Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yemek - Hareketlilik

ReaLL

Yeni Üye
Yemiyor, hiçbir şey yemiyor. En başta yiyordu ama artık yemiyor. Geldiğinde çok çok harketliydi. Ama artık sadece duruyor. Benim gördüğümü hissedince de kabuğunun içine çekiliyor. Sonra yaaşça çıkıyor kafasını bana uzatıp bekliyor.

Ben mi hata yapıyorum acaba ? Yemi suya bırakmayı denedim yemiyor kabın etrafına toplanıyor yemler. kendim vermeyi denedim. Tam sürat uzaklaşıyor.
en başta yememişti. Bİr ara yemeye başladı. Hatta gece de bir tane yemişti ama şimdi yemiyor. Ve hareketleri de azaldı. Eskiden şimdiye oranla çok hareketliydi. Ancak şimdi sadece izliyor. Balkonumda yeşillikler var :) Fideler filan. Kaplumbağa güneş alsın diye balkona geçince oralara bakıyordu. Fidenin yanına koyarsam değişen birşey olur mu ?

Ve yemi nasıl vermeliyim ? Yani elimle mi, suya bırakıp mı, yoksa kuru alanda mı ?

Şimdiden teşekkürler

Hoş geldiniz :)
Anladığım kadarıyla plastik kapta bakıyorsunuz..Öncelikle kaplumbaganızı o ölüm fanusundan kurtarıp akvaryum ve ekipmanlarını almalısınız belkide suyun soğuk olmasından dolayı yemini yemiyordur ve harketliliği azalmıştır.Siz akvaryumu ve diğer ekipmanları alın hastaysa akvaryum ve 28derece su olmadan iyileşemez

O ölüm fanusundan kurtarmak icin 3-4 günü kaldı :) Biraz daha dayansın. En yakın sürede ayarlıcam. Ve yem olarak da yemesi için hangisi daha sağlıklı ?
elimle mi, suya bırakıp mı, yoksa kuru alanda mı ?

suya atın ya da elinizle verin fark etmez.ama kuru alanda yiyemez:)
Bu arada yem olarak Sera raffy I ve sera raffy P yi tercih ederseniz kaplumbaganız daha iştahlı yiyecektir,üstelik daha yararlı,kaliteli :)

sera raffy I ve P onlar için besleyici ve ihtiyaçlarını karsılayan kaliteli yemlerdendir.

raffy I - ana yem değil ek yemdir.

rafft P - ana yemdir.(bugün aldım çok büyük oldugundan zor yiyorlar kırıp veya yumuşatarak vermen iyi olur yada suya bırak o yer).

fakat öncelikle rahat edebilecegi bi akvaryum edinmeli ve ısıtıcı almaya özen göstermelisin..

ek yem olarakda karidesde alabilirsin :) karidese hiç bir kapluş hayır diyemiyor :) vede şuan ölüm kabında olduğu için öyle davranıyor (;

Akvaryuma koy benimde eskiden öyleyldi ama suan çok iştahlı yemi atıyorum suya 2 3 tane alıor yiyor işte :) bikeresinde yedikden sonra elime aldım elime dışkısını bıraktı irencc :D

Akvaryumuna kavuşsun bak nasıl hareketlencek :) benim kapluşta önceden öyleydi ama akvaryuma aldıktan sonrada takip et fanusta olduğu için hastalanmış olabilir. daha sonra ilerler hastalığı başıma geldiğinden biliyorum :D

bende daha dün aldım plastik kapta o adalı olanlarda sordum satan kıza yaşar dedi ama ben bakmayınca hareket ediyor gelince duruyor yemek veriyorum yemiyor ve kabın köşesine gidip çırpınıyor

Hoşgeldiniz,
Satan kız satmak için tabii ki yaşar dicek yoksa nasıl para kazansın :) İmkanınız varsa kaplumbaganızın yasaması açısından akvaryuma geçip gerekli ekipmanları almanız iyi olacaktır
O küçücük soğuk yerde yaşaması pek mümkün değil..

bizim odalarımız sıcaktır suyu da içme suyu zaten bu hafta içinde bir akvaryum alıcam kız bana filtreli akvaryumların 100 TL'den başladığını söyledi daha ucuz akvaryumlar varsa söyler misiniz

Alcağınız akvaryumun boyuna göre değişir burda bir ara 50cm akvaryum, filtre, ısıtıcı, aksesuarlar 50 tl di ararsanız kendinize uygun akvaryum bulabilirsiniz (kız kaplumbagaları almanız için biraz sallamış gibime geliyor) ama alabildiğinz kadar büyük alın kapluslar hızlı büyüyor.Isıtıcı şart kullanmazsanız suyun ısısınde bir dengesizlik olur kaplumbagalar çok hassas hayvanlar hemen hastalanabilrler sıcaklık sabah farklı öğlen farklı aksam farklı olur.suyu 28 derecede sabitlemeniz lazım..Akvaryum alınca kuru alan yapıp bu kuru alanı ısıtma lambası yardımıyla 32-34 dereceye sabitlerseniz kurulanmaları açısından iyi olur

Evet bugün araştırdım 50TL bir adet buldum.. Kapluş 1*2 gün beklerse kurtarıcam onu bu sefil yaşamdan xD

Geri