Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryum Hazırlığı

çağlar-nesli

Yeni Üye
Herkese merhaba;
Forumdada kaplumbağa beslemek içinde yeniyim. 2 tane kırmızı yanak su kaplumbağası sahiplendim ve onlar için yeni teraslı akvaryum aldım. Belki bilirsiniz atakan petshopta atlantis teraslı kaplumbağa akvaryumu. şimdi bu akvaryum için filtre ve ısıtıcı almam gerekli fakat çok bir bilgim yok bu konular ve zemini için ne yapmalıyım yardımlarınızı beklemekteyim.

Akvaryumun ölçüleri nedir? En*boy*yükseklik

Kaplumbağaların kabuk boyu kaç cm.

akvaryum ölçüleri;
Boy : 50cm
En : 37cm
Yükseklik : 27cm
fakat kaplumbağa kabuk ölçüleri ise biri 5,5cm diğeri 6 cm felan

Merhaba, öncelikle aldığınız ürün pek kullanışlı değil. Bu bir paludaryum ve su yüksekliği fazla olmayacağından sadece yan yatabilen iç filtreler kullanabilirsiniz. Bu paludaryumu en fazla 8cm kabuk boyuna kadar kullanabilirsiniz.

Eğer iade edebiliyorsanız iade edip 60-80-120 litrelik bir akvaryum almanızı öneririm. Ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre kullanabilirsiniz. Direk ömürlük bir akvaryum almak istiyorsanız bunda ölçü 100x50x50h ve bütçeye göre daha büyüğüdür.

Eğer iade edemiyorsanız filtre olarak eheim mini flat alabilirsiniz ya da yan yatabilen herhangi bir iç filtre. Su yüksekliği az olduğu için su ısıtıcısı tam batabilen tipte olmalı ve gücü 75-100w olmalı. Su için bir adet derece almalısınız ve suyu 28 dereceye sabitlemelisiniz. Kuru alanın altına kadar suyu tamamen doldurursunuz.

Kuru alan için 50-60w soft bir ampul almalısıız. Bu ampul 12 saat boyunca yanmalı ve kuru alan 32 derece sıcaklıkta olmalıdır.

Soft ampul

Zeminde silis kum kullanabilirsiniz 0.05-0.07 arası. Bu kumu kaplumbağalar yer, eski derilerini atar ve yem artıklarını arayarak vakit geçirirler. Alırsanız sterilizasyonu hakkında bilgi verebiliriz fakat aldığınız paludaryumda su yüksekliği yaklaşık 13-15cm oluyor kum koymak bu yüksekliği azaltır.

Su kaplumbağası bakımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için burayı okuyabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: cem
Bilgilendirmeler için teşekkür ederim. Son olarak ben uvb ampül felan araştırıyordum gerek varmı bilmiyorum ama bu ampül normal bir ampülmü yoksa ısı verme maksadıylamı kullanılıyor ?

Şu aşamada uvb şart değil 7-8 cm kabuk boyu itibariyle alabilirsin. Bu D vitamini sentezini kendisinin doğal olarak yapmasını sağlar.

Bu ampul hesaplı olduğu için ısıtmada bunu kullanıyoruz. Uva gibi içine işlemese de dışarıdan ısıyı vücuduna yayar. Bu metabolizmasını canlı tutar. Kabuğunu kurutur. Yosun, mantar gibi oluşumları önler. Eski plakaların gerilip atılmasını sağlar.

Bu ampulden birkaç adet yedekle. Her zaman bulunmadığı gibi zamansız bir vakitte patlar.

Geri