Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryum!

ysuf61

Bronz 5 Üye
AKVARYUM EKİPMANLARI VE ÖZELLİKLERİ

Akvaryum

Uzunluk 1 metre, derinlik 50cm, yükseklik 60cm.

Kuru alan uzunluğu 45cm, derinliği 50cm, yüksekliği 40cm.

İç Filtre

Sobo 808 C köşe iç filtre

Isıtıcı

JBL ProTemp S200

Dış Filtre

Sobo SF-1500F

Dış filtreyi şimdilik kuramadım, 1 hafta içinde kuracağım.

Silis Kum

Vitasand 0.7mm Beyaz Silis Kum 20kg

Aşağıdaki linkte akvaryuma koyduktan sonraki 3 saatin videosu var. Kese kese süresini 1 saate kadar indirdim. İzlemeye vakti olmayanlar için son 3 dakikası da yeterldir. Yine yazı olarak videonun özetini yