Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem yememe ve boyut değişmemesi nedeni ?

.~seyma~.

Bronz 3 Üye
charlie ve miskini alalı yaklaşık 1.5 ay oldu :)
ama 1.5 aydır hiçbirşey yemediler sanırım..yani yeme bakıyorum boyutu falan hiç değişmemiş..bir sorun olur mu acaba?
bir de charlie mesela çok hareketli ama miskin pek fazla hareket etmiyor neden olabilir acaba ?

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

RE: kaplumbağaLarıma birşey oLur mu?

Ekipmanları tam bir akvaryumdamı besliyorsunuz plastik kaptamı ?
Yeterince büyük bi akvaryumda,28 derece sabit ısıda yaşayan kaplumbagalar yemide yer büyürde ama plastik kapta olan kaplumbagalar kış uykusuna yatmamışsa kap ufak oldugu için büyümeside zor olur hatta yaşamasıda

1.5 ay yem yememiş kaplumbaga hareketli olamaz.Attıgınız yemlerin arasından azda olsa yer.

Diger kaplumbaganız ise kış uykusuna yatıyor olabilir.Suyun ısısını 28 dereceye çıkartın.

Ayrıca kaplumbaganız akciger enfeksiyonu olabilir aşagıdaki belirtiler mevcutmu?

-Eğri eğri yüzmek.
-Alt kabukta pembeleşmek.
-Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi.
-Burundan veya da ağızdan salya gelmesi.
-Çift gözün kapanması.
-Nefes alırken hırıltılı sesler çıkarmak.
-İştahsızlık.
-Gözlerde çapak veya da şişme.
-Zor nefes almak.
-Hapşırmak.
-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.

hiç yem yemediyse tabikide sorun olur bir veterinere gösterin bir de plastik kapta besliyorsanız yüzcek yeri olmadığı için hareketsiz olabilir bir akvaryum alamnızı öneririm yem olarak sera kullanın bir de yanında 2-3 günde bir kurutulmuş karides verin.yavru kaplumbağada akvaryum derecesi 28 derece olmalıdır.

Ahmet bey in dediği gibi akciğer enfeksyonuysa alttaki maddeleri uygulayın lütfen

Suyun sıcaklığını 2 derece yukarıya çıkarmak.
-Suya ve yeme biraz daha fazla vitamin damlatmak.
-Veterinere götürerek fikrini almak.
-Veteriner kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulamak.
-Eğer gözlerinde problem varsa çok ince bir tabaka olmak üzere günde 1 kere iyileşene dek "Terramycin" merhem kullanabilirsiniz.Krem emene dek kuru ve sıcak bir yerde ilacın etkisini göstermesini beklemelisiniz.

alcatraz' Alıntı:
hiç yem yemediyse tabikide sorun olur bir veterinere gösterin bir de plastik kapta besliyorsanız yüzcek yeri olmadığı için hareketsiz olabilir bir akvaryum alamnızı öneririm yem olarak sera kullanın bir de yanında 2-3 günde bir kurutulmuş karides verin.yavru kaplumbağada akvaryum derecesi 28-29 derece olmalıdır.

Sadece yavru degil tüm kaplumbaga akvaryumlarının ısısı 28 derece sabit olmalıdır.
Akciger enfeksiyonu gibi bir hastalık durumunda ısı 29 derece hatta 30 derece sabit olmalıdır.Isının değişmemesi gerekir

tamam düzelttiğiniz için teşekkürler

alcatraz' Alıntı:
hiç yem yemediyse tabikide sorun olur bir veterinere gösterin bir de plastik kapta besliyorsanız yüzcek yeri olmadığı için hareketsiz olabilir bir akvaryum alamnızı öneririm yem olarak sera kullanın bir de yanında 2-3 günde bir kurutulmuş karides verin.yavru kaplumbağada akvaryum derecesi 28 derece olmalıdır.

Ahmet bey in dediği gibi akciğer enfeksyonuysa alttaki maddeleri uygulayın lütfen

Suyun sıcaklığını 2 derece yukarıya çıkarmak.
-Suya ve yeme biraz daha fazla vitamin damlatmak.
-Veterinere götürerek fikrini almak.
-Veteriner kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulamak.
-Eğer gözlerinde problem varsa çok ince bir tabaka olmak üzere günde 1 kere iyileşene dek "Terramycin" merhem kullanabilirsiniz.Krem emene dek kuru ve sıcak bir yerde ilacın etkisini göstermesini beklemelisiniz.

+ monodoks kullanabilirsiniz.

