Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem

Ri’s kapluş

Yeni Üye
Kaplumbağanıza en çok hangi yemleri kullanıyorsunuz, hangi yem markalarını önerirsiniz?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

Kaplumbağalarınızın kabuk boyu kaç cm?

Ri’s kapluş

Yeni Üye
Foruma hoş geldiniz.

Kaplumbağalarınızın kabuk boyu kaç cm?
3 santim ama ben diğer kullanıcılara verdiğiniz cevapları okuyarak sera raffy p aldım bir kaç yerde de görmüştüm. Bunun yerine şu an muzdarip olduğum başka bir şey sorabilir miyim? Kaplumbağam sürekli kış uykusunda olduğundan şu an gözlerini açamıyor ve yemi de göremiyor dolayısıyla ne yapmam gerekiyor acaba?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Sera raffy P yanında jelatini açılmamış kutuda herhangi bir markanın gammarusunu alın.

Hayvanın önden ve mümkünse başı dışarıda iken, üstten ve altbağadan komple. Bir de gözlerinin yakından su dışında resimlerini çekip atabilir misiniz? Cevap yaz kutucuğundaki resim şekline basıp yükleyeceksiniz.

Hayvan göz enfeksiyonu olmuş olabilir.

Akvaryumda mı bakıyorsunuz su ısıtıcı, kuru alan ve ısıtma lambası var mı?

Hayvanda nefes alma da zorlanma hırıltılı nefes alıp verme, suda yamuk durma var mı?

Her nefes alışta başını ileri atarak nefes alma var mı?

Ri’s kapluş

Yeni Üye
0C17B617-57D3-4454-99B6-B37F3A518FE8.jpeg
B5EF233B-93BC-4C8C-BC7D-BD13D0E133EB.jpeg
B817F93E-0416-4EA4-8424-1CD066B397E0.jpeg
6200DC51-D6FD-406D-AF44-4220AF772B41.jpeg

Akvaryumda besliyorum su ısıtıcısı nasıl alacağımı bulamadığım için alamadım (çünkü akvaryuma Çok fazla su koymuyorum ve ısıtıcıyı da zemine yatıramazmışım uç kısmının suya değmemesi gerekiyormuş falan) ama zaten kaloriferin önünde olduğu için ılık oluyor suyu, ısıtma lambası kullanıyprdum ama daha yeni ampul bitti yenisi alacağım ve kuru alanı var evet. Nefes almada zorluk yaşadığını düşünmüyorum hırıltılı nefes aldığını duymadım hiç Ve nefes alırken başını ileri geri yapmıyor ve suda da yamuk durmuyor.

Ri’s kapluş

Yeni Üye
Bir de sürekli ön ayaklarıyla gözlerini ovuyor. Ve bu sera yemini pek sevmedi sanırım dünden beri ondan yemiyor hiç petshopun verdiği yemi yiyor daha vitaminli olması için farklı bir yem almak istemiştim ama yemedi image.jpg

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Kapalı kutu gammarusta alın. 6 cm kabuk boyuna kadar protein ağırlıklı beslenirler.

Hayvanın göbek bağı yeni yeni kapanıyor bu da 2.5-3 aylık civarında olduğunu gösteriyor.

Sera doğal olsun diye nature adı altında doğal yem yaptı buna pek ilgi göstermiyorlar. Geçen hafta sera firmasına bu konuda yazı yazdım. Umarım dikkate alıp eski haline döndürürler. Küçük boy dajana repti stick alabilirsiniz. Bu raffy P'nin eski haline benziyor.

Su oranı az ise arıtma, yoksa içme suyu kullanın. Şebeke suyunda klor olduğu için gözlerini yakıyor olabilir. Suyunu her daim temiz tutmaya çalışın. Geceleri gövdesi su içinde, burnu su dışında olacak şekilde bir su miktarı olsun en az hayvan su içinde uyursa geceleri üşümez.

Eczaneden genta marka göz damlası alıp sabah akşam ikişer damla her iki göze damlatıp 10 dakika kadar kuru yerde bekletin. Çok fazla birşey yok 1 hafta 10 güne temizlenir.

Su 26 derece altına düşüyorsa akvaryuma geçip su ısıtıcı kullanmalısınız. Isıtıcılı sistemde suyu 28 derecede sabitliyoruz. Yavru hayvanlar henüz yağ bağlamadığı için soğuktan etkilenirler. 6 cm kabuk boyuna kadar çok titiz bakmak gerekiyor.

