Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yem yemiyor

filozof

Altın 2 Üye
Yeni gelen mercimek hiç yem yemiyor ve taşın üstüne çıkınca orda uyuyor(yeni doğmuş) hiç hareket etmiyor illaki zorla ben suya sokacağım

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

akvaryumda di mi kaplumbağa? başka hastalık belirtisi de var mı? alt kabukta pembelik sürekli kuru alanda uyuma, sesli nefes alıp verme gibi?

Yeni geldigi icin alismasi gerekiyordur. Bence yinede bir veterinere goturun kuru alanda okadar kalmasi normal degil. Seni gordugunde suya firlamasi gerekir. Ayrıca yeni dogmus degil bence en az 1 ayliktir.

filozof' Alıntı:
Yeni gelen mercimek hiç yem yemiyor ve taşın üstüne çıkınca orda uyuyor(yeni doğmuş) hiç hareket etmiyor illaki zorla ben suya sokucam

aynen benimkide hep uyuyor ama benimkinin sorunu kuru yere çıkmıor ben koyuyorum oraya iniyor suya belki su alçaktır diye su koydum biraz bilen varsa su ne kadar yüksek olmalıdır.:(. intenette hep yem yerler doymazlar diyor günde sadece bir kere yiyor koyuyorum önüne yemiyor.

Edit tubidik: Türkçemize özen gösterelim.

Kuru alan 35 olmali yoksa cikmaz tabi. Yavrulara 15 cm uygun, valla kafa hacmi falan bilmem ben hislerime gore veriyorum

su miktarını istediğiniz kadar fazla koyabilirsiniz.. kuru alanda ısınma lambanız var mı? kuru alan yeterince sıcak değilse çıkamazlar.. forumda biraz daha araştırma yaparsanız daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.. yem yememesi hastalık belirtisi de olabilir akvaryuma henüz alışmadığından da kaynaklanabilir

yüzmemesinin asıl nedeni benden korkması beni görünce bir anda gözünü kapıyor bu gün diğeriyle birlikte yüzdü bir şey fark ettim bıdırcık mercimek i ısırdı mercimek hasta değil fakat küçük olduğu için aç olmasından endişe ediyorum artık ben napayayım zorla mı yedirtsem ne yapsam

belki alışamadığı içindir.. bir süre daha bekleyin ama hala düzelmezse bir veterinere gösterin..diğer kaplumbağa ile arasında fazla boy farkı varsa ve kavgalar sürerse sorun olabilir..

Hemen beraber koymasaydin ilk önce 1 ay gibi karantinaya alsaydin. Hastaliklar için çünkü eger o hastaysa diger kaplumbaganada geçebilir ve iki tane hasta kaplumbagayi iyilestirmek zorunda kalirsin.

biri büyük biri küçükse bence yanyana olmamalı ama konulsa doğru olur mu bilmiyorum

ilk başlarda benimkiler çok küçüktü ve yaklaşık 1 hafta hiç yem yemediler. bu durum alışma sürecidir ayrıca evde kaybolan ve 15 gün sonra bulunmuş yaşayan kaplumbağalar biliyorum.

Geri