Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yemek yemiyor...

Büdü

Yeni Üye
Kaplumbağam yemek yemiyor..!! Çok acil yardıma ihtiyacım var.

Hastalıklarla ilgili aydınlatıcı mesajlarınızı okuduğum için bir de sizlere danışmak istedim.Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.Üç adet kaplumbağam var.En büyükleri yani Büdü yaklaşık 4-5 gündür yemek yemiyor, pek hareketli olduğunu da söyleyemeyeceğim.Bir de yüzmüyor.Sabahtan beri de kuru bölgede yatıyor.Suda da olsa karada da olsa arada ağzını kocaman açıp kapatıyor normalde yaptıklarına pek rastlamadığım bir hareket.Söz konusu kaplumbağa 6-6,5 cm boylarında.Aslında bu kapluşlar oğlumun ama bir anne olarak temel bakımları ve problemleri ile ilgilenmek bana düşüyor.bir şey olacak diye hem üzülüyor hem de kaygılanıyorum, zira bu boyda kaplumbağayı pet shoplarda bulmak pek mümkün değil yenilemek için.Yaşam ortamları da gayet sağlıklı aslında.Her gün güneşlenme kaplarında güneşlendirmeye de çalışıyorum.Bu arada kabukta da bir sorun yok, yani yumuşam.Hatta soyulan pullar var üzerinde şu anda.Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.Şimdiden teşekkür ederim.
BÜDÜ

Konu hastalık sağlık kategorisine taşınmıştır/tubidik

Benim minik kapluşumda da aynı belirtiler göz şişmesiyle beraber olmuştu. Hemen forumu okuyup tedavisine başladım ve birkaç gün içinde iyileşti miniğim. Sanırım sizde de akciğer enfeksiyonu var.

mailto:/forum/akciger-enfeksiyonu-respiratory-infection-t-148.html

Burayı okursanız geniş bilgi elde edebilirsiniz. Özellikle 8. mesajda çok güzel ifade edilmiş kaplumbağa hastalıkları. Belirtilere göz atarsanız nesi olduğunu tespit edebilirsiniz. Geçmiş olsun...

%90 Akciğer Enfeksiyonu Minik Kaplumbağanız İçin Hastalık Bölümünde Yeterli Bİlgiyi Elde Edersiniz Geçmiş Olsun İnşallah Atlatır..

Esen Kalın...

PM ilede cevapladım.Buradanda söylüyorum.Acile veteriner hekim kontrolü Antibiyotik iğnesi derim!

Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar..:)En azından artık kapluşumuzun nesi olduğunu biliyoruz.Yukarıda da dediğim gibi oğlumun kapluşu iyileştirmem lazım o farketmeden sıkıntıyı.Şimdi akvaryum ısısını 30 dereceye arttırdım,yeterli olur mu acaba?Bir de ek vitamin verdim.Kendini de biraz sığ bir yere yerleştirdim.Yarın ilk iş olarak monodoks ya da tetradoks türevi bir ilaç alıp anlatıldığı şekilde uygulayacağım.Yalnız karın altında derisinde pek bir pembelik yok, acaba henüz başlangıç aşamasında olduğu için olabilir mi?Yemek yemeyeli ancak 5-6 gün oldu .
Sizlere iki şey danışmak istiyorum.Bu ısıtma lambası normal ampül mü olmalı yoksa daha farklı bir özelliği var mı.Bu minikleri biz paledaryum içinde besliyoruz ama sadece uv lambamız yok.Her gün düzenli olarak güneşlendiriyoruz.yine de uv lambaya ihtiyacımız var mı?şo anda 30-40 cmlik cam üzeri açık bir paledaryumda yaşıyoruz.Balık akvaryumu şeklinde uv lambası da üzerinde bir sisteme taşınsak daha mı uygun olur acaba?Yazdıklarınızı okuyunca tecrübelerinizin bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm.
Üst üste çok soru sordum sanıyorum, kusura bakmayın.Ama Büdümüzü kurtarmaya çalışıyorum...
Bir de paledaryumumuzda 3 kaplumbağamız var,Edi ve Nazar.Büdüye tedaviyi kendi akvaryumunda uygulamak bu nedenle pek doğrun olmaz sanıyorum.Ben de eski plastik kabına yeni bir ısıtıcı takarak ilacını versem diye düşündüm ama acaba uygun olur mu?
ilginiz ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.İyi ki varsınız..:)Daha önce kendimi çaresiz hissediyordum...Teşekkürler..
ısıtıcıyı 30 dereceye ayarladıktan sonra az önce kontrol ettim.Büdü ısıtıcıya karnını dayamış,burnu yukarda yatıyor.bunun ona bir zararı olur mu acaba?

