Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yem beğenmiyor

martigen

Bronz 5 Üye
Merhabalar ve teşekkürler herkese :)
Atıl'la yaklaşık 25 gündür birlikteyiz. Bu ilk mesajım olsa da, bu süre içinde sizlerden çok şey öğrendim. (eğer almadan önce baksaydım, almazdım, o ayrı konu :( )
Birbirimize alışmamız çok çabuk oldu, ikinci gün yem için peşimde koşmaya, parmağımı ısırmaya başlamıştı :) Ancak yem konusunda sorun yaşıyoruz. Pet shoptaki adamın bana verdiği yem (vitaminli balık yemi sanırım) ve karides dışında bir şey yemiyor. Dün sebzeli bir yem buldum, ondan da yemeye başladı biraz. Epey yem denedim ama ağzına alıp çıkarıyor ve tekrar yem için çıldırmaya başlıyor :( Ne yaparsam yapayım, bunlar dışında bir şey yediremedim. İşin kötüsü dün kendi pisliğini, kabuğundan soyulan parçaları da yediğini fark ettim :( Buna nasıl bir çözüm bulacağımı bilmiyorum :(

Hazır yazmaya başlamışken, kafamdaki diğer şeyleri de sorayım :)
Kabuğu soyuluyor bu aralar. Dün kabuğunda çok hafif bir yumuşaklık fark ettim. Küçük olduğu için ( şu an 4.5 cm.) bunun normal olabileceğini okudum bir yerlerde. Bu doğru mu, yoksa önlemimi almaya başlayayım mı?

Ayrıca ayağında da, kabuğundan soyulan parçalar gibi şeyler var. Ayakları da soyulur mu? Ya da mantar mı bunlar?

Şimdiden çok teşekkürler hepinize :)

Ayaklarından, boynundan sarkan, şeffaf renkli, yosun benzeri şeylerden bahsediyorsanız, o sorun bendede var.. Elimle temizliyorum. Mantar değiller, yosunlar sanırım..

Evet, bahsettiğiniz şekilde. Mantar olmaması sevindirdi beni :) Ben ne yazık ki elimle temizleyemiyorum. Sudayken çok belli oluyor ama sudan çıkardığımda tekrar bacağına yapısıyor ve almam çok zor oluyor. Zorlayarak canını acıtmaktan da korkuyorum. Kendiliğinden kopmalarını beklemem gerekecek sanırım.

Evet, sudayken belli oluyorlar yanlızca. Sudan çıktıklarında görünmüyorlar. Elimle hafifçe derisini okşayarak temizliyorum.. Ama zaten kendiliğinden kopuyorlar bi süre sonra.. Akvaryumun ışığından kaynaklanıyor bence, yosun yapmıyan ışık lazım..

Kaplumbağalarınız büyüyor ve derileri kuruma alanına çıktıklarında kuruyor çatlıyor beden büyüdükçe üstteki ölü deri dökülüyor. :)

Bazı sorunları anlamak için kendi bedeninize bakın bazı mevsimlerde saçlarınızda kepek olur. Bunun nedeni ölü deri vücudunuzdan atılıyordur. Belki hissetmezsiniz ama bizlerde devamlı deri değiştiririz. Banyodan sonra giydiğiniz tertemiz iç çamaşırlarından bazen beyaz tozlar dökülür :) Hamama giden olduysa bilir keseci o sert kesesi ile yeni banyo yapmış birinden bile bir dünya kir sandığınız ölü deri kaldırır. Yazın güneşte yandığınızda ölü derileriniz aynı bu kapluşlar gibi vücuttan atılır :)

Kapluşlarımız suda yaşadıkları için derileri değişirken bazı bölgeleri hemen kopmuyor. Bir kısmı bedenlerine bağlı kalıyor onlarda zaman içinde bedenlerinden ayrılıyor siz o ölü deriyi görüyorsunuz.

İyi beslediğiniz için kendileri de büyüyor. Bu hayra işarettir. Fazla besleyip birde obez yapmayın kerataları :)

Çok teşekkürler :) İnanın bu konuda çok rahatladı içim :)
Peki yem konusunda ne yapmam gerekiyor? Balık yemi zararlı olur mu bilmiyorum ama karides ve onun dışında bir şey yemiyor. Çeşitlilik olsun diyorum ama ne verirsem vereyim geri atıp parmağımın peşinde koşmaya devam ediyor :( Bir de kendi pisliğini ve derilerini yemesi... :( Ne yapacağımı bilmiyorum :(

Vitaminli balık yemi demişsiniz. Yeminizin markasını yazarsanız daha net cevap verilebilir.

Derilerini derken ön kolundan sarkanları kast ediyorsanız kendini biraz temizlesin değilmi? :)

Dışkısında bulunan yem kokusuna aldanıp arada onuda yiyebilir. Bir çok hayvan kendi dışkısını yiyebilir. Benimkilerde arada deniyorlar yemeği (belki stick yemlere benzetiyorlar) ama tükürüyorlar.

Yem markası vermeyeceğim ne yazık ki, poşette satılan yemlerden :) Adam vitaminli olduğunu söylemişti. (ne kadar güvenilir bilmiyorum) Bizimki marka yemleri tükürüyor :)

Beslenme bölümü altındaki başlıklara bir bak istersen.

Mesela
mailto:/forum/showthread.php?tid=150
mailto:/forum/showthread.php?tid=13

Linklerine bir kez daha göz at.

Pet-shoptakiler kaplumbağayı satmak için ucuz şeyler önerirler ama bakarsınki hiç öyle değil. Onların ihtiyaçları farklı. Bu linklerde onların beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak ve severek yiyecekleri bir çok yemi bulabilirsin.

Marka yemleri tükürüyor demişsin. Seninki anladığım kadarıyla bayağı küçük, dolayısıyla bitki ağırlıklı yemleri sevmeye bilir, protein ağırlıklı yemleri (karides bunlardan başta geleni ama tek başına yetmeyebilir.) severek yiyecektir. Bu linklerden bütçene uygun ve protein ağırlıklı olanlardan seç ve öyle dene.

Bunları yazarken akvaryumunun malzemelerinin tam olduğunu varsayarak yazıyorum. Değilse uygun malzemeleri yine forumda bulacaksın.

Çok teşekkürler...
Elimde sera raffy mineral var ama bir tane bile yediremedim :( Biraz da diğerlerini deneyeyim.
Biraz önce, çok uzun çabalardan sonra ufacık bir parça marul yedirmeyi başardım sanırım. Devamının gelmesini diliyorum :)

oldscout' Alıntı:
Derilerini derken ön kolundan sarkanları kast ediyorsanız kendini biraz temizlesin değilmi? :)

İşte şimdi içim çok rahatladı.. Bende neden kolunu yemeye çalışıyor diye düşünüp duruyordum :D

Ne yalan söyleyeyim ben de...Hep kızıp duruyorum yeme len kolunu ne yapacan sonra kolsuz bacaksız diye... Bir bakıyorum ki köpeklerin kuyruk yakalamaya çalışması gibi bizimki de elini yakalamaya çalışıp sonra yemeye çalışıyor. Demek ki elindeki yosunlar onu rahatsız ediyor ve atmaya uğraşıyor. Bazen kakasını da öyle arka ayaklarıyla atıyor.

Yosun bağlamaktan ziyade kuruyan derilerinden de kurtulmak istiyorlar. İnşaallah benimkiler kadar büyürlerde kuruma alanlarında derilerinin soyulma seslerini bile duyabilirsiniz. Kuruyan arka ayak derilerini kabuklarına sürerken çıkan hışırtıları bir duysanız. Sonra kafalarında bulunan kalkan derileri elleri ile nasıl yüzmeye çalıştıklarını izlemek bile ayrı bir keyif.

benim kapluşumda nerden bakasnız kabuk boyutu 3 cm falan bndede seranın karidesi ve sera raffy p var.Karidesi iştahla yiyor günde 2 tane sera raffy p yediriyorum daha fazla yemiyor ve 1 tanede karides veriyorum arada sırada 2 taneye çıkabiliyor.Marul verdim yemedi yavru olmasına bağlıyorum:D:asıl sorum neden karidesleri daha büyük bir iştahla yiyor acaba

Benimki ilk aldığımda falan çok yapıyordu ama artık derisi soyulmuyor hiç ben onu yosun falan sanıyordum

Bence Sera nın veya Tetra nın gammaruslarını denemelisin hem iştahını açacak hemde yeme düzenini halledecektir.

Derinin soyulması hayra işarettir. Büyüyor kaplumbağanız :) Büyüdükçe eski derisi ona dar geliyor. Onların derileri bizler kadar esnek değil. Birde ıslana kuruya hemen soyulmaya başlıyor.

Geri