Ama belirtileri gözlemliyip kesin olarak akciger enfeksiyonu oldugunu onayladıktan sonra yukarıdaki tedaviye baslayın

Not: Konu başlıgı konuyla alakalı olmalıdır.Editlendi

Size katılıyorum Ahmet bey kesinlikle.Bize yorum kalmıyor.

ne yazıkki o ölüm fanusunda yaşıyorlar. :/
bunun onlar için kötü olduğunu biliyorum ama şuanda akvaryum alma gibi bir şansım yok :/
keşke alırken petshopdakiler bilgilendirseydi :(
akciğer enfeksiyonu değiller sanırım belirtiler uymuyor.sanırım sıcaklıkla alakalı sorunları.
yem yemedikleri için vitamine başladım bugün..ayrıca sularını biraz ısıtınca çok hareketleniyolar.en kısa zamanda bir ısıtıcı almayı planlıyorum..ondan sonrada akvaryum yaptıracağım .. ama hepsini bir arada yaptırmak imkansız şimdi..bu da biraz zaman alacak sanırım..
yardımlarınız için teşekkürler :)

ilk olarak bir akvaryum yaptır ısıtıcı al filtre fln.hemen almana gerek yok.bir de vitaminlerini ve yem çeşitliliğini eksik etme

yem çeşitliliği derken ?
yani yemlerini sanırım yiyolar ama az galiba daha çok hangi yemleri severler acaba?
bir de kabuğunun üstünde soyulma gibi beyaz şeyler var kurumadan dolayı mı yoksa kabuğu bu soyuluyor ? ne yapabilirim ? :)

Yem markası olarak sera iyidir.Kabuktakı beyaz şeyler kireçlenme olabilir fotoğraf koyarsanız daha iyi bir cevap verebilirim

.~seyma~.' Alıntı:
yem çeşitliliği derken ?
yani yemlerini sanırım yiyolar ama az galiba daha çok hangi yemleri severler acaba?
bide kabuğunun üstünde soyulma gibi beyaz şeyler var kurumadan dolayı mı yoksa kabuğu bu soyuluo ? ne yapabilirim ? :)

Yem çeşitliliği demek birden fazla yem demek.En az 2-3 tür yem bulundurulmalıdır ve haftalık programlar yapılmalıdır.
Örneğin
Pazartesi Sera Raffy P-Sera Raffy I
Salı Marul-Sera raffy ı gibi.
Soyulma için sitemizdeki mantar ve kabuk,deri değişimi konularını inceleyin.Yardımcı olacaktır.

aldığım petshopa artık güvenmediğim için başka petshopa sordum ..
büyüdüğü için kabuğu öyle olmuştur dedi..zaten geldiklerinden biraz daha büyük görünüyolar gözüme..teşekkür ederim :)

Burada biz varken neden petshopa soruyorsunuz?Petshoplar yalancıdır birşey bilmez tek şeyi bilirler o da paradır.Şimdi acil bir ısıtıcı edinmelisiniz.Sonra akvaryum filtre vs.
İyi forumlar.

veteriner bulamadığım için mecburen sordum.. :/
onları alacağım ama biraz zamana ihtiyacım var..şimdi almam mümkün değil.
birde birşey sormak istiyorum..
2 tane kaplumbağam var biri kabuk değiştiriyor bundan eminim ama diğerinin üstünde toz gibi şeyler var..
mantar olmuş olabilir mi ? mavi damladan almalı mıyım bir zararı olur mu?

mantar olmadan da bence mavi damla kullanmalısınız. Bir zararı olmaz ve mantarı da engeller diye biliyorum ben :)

Büyük olasılıkla deri degisimidir.Ama kesin olarak cevap verebilmemiz için resim koymalısınız.

paytak' Alıntı:
Burada biz varken neden petshopa soruyorsunuz?Petshoplar yalancıdır birşey bilmez tek şeyi bilirler o da paradır.Şimdi acil bir ısıtıcı edinmelisiniz.Sonra akvaryum filtre vs.
İyi forumlar.

Öyle deme, bazı pet shop satıcıları gayet iyi. Elimde Sera Aquatan kasaya gidiyordum, ne için diye sordu. Kaplumbağa için dedim, Sera Aquatan'dan daha ucuz ve uzun süre kullanabileceğim bir ürün söyledi. Tabii, bazı pet shop satıcıları senin dediğin gibi sadece parayı bilenler olabiliyor.

Not: Ben balık da beslediğim için Sera Aquatan'ı tercih ettim.

Kapluşunuzun üstündeki beyazlamalar suda gidiyor ve karada oluyorsa kireçtir.Zararı olmaz.

kabuğu kuruyunca belli oluyor..suda farkedilmiyor zaten... teşekkür ederim yardımlarınız için :)

Geri