Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem yememe ve kabuk yumuşaması sorunu.

Mc37pAd

Bronz 4 Üye
Yaklaşık 10 aydır kaplumbağa besliyorum ve kaplumbağamın bu süre zarfı boyunca bir kez dahi ağınızı açıp yemek yediğini görmedim. Sadece yem kabına koyduktan bir iki saat sonra bakarım bacak kökleri hafiften şişmişse yemiş derim. Kaç defa yarım saat bir saat yem yediğini görmek için başında beklediğimi bilirim ama ben varken asla yemek yemiyor ve bunun dışında son 1 aydır kabuk yumuşaması sorunu var. D3 vitamini veriyorum. Sürekli değişik şeyler ile besliyorum. ( yumurta, 2 çeşit yem, kurtulmuş karides, marul vb. ) Günlük güneşlendiriyorum. Ama hala sorun devam ediyor. Bu konuyu çok araştırdım ve yazılanların hemen hemen hepsini yaptım tek yapmadığım şey veterinere götürmek oldu. Onu da yaşadığım yer biraz küçük olduğu için küçük hayvan veterineri olmadığından götürmedim. Zaten açıkçası var olan veterinerler de fazla bir şey bilmiyor.
Sizce bu sorunları aşıp kaplumbağamın sert bir kabuk ile yemek yemesini görmek için daha farklı ne yapabilirim ?
Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler...

Ekipmanları tam bir akvaryumda su ısısı da 28 derece sabit olduğu sürece kaplumbağa yemini yer.
10 ay yem yemeyip yaşayacağını sanmıyorum.
Kabuk yumuşama sorununu da güneşlendirmek ile halledebilirsiniz.

Byteorist' Alıntı:
Ekipmanları tam bir akvaryumda su ısısıda 28 derece sabit olduğu sürece kaplumbağa yemini yer.
10 ay yem yemeyip yaşayacağını sanmıyorum.
Kabuk yumuşama sorununu da güneşlendirmek ile halledebilirsiniz.
Ekipmanlar tam. Kendisine göre çokça büyük bir akvaryumu ve ısıtıcısı da var. Güneşleniyor da ama 1 aydır tüm bunlara rağmen aynı sorun var.
Yalnız ben güneşlendirirken yemek kabında güneşlendiriyorum hafif 1-2cm falan su koyuyorum. Ama karasını da yapmayı ihmal etmiyorum. Acaba tamamen kuru bir ortamda mı güneşlendirmeliyim sizce ?

Kabuk yumuşaması için uvb lamba almanızı tavsiye ederim.Yem sorunu içinse Ahmet abinin dediği gibi ısısı 28 derecede sabit ısısı olmalı.

paytak' Alıntı:
Kabuk yumuşaması için uvb lamba almanızı tavsiye ederim.Yem sorunu içinse Ahmet abinin dediği gibi ısısı 28 derecede sabit bir ısıtıcı lambası olmalı.
Çok aramama rağmen uvb lambası bulamadım. Bunun için de günlük güneşlendiriyorum. Isı sabit zaten.

Kabuk yumuşaması için önemli önlemler uygun ortam,sağlıklı ve temiz bakım , yem çeşitliliği...
Hepsi forumumuzda mevcut.Piyasadaki kaliteli yemler,verilebilecek ve verilemeyecek taze yiyecekler için beslenme forumumuzu ziyaret edin :)

Güneş muhtemelen tam vurmuyordur zaten %100 ü gelmez camdan güneşlendiriyorsan camdan %5 i geçer hiçbirşeye yaramaz internette bulursun exo terra nın veya sera nın uvb leri var.

furkan54ozan' Alıntı:
Kabuk yumuşaması için önemli önlemler uygun ortam,sağlıklı ve temiz bakım ve yem çeşitliliği...
Hepsi forumumuzda mevcut.Piyasadaki kaliteli yemler,verilebilecek ve verilemeyecek taze yiyecekler için beslenme forumumuzu ziyaret edin :)
Kaplumbapa oda sıcaklığı çok düşük olmamasına rağmen yuvasındayken sürekli su içersidinde. Günlük min 2-3 saat güneşleniyor. Acaba geri kalan saatlerde su içerisinde olduğu için mi kabuğunda yumuşama var ?

Kaplumbağanız eğer bebekse kabuğu bu yüzden yumuşaktır.Hayır suda geçirdiği süreden dolayı kabugu yumusak değildir.Dediğim gibi önlemlerinizi alırsanız kısa zamanda sertleşir...

Güneşlendirirken kuru bir şekilde güneşlenmesi gerekiyor ki içine kadar işlesin güneş vücuttaki vitamini açığa çıkarsın
Yem yeme konusunda onunla devamlı iletişim kurarak ve elden yem vermede ısrar ederek yem yediğini görebilirsiniz. Sevdiği bir yemi koklatın ve elinizle verin her kaplumbağanın sevdiği yemekler vardır. örneğin: karides, yumurta akı vb ondan verip yemesini sağlayın.

kusura bakmada bence seninki birazcık pısırık..ben kapluşlarımı aldığımdan beri hep elimle besledim öyle alıştılar şimdi suyun içine at yemezler mesela :D elinle yedirmeyi filan denedin mi ? belki o zaman tenezzül edip de yer inşallah:(

zaten sudan çıkarmıyorum ki.. yemin kabını gördüklerinde kuru alana koşuyorlar..elimden yemi kapan suya atlıyor :D sonra ağızlarındaki bitince tekrar kuru alana geliyorlar :D bilmiyorum böyle alıştı benim çocuklarım :D

Geri