Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yemini yemiyor

plastik kapta bakıyorsanız sorun o yüzdendir.. imkanınız varsa en kısa zamanda akvaryuma geçmeniz en iyisi olur.. eğer akvaryumdaysa daha ayrıntılı bilgi verirseniz bakım şartlarıyla fln ilgili yardımcı olabiliriz..

Merhaba;Nedenlerden bildiklerimi vurgulamaya çalışayım.Kış aylarında genelde metabolizmaları yavaşladığı için iştahları azalabilir,üşütüp enfeksiyon kapmış olabilir (tabiki tek nedene dayalı teşhis koyamayız)burun akıntısı,yan yüzme,karasal alanda uzun süreli kalmagözlerinin şişmesi,önemli olanlar vb.Aynı yemi yemekten bıkmış olabilir ,yeminin beğenmemiş olabilir farklı yemleri farklı günlerde verebilirsiniz.Agzında aft oluşmuş olabilir yemek yemekte zorluk çekiyor olabilir.İlk anda aklıma gelenler takip ediniz.Ancak bütün bunların hiçbirisi olmayabilir endişelenecek bir şey olmadığını düşünüyorum bazen bizim kaplumbağalarda bu şekilde davranabiliyor.Deminde söylediğim gibi temkinli olun güzelce takip edin ancak endişe etmeyin genelde doğal bir durum olabiliyor.Sağlıklı günler dilerim

yeni aldıtsanız size alışmamış olabilir yada suyu soğukken içlerine kapandıkları için yamiyor olabilirler

Tesadüfmü yoksa dönemsel bişeymi bilemiyorum ama, son 2-3 gündür 2 kişi kaplumbağası yem yemediği için konu açtı. Son 2 gündür yem yemediğini söylüyorlar. Ve benimde o iştahlı obur canavarım 2 gündür yem yemiyor.
Bakım şartları ideal olmasına ragmen.. Hastalandığını düşünmüyorum.. Normale dönmesini bekliyorum. Birde kabuk değiştiriyor ve sürekli kuru alanda lambanın altında kalmak istiyor. Baska belirti yok. Doğal bir durumdur umarım.

mevsimsel olarak evlerde baktığımız kaplumbağalarda çok fazla bir etkilenme olmamaktadır genelde.. bunun nedeni gereken şartların sağlandığı bir akvaryum ortamında mevsim her zaman yaz gibidir.. su sıcaklığı sürekli sabit ve 28derece, kuru alan sıcaklığı sabit, gün içinde lambanın açık kalma süresi sabit yani her zaman yaz mevsimini hissetmektedirler.. evcil oldukları ve hiç doğal ortam görmedikleri için dışarısı hakkında herhangi bir tecrübeleri de yoktur.. sadece bazen üreme konusuna mevsimin az da olsa bir etkisi olabilmektedir içgüdüsel olarak diğer çoğu hayvanda da olduğu gibi.. belki kabuk değişimi ve büyümenin etkisi olabilir.. sürekli kuru alanda durması ve aynı zamanda yem de yememesi düşündürücü bir durum olabilir.. alt kabukta pembelik olmasa bile hastalığa yakalanmış olabilir.. pembelik zaten hastalık ilerledikçe ortaya çıkmakta.. son günlerde herhangi bir hava akımında fln kalmış olabilir mi kaplumbağa? odayı havalandırmak için camı açmak gibi.. başka çeşit yemler denediniz mi? 2 gündür hiç mi yem yemedi? büyümeden dolayıysa sorun en azından karides fln yiyceğini sanıyorum.. içiniz rahat etsin isterseniz bir veterinere gösterin derim.. umarım büyümeden dolayıdır ve en kısa zamanda düzelir..

Arkadaşlar kesinlikle sıcaklıkla alakalı dikkat edin bu aralar İstanbulda havalar epeyce soğudu ben 2 dereceyi gördüm işte havalar bu kadar sağmadan önce kapluş iyiydi fakat ne zaman sıcaklık birden düştü onlar sğuk kanlı hayvan hemen anlıyıp hisediyorlar benmiki yemek eymeyi baya bi azalttı.(1 karidese kadar düştü).Tavsiyem ısıtıcısı olan bir akvaryuma koyun.Şu dönemde özellikle kışın ısıtıcı

aragorn' Alıntı:
2 gündür hiç mi yem yemedi? büyümeden dolayıysa sorun en azından karides fln yiyceğini sanıyorum.. içiniz rahat etsin isterseniz bir veterinere gösterin derim.. umarım büyümeden dolayıdır ve en kısa zamanda düzelir..

Evet karides yiyor.. Bu sabah stick yemde yedi 2-3 tane.. Ama günün geri kalanını kuru alanda geçirdi, uzattığım yemlere tepki vermedi. Kabuklar pul pul kalktı ama bir türlü atamadı üzerinden.

imkanınız varsa bir veterinere gösterin.. yem yemesi güzel inşallah devam eder yemeye

Suyun ısısını sabit tutuyoruz, evimiz de sıcak ama havadaki ve mevsimdeki değişiklikler onları mutlaka etkiliyorlardır. Evden dışarı çıkmadığımız zamanlarda bile dışarda kasvetli bir hava varsa dışarıyı görmesek bile etkileniyoruz. Onun için mevsimsel değişiklikler mutlaka onlara da yansıyordur.

Geri