 arası yumurta bırakır yumurtalaeın inkübasyon süreci yaklaşık olarak 2-3 ay sürer yumurtadan yeni çıkan yavrular neredeyse tamamen etçildirler böcekler,örümcekler,iribaş,kabuklular hatta leşleri yerler.Zamanla büyüyüp erişkin hale geldikçe ihtiyaçlarının neredeyse %95 ini bitkilerden karşılar hale gelirler.

YBS ler sabahtan ihtiyaçları olan besini aldıktan sonra kıyıda kumun üstünde,kütüklerin üstünde yada çalılıkların arasında günün geri kalanına güneşlenirler.

Akvaryum

Yavru YBS ler 40 lt lik bir tankda beslenebilirken erişkin 1-2 YBS 250lt lik bir tanka ihtiyaç duyar.Bulundukları akvaryum en az 40 cm suyun ısısı ise 22-27 dereceleri arasında olmalıdır ayrıca güneşlenicekleri bölgedeki ısı ise 32-35 dereceleri arasında olmalıdır yine güneşlenme alanına uv-b lambalar konulmalıdır uv-b lambaya alternatif olarak güneş ışığı görücek biryere koymak da alternatif olabilir.

Beslenme

Yavrular tamamen böcekler,örümcekler,iribaş,kabuklular ile beslenmelidir zamanla YBS ler büyüdükçe otçul ağırlıklı beslenmelidir.

http://www.youtube.com/watch?v=LoEgSDjgVos

http://www.youtube.com/watch?v=Bngj2E_lUPk

kaynak : http://www.surungenforum.com

98765*

87965*

90876*

Ekli dosyalar

• images.jpeg
    images.jpeg
    9.3 KB · Görüntüleme: 15
  • Slider.gif
    Slider.gif
    148.9 KB · Görüntüleme: 15
  • Albino Yellow Bellied Slider, Trachemys scripta scripta.jpg
    Albino Yellow Bellied Slider, Trachemys scripta scripta.jpg
    200.9 KB · Görüntüleme: 13
  • Yellow-belliedSliderTrachemysscripta.JPG
    Yellow-belliedSliderTrachemysscripta.JPG
    35.9 KB · Görüntüleme: 11
Cvp: yellow-bellied slider (Trachemys scripta scripta)

Şuan elimde bulunan 2 yavru da yellow belly :)

Teşekkürler bilgi için. :ar4fd:

Bana göre dünyanın en güzel kaplumbağası olan western painted turtle hakkında da ayrıntılı bilgi verirmisin. Düzgün bi türkçe kaynak bulamadım ben..

Bende almayı çok istiyorum ama bi türlü bulamadım İstanbulda :(

western painted ide araştırıyım belki bulurum :133:

banyoterligi' Alıntı:
Şuan elimde bulunan 2 yavru da yellow belly :)

aldın mı mert hayırlı olsun fotoğrafları at da bakalım :)

Cumberland diye gittim ama yellow belly getirmişler arkadaşlar :) Emre abiye atmıştım foto yalnız bi tanesinde hafif yan yuzme var. Kabugu cok guzel. Diığerindede kabugunda capraz plakalar var mutasyonmus ama saglıklı. Bakalım belki 1-2 tane daha alabiilrim cok tatlılar :D

Teşekkürler Alper. Bu slider türü çok güzel :)

Kabuk plakaları farklı olanın rengi ve deseni çok güzel, çizim gibi :) Sağlıklı ömürleri olsun.

Yan yüzme olanı bir kaç gün gözlemle Mert. Olmadı tedavi gerekir.

Büyüdüğünde sıkıntı çıkar mı o kabuk araları Emre abi? bu arada bi tane daha alabillrim bulmusken :p

Bizler için de alıp gönderme imkanınız var mıdır acaba ?

banyoterligi' Alıntı:
Büyüdüğünde sıkıntı çıkar mı o kabuk araları Emre abi? bu arada bi tane daha alabillrim bulmusken :p

Plakalar hiç sorun olmaz Mert. Güzelce büyür ufaklık. Kaç tane kaldı acaba adamda biliyor musun? Birde tekrar aynı kaplumbağalardan gelecek mi bir danış istersen.

Telefonda konustugumuz gibi zaman zaman getiriyoruz dedi. ithalat ediyorlarmış sanırım ara ara. Valla tek korkum hasta gibi olan. Bu turu bulmusken 1 tane daha almak istiyorum ama bakalım..

Suratları cok sevimli gercekten :)

Bence iki tane kafi. İkide İzmir de var. Akvaryum durumunu iyi hesap etmelisin. Belki ileride başka slider türüne denk gelirsin. Bu sebeple güzelliklerine fazla kapılma :)

Her dakka petshopa gitmiyorum varmı yokmu diye ama dün aldığımda vardı gene 6-7 tane daha

İda akvaryum. Eğer gelme durumunuz varsa götürebilirim petshopa sizi..

ben değil de bir yakınımın gelme ihtimali var ama daha kesin değilmiş yinede teşekkür ederim

Geri