Pembeleşme olması şart değil benim kapluşumda da pembeleşme olmamıştı akciğer enfeksiyonu geçirdiğinde. Ben tetradoks kullandım ama kullananlar monodoks için de iyi demişler ikisinden birini kullanın mutlaka. Su sıcaklığı ve ilacı forumda yazıldığı şekilde verirseniz 2 gün içinde yavaş yavaş yem yemeye başlıyor, 5 gün kadar sonra da oldukça iyileşmiş oluyor. Dediğiniz gibi ayrı bir kaba ısıtıcı koyarak hasta kapluşu oraya alın. Yalnız kapluşu yerleştirdiğiniz kabın üzerini mutlaka ince bir havlu yada bezle örtün ki havası da ısınsın. Sıcak suda ısınmış ciğerlere soğuk havayı çekerken enfeksiyonu iyileştirmeniz çok zor.
Normalde kullandığınız paludaryum için ısıtma lambası olarak normal bir ampul yada spot lamba kullanmalısınız. UVB lamba ısı vermez, güneş ışığının yararlı etkilerini kapluşa vermek için kullanılır. Anladığım kadarıyla güneşlendirmek için akvaryumdan çıkarıyorsunuz kapluşları ? Bu onları hem strese sokar hemde yeni enfeksiyonlara davetiye çıkarır. Günde 1-2 saat uvb lamba "onlar kuru alandayken" yanarsa yeterli olur. Ayriyeten güneşlendirmek için akvaryumdan çıkarmayın. Ve yine akvaryumda da gece ısıtma lambasını kapattıktan sonra bir kapak kullanın. Akvaryumun kapağını kapatırsanız ısıtma lambası çalışmadığı zamanda da akvaryum hava ısısını muhafaza etmiş olursunuz.

Bende kapluşlarımı aldığım zaman bakımları hakkında hiçbir fikrim yoktu. Bu forum sayesinde oldukça şey öğrendim. Umarım yazdıklarım size yeterli cevabı vermiştir. Acil şifalar...

Çok teşekkür ederim.:)Yüreğimi ferahlattınız, umarım iyileştirebilirim onu. Büyüdüklerini izlemek çok keyifli, ama hastalanınca çaresizce onları izlemek çok rahatsız edici.İlaçları alıp hemen uygulayacağım. :) Tekrar teşekkürler.

edit medcezir999: Türkçe'mize özen gösterelim.

Cereyanda kalma, kuru alanın soğuk olması çeşitli sebepler..Yada akvaryumu yıkamak için 5-10 dk dışarı çıkarmışsınızdır o sıradada üşümüş olabilir yavrucak.Neyse herşey tamtakır olsa bile bazen hasta olabiliyorlar.Şuan size tavsiyem yemek yemiyorsa mamasını varsa sıvı vitamin ile nemlendirip, yumuşatıp püre olacak şekilde ezin, eczaneden alacağınız (en ufak boy) şırınga içine yaptığınız püreyi doldurarak ağzına besleyin.Ağzını açmamak için diretecektir.Bu durumda parmağınız ile başını kabuğunun içine doğru hafifçe itiniz(canını yakmadan) bu durumda sinirlenerek ağzını açacaktır (ısırmak için) ağzını açtığı an şırıngayı ağzına tıkıyoruz:) yavaşça besliyoruz.4-5 dakika sıcak kuru alanda bekletiyoruz.Bu şekilde iyileşene kadar beslemeniz gerekmektedir.Su sıcaklığınıda 32' Dereceye yükseltin.Bunlar faydalı oluacaktır.Eğer gelişme göstermezse antibiyotik tedavisine başlamak gerekli.
mailto:/forum/showthread.php?tid=2243

Arkadaşlar benim kapluşlarımda hiç yemek yemiyor. Birşey soracağım siz bu yemleri ufalayıp suyun içine mi atıyorsunuz yoksa başka yollarlamı besliyorsunuz 2 gün oldu bir şey yedikleri yok.

Teşekkür ederim. 2.5 - 3 cm falan büyüklüğü

Of çok üzülüyorum durumlarına hiç yemek yemiyorlar gidiyorum geliyorum yemlerde hiç bir azalma yok.

dişi olan erkeği yiyordu...

Dün inanılmaz bir gürültüyle uyandım .dişi kaplumbagam erkeğin kuyrugunun içinden siyah bir şeyi agzıyla çekiyordu.zor ayırdım.bu konuda bilgisi olan var mı? ikisininde boyutu kepçe kadar 5 yıldır bakıyorum.ellerini arada ısırıp kavga ederlerdi ama kuyrgunu ısırma ilk defa oldu.ve kaplumbagaların birbirlerini yedikleri duydum.bir ark.ım kapluşu diğer kapluşun gözlerini oyarak yemiş.

Dişi erkeğin cinsel organını yem zannederek yemeye çalışmış gibi görünüyor.
Genelde çok sık rastlanan bir olay bu :(

Yemi parçalayarak atman bir şeyi değiştirmez. Yiyecek olsa zaten yemeye çalışır. Suyun sıcaklığı düşükse 28 derece civarına getirip haşlanmış yumurtanın beyazı, kıyma gibi yemler atın.

Benim küçük tosunumla tospikim sanırım bana yavaş yavaş alışmaya başladılar. :D Yemeği elimden yiyorlar suyun içi bıraktığımda asla yemiyorlardı. Şimdi bir kere elimle vermeye çalıştım yemi aldı hemen kaçtı. :D Diğer kapluşumda hastaydı yavaş yavaş kendine gelmeye başladı çok şükür karınlarınıda doyurdular şimdi mutlu mesut yatıyorlar. :D

edit medcezir999: Türkçe'mize özen gösterelim.

Geri