Isıtıcıda tam batan modeller var. Dediğiniz dik konumlandırmalı tipler.

Akvaryumu belirlediğinizde uygun ekipmanları tavsiye ederim. Ama çok fazla geciktirmemek iyi olur. Hayvan akciğer enfeksiyonu geçirebilir.

Ampulü de fazla geciktirmeyin. Hatta alırken yedekli almanız iyi olur. Hep zamansız vakitte patlar.

Hayvan ufak onun için eski tip filamanlı 40 W yada halojen 42 W armut ampul uygun olur.

Ri’s kapluş

Yeni Üye
Ben kaplumbağayı alalı neredeyse bir yıla yakın oluyor ve zaten çoktan akvaryuma geçtim dediklerinizi dikkate alacağım ve ekipmanları tavsiye etmeniz benim için çok iyi olur. Bir de şeyi sormak istiyorum ben kabuğu ve faydalı olması için marincap balık yağı ve devit 3 kullanmayı planlıyordum yine buradaki bir kullanıcıdan öğrendim bunu aynı zamanda kullanmamak gerektiğini tavsiye ettiler bu göz damlasıyla aynı zamanda bu yağlardan kullansam her hangi bir sakıncası olur mu? Bir de kabukları böyle kendiliğinden kısım kısım gibi ya bir sanki kabuğu kalkıyormuş gibi hissediyorum tutup çeksem kopacakmış gibi ne yapmalıyım?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Akvaryumun ölçüsü nedir?

Hayvan hiç gelişmemiş o zaman. Normalde 9 cm kabuk boyu civarlarında olması gerekiyordu. Gerçi altbağadaki dejenerasyon biraz şüphelendirmişti ama bu kadar yaşlı olduğunu tahmin edemedim. Şimdi bakınca kabuk rengideki değişim ve marginals dediğimiz kenarlardaki kabuğun kalın olması, kabuk genelinin boyuna göre bayağı kalın olması yaşını aldığını gösteriyor.

Devit kullanamayız. Bu kabuğu daha fazla sertleştirir. Bu boydaki yavrularda kullanmıyoruz. Kabuğun esnek yapıda olması büyürken iç organların baskı altında kalmasını önler ve olası darbeleri absorbe eder. Nihayetinde bu hayvanı da yavru gibi düşüneceğiz. Marincapı da vermeyin. Sadece yemler ve uygun sistemle yüzüp gelişmesine bakalım. Gensel olarak büyüme sorunu mu var onu da görelim. 5 yaşında 5 cm boyunda hayvan elime geçti onu 3 senede 20 cm kabuk boyuna getirmiştim. Bakalım bu hayvanda durum nasıl seyredecek.

Akvaryumda boyca uzunluk yüzerek sağlıklı gelişimini sağlarken derinlik akciğerlerini geliştirip nefes tutma kapasitesini artırır. Akvaryum yeterli değilse büyük almak gerekebilir. Ekipmanları ona göre belirleriz.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Akvaryum ufak beta balığına bile ufak kalır. Buna ne su ısıtıcı ne de filtre sığar. En az 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 litre seçeneklerinde bir akvaryum lazım. Ara geçişli akvaryum ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre gider.

Bu konuyu da inceleyin.

Ri’s kapluş

Yeni Üye
39B7412F-05BE-4A6F-A850-2944144412B7.jpeg Anladım konuyu inceledim ve akvaryum için de en kısa zamanda yenisini almaya çalışacağım. Bir de sormak istediğim başka bir şey var nefes alırken kafasını ileri geri yapıyor mu diye sormuştunuz, video atabilseydim gösterecektim ama uyurken değil de uyanıkken ve karadayken bazenleri işaretlediğim kısım şişip iniyor acaba nefes alırken zorlanıyor mu bundan mı bahsetmiştiniz diye düşündüm :(

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yok o kısım sürüngenlerde bir nevi radyatör görevi görür. Soğukkanlı canlılar ısıyı bizim gibi içinde üretmez, dışarıdan gelen ısıya ihtiyaçları vardır.

O bölgede yoğun kılcal damarlar vardır. Oynatarak kan akışı sağlarlar. Bu sayede dışarıda sıcak varsa onu kılcal damarlar vasıtasıyla vücutlarına yayarlar. Sıcaklanmışlarsa vücutlarındaki kanı oraya göndererek soğuturlar. Bu da vücut ısılarını dış ortama ayarlamalarını sağlar.

Benim kastettiğim her nefes alışta ciğerleri iltihap dolduğu için başını ileri atarak derinden ve zorlanarak nefes alıp vermesi. Bu akciğer enfeksiyonun da son safhadır. Hayvan canlı, iştahı yerinde ise akciğer enfeksiyonu sorunu yoktur.

Ri’s kapluş

Yeni Üye
İyi akşamlar bir soru soracaktım. Sizin bana önerdiğiniz göz damlasını kullanmaya başladım damlatabilmek için gözlerini açmasını bekliyorum ama açmıyor gözleri kapalıyken damlatsam olur mu yoksa ne yapmam gerekiyor acaba

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Kapalıykende 10-15 saniye arayla damlatın, göz aralığından girer. Göz içine işleyip mikrobu kırar iltihabı yumuşatıp atınca gözler açılır.

Ri’s kapluş

Yeni Üye
İyi akşamlar hatırlarsanız kaplumbağamla büyüme problemi yaşıyorduk (3cm kabul boyu, aşağı yukarı bir yaşlarında olması lazım) bana büyük bir akvaryuma geçmemi söylemiştiniz şu anda büyük akvaryuma geçtik yem olarak gammarus kullanıyoruz, büyüme problemi hakkında yapmamız gereken başka bir şey var mı acaba? Bir de kabuğunda beyazlanmalar oluştu bu konu hakkında ne yapabilirim? Aynı zamanda kabuğu için pet shoptan aldığım yağı sürüyorum bir kaç günde bir sanırım büyürken ki kabuk ağrılarına iyi geliyormuş.FE49767A-86ED-4403-8119-9535535B27DB.jpeg

cem

Süper Moderatör
Yönetici
O jeli kaldırın atın. Bir faydası olmadığı gibi kabuğun hava almasını önleyip deforme ediyor. Kabuk üstündeki oluşumları izole ediyor. Sahiplerine hoş görünsün diye bir nevi ahşap verniği gibi birşey. Göze teması da zararlı.

Bir de omega one juvenile yavru kaplumbağa yemi alın. Sabah bunu akşamları gammarus verin.

Hayvanın gözleri ne durumda?

Yarın hayvanın kabuk resmini çekip atabilir misiniz? Şimdi rahatsız etmeyelim uyusun.

Ri’s kapluş

Yeni Üye
Bu jeli kullanmayacağım ama yerine kullanmam gereken bir şey var mı peki kabuğu için?

Söylediğiniz yemi de alacağım ama kaç tane vermem gerekiyor ikisinden de ben şu an gammarustan günde sadece iki tane veriyorum bazen çok çırpınıyor o zaman da üzülüp belki üçüncüyü veriyorum arada.

Gözleri şu an gayet iyi arada eliyle gözlerini silme refleksi yapıyor ama gözlerini açma ve görmede bir problem yaşamıyor.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Sabah Omegadan 2, akşam gammarustan 4 tane. Hayvan hazır iştahı artmışken iyi beslensin, büyüme potasına girdiyse yemle birlikte büyümesi de hızlanır. Günlük iki tane yetersiz. Hayvan aç kalıyormuş.

Gentaya birkaç gün daha devam edin. Enfeksiyon tam temizlenmemiş olabilir. Lamba altında yapıyorsa göz kapakları kuruduğu içinde yapıyor olabilir. O vakit alanda dururken tepeden gözlerini ortalayıp damlatın. Bu göz kapaklarını ıslatıp yumuşatır hayvan rahatlar.

Kabuğuna bakalım ona göre tedavi gerekiyor mu görelim.

Ri’s kapluş

Yeni Üye
462B474C-73E6-4077-8F0C-91E3304FAB96.jpeg Tamamdır, peki lambayı sürekli yanık mı bırakmam gerekiyor yoksa ne sıklıkla açıp kapatayım? Bir de bir kaç gün önce kaplumbağa yanlız olmasın diye bir tane daha kaplumbağa almıştım aynı büyüklükte ikiside ama yeni olan sürekli saklanıyor ve çok az yüzüyor genellikle bir yerlerde duruyor hep ben de yerini falan yadırgamış olabileceğini düşündüm ve dün yem yedirebilmeme rağmen bugün yemedi onun yemlerini de diğer kaplumbağa yiyor ne yapmalıyım?