Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni akvaryum boyutları

as55

Yeni Üye
arkadaşlar yaklaşık olarak 12 cm civarında 1.5 yaşında bir kaplumbağam var. osman (bizim oğlan :t65y: )şu ana kadar hiç ölüm fanusuna girmedi elimden geldiğince iyi bakmaya çalışıyorum ancak şu an kullandığım yaklaşık 30 x 30 x 30 boyutundaki akvaryumum artık küçük gelmeye başladı. kuru alan, filtre ,ısıtıcı derken yüzecek alan kalmadı bizim osmana.

yaklaşık olarak 200 tl bütçem var bir dahaki ay almayı düşünüyorum akvaryumu ama bu ölçüdeki bir kaplumbağa için uygun akvaryum boyutu ve cam kalınlığı ne olmalı bilmiyorum. 3 ayaklı tahta kuru alanı söktüğü için devamlı, akvaryumun içine camlı kuru alan yaptırmak istiyorum aslında ama masraflı oluyor heralde. ocak başını beklersem 300 lira da ayırabilirim akvaryuma öyle yapmam daha mı mantıklı olur ?

ayrıca kum koymayı da düşünmüyorum akvaryumun dibine su temizliği ve kum temizliği gözümde çok büyüyor bizim oğlan da fazla sevmiyor gibime geldi birkaç ay denedim sonra kumu boşalttım.

bir de 2 ay öncesine kadar dinlendirilmiş şebeke suyu yüzünden gözünü kırparken yapışma olması üzerine artık şebeke suyu kullanmıyorum. gentagut kullanınca düzeldi ama içim rahat etmediği için her su değişiminde damacana su dolduruyorum(filtreyi yeni aldım eskiden 3 günde bir değiştiriyordum suyunu) . bunun da çözümü için yardımcı olursanız sevinirim.

Cvp: yeni akvaryum boyutları

ideal su kaplumbağası akvaryumu bi kaplumbağa için minimum 100 litrelik olmalıdır. boyut olarak bana önerildiği gibi sizde 80x40x50 boyutlarında bir akvaryum yaptrablrsiniz bu akvaryum ömürlük olacaktır. 160 litrelik hacmi olacak eğer akvaryum içi kuru alan düşünecek olursanız aşşağı yukarı 120 litre kadar bir kapasiteyle kullanırsınız.

bu boyutlarda akvaryumu hazır bulamassınız. yaptırmanzz gerekecektir. bunun içinde iki yolunuz var petshoplarla pazarlık edip fiyatlar alablrsiniz. yada güvenilir bir camcıya sista marka akvaryum slikonu alıp yaptırablrsiniz. camcıda yaptırmak daha uygun olacaktır. 8mm cam kalınlığı uygun görülüyor. fakat ben her ihtmale karşı 10mm camdan yaptırdım. biraz fazla ağır olması dışında çok daha güvenilir.

bu arada en az 200 kilo kaldrablen bir mobilya üzerine koymanız gerekir yada yere koyacaksınız.

ben verdiğim boyutta akvaryumu 110 tl ye yaptrdım.

bununla beraber bu kapasitede bir akvaryum için kesinlkle dış filtre öneriliyor. iç filtreye niyet edip buradaki uyarılar doğrultusunda dış filtre almş biri olarak. kesinlkle bende dış filtre öneriyorum rahatlığı çok büyük. kaldıki bende sizdeki gibi ufak bir akvaryum kullanıyordum ve sürekli su değişimi yapıyordum. fakat bu ebatta bir akvaryumda bu pek mümkün olmuyor.

tetra tec ex 700 dış filtre kullanıyorum eheim 2012 de çok önerilen bir marka

mailto:/urun_detay.aspx?urn=4531&ad=tetra-tec-ex-700-dis-filtre&kat=240

yine önerebleceğim ısıtıcı JBL marka 100i kullanıyorum memnun değilim. suyun ısısını 3 haftadr düzenleyemedim bunu öneririm.

mailto:/urun_detay.aspx?urn=11899&ad=jbl-pro-temp-akvaryum-isiticisi-200-watt&kat=243

belki daha uygun fiyata maledeblrsinz ama aldğınz ürünlerin birazda sağlam olmasını istyorsanız naçizane ben bildklerimi söyledim fakat buradaki admin ve yetkililere güveneblrsinz.

bende küçük akvaryumumda damacana suyu kullanıyordum. fakat büyük akvaryumda bunu yapmak pek mümkün olmuyor. 2 gün bekletilmş suyu gönül rahatlığyla koyablrsinz. bu arada akvaryumdaki suyu tamamen 3 günde bir sürekli değiştryorsanz buda hayvanı rahatsız etmş olablir.

Önerilecek bir nokta kalmamış. Tamamen uygun seçenek sunulmuş.
Eheim 2012 iç filtre yerine tetra ex 700 dış filtre bencede çok çok iyidir.
Kum küçük akvaryumda sorun olurken büyük akvaryumda hiç sorun olmaz. Hatta iyi olur.
Su konusunda bende sık ve komple değişimden kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorum. Şebeke suyundaki klor bakteri oluşumunu engeller ama dinlenmemiş klorlu suda gözlerini etkiler. Dinlenmiş su ise sorun sık ve komple su değişimidir. Yeni akvaryuma ve mümkünse dış filtreye geçiş hem hayvanı hem sizi rahat ettirir.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Ancak ayırdığım bütçe akvaryumla filtreyi aynı anda almaya yeterli değil şimdilik. Şu anki akvaryumda eiheim 2010 kullanıyorum. Eğer söylediğiniz boyutta bir akvaryum alırsam bu filtre 1-2 ay idare edebilir mi? Sonrasında dediğiniz external filtreyi alabilirim.

yeni akvaryumda da ilk suyu damacana koymayı düşünüyorum. Çünkü 4 günden fazla dinlendirdiğim şebeke suyu bile osmanın gözlerini rahatsız etti baya. Bu nedenle şu anki filtrenin işlevsel olup olamayacağı benim için önemli. Eğer işlevsel olamayacaksa filtrem ocak ayını bekleyip toplu bir değişiklik yapabilirim :)

güney ısıtıcıyı nasıl konumlandırdın. dipten 20 cm yukarıda yatay duracak ve filtre su giriş tarafına doğru konumlandırılacak. sirkülasyon yeterli gelmiyor mu ?

abi tamda söyledğin gbi konumlandrdım su ısısı 24 derece şu anda. ayarı 31 yaptığm halde 24 derece

Ben arızalı olmasından da şüphe ediyorum artık. Yükselttiğin halde bu ısıdaysa ara yenisini getirsinler.

ayar düğmesi son dereceye geldikten sonra dönmeye devam ediyor mu ? arızalı olduğunu bende düşünüyorum. basit ısıtıcı alsan bu ısı değerinin üstüne çıkardı. iç derece en uzak köşede değil mi ? arayıp durumu bildir.

Geri