Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem

Ri’s kapluş

Yeni Üye
Ekli dosyayı görüntüle 5189 Tamamdır, peki lambayı sürekli yanık mı bırakmam gerekiyor yoksa ne sıklıkla açıp kapatayım? Bir de bir kaç gün önce kaplumbağa yanlız olmasın diye bir tane daha kaplumbağa almıştım aynı büyüklükte ikiside ama yeni olan sürekli saklanıyor ve çok az yüzüyor genellikle bir yerlerde duruyor hep ben de yerini falan yadırgamış olabileceğini düşündüm ve dün yem yedirebilmeme rağmen bugün yemedi onun yemlerini de diğer kaplumbağa yiyor ne yapmalıyım?
Bir de bu resimdeki iyi hali daha beyaz ve kuru olduğu anlar da oluyor

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Mantar değil plaka altına işlemiş kireç bunlar plaka atılana kadar çıkmaz. Kireç kurudukça belirginleşir ıslandıkça kaybolur. Devit uygulayabiliriz ama hayvan ufak kabuk ince olduğu için vücuda emilimi fazla olur. Fazla D vitamini zararlı. İşi lambaya bırakalım. Kurutup gerdirerek açılıp atmasını sağlar.

Isıtma gündüz 12 saat yanacak yediden yediye. Ne zaman çıkacakları belli olmuyor.

Hayvan yeni ortama girdi birkaç gün adaptasyon süreci yaşar. Buna bağlı iştahsızlıkta olur.

Hayvanları ayrı köşelerde besleme dışında bu yemeyen hayvanı önceki ufak akvaryuma alın. Büyük akvaryumdan hayvanın sırtını geçecek kadar su ilave edip (su emsal sıcaklıkta olacak) yemleri atıp uzaklaşın. Sizi görmesin. Biraz sizi görmesi de tedirginlik veriyor.

Yavru hayvanlar bütüne odaklandığı için farklı giysi giymek bile tedirginlik yaratır.

Yalnız yem vermeden önce yem kutusunu sallayıp gürültü çıkarın. Bu yem zamanı geldiğini anlayıp gelmelerini sağlar. Size değil yem kutusuna odaklanırlar.

3-4 gün devam edin. Hala yemezse bir hastalığı olabilir. Gece sesini dinleyin. Nefes almada zorlanma var, hırıltılı nefes alma var mı? Suda yamuk durma var mı?

Ri’s kapluş

Yeni Üye
İyi akşamlar ben tekrar bir soruyla geri geldim. Söylediğiniz gibi sabahları omegadan iki akşamları gammarustan dörder tane veriyordum başlarda. Ama o kadar çok yem istiyorlar ve doymuyormuş gibi davranıyorlar ki ne yapacağımı şaşırdığımdan ve aç kalmalarını da istemediğimden biraz daha fazla veriyorum yemlerden. Bu konuda iyi mi yapıyorum yoksa ne yapmam gerek bilgilendirirseniz sevinirim. Ve ayrıca ikinci aldığım kaplumbağam aldığım zamana göre biraz daha büyüdü, kabuk boyunu ölçmedim daha fakat avucumun içini dolduruyor. Ama diğer ilk aldığım kaplumbağamda herhangi bir değişiklik yok yemlerini de güzel yiyor ve yüzüyor da sorunun ne olduğunu çözemiyorum, bu konuda da bir şeyler söyleyebilir misiniz acaba rica etsem.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayvanlar o günden bu güne büyümüştür. Yem artışı yapabilirsiniz. Hayvanlar 6 cm kabuk boyunu geçti ise tropical biorept W yemi de alın.

Büyümeme sebeplerine gelirsek bu;
-gensel olabilir. Yalnız hayvanın 1 mm de olsa büyüdüğü görülmüşse bu olası değildir
-herhangi bir hastalık olduğunda boy uzamaları durur, enerji hastalığa kanalize edilir.
-yeterli yem yiyememişse. Çoklu hayvan bakılan ortamda biri ki bu en güçlü ve aktif olandır. Yemin büyük çoğunluğunu o yer. Onun için belli bir boya gelene kadar hayvanların ayrı köşelerde beslenmesi uygun olacaktır.
-sistemin donanımında eksiklikler yada birinin diğerine göre daha randımanlı faydalanması.
-hiçbir etmenden etkilenmeyip büyüme potasına giren hayvan daha hızlı büyür.

Ri’s kapluş

Yeni Üye
Merhaba, hayvanlar 6cm kabuk boyunu geçtiği için söylediğiniz yemi de aldım. Şu anda gammarus, omega one, tropikal biorept yemlerimiz var bunlardan kaçar tane ve ne zamanları vermemi önerirsiniz acaba?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün (sabah akşam) ve günlük toplam kafa hacmi kadar olacak. Tam göz kararı ayarlayamazsanız bir iki fazla verebilirsiniz. Hayvan büyüme çağında tolere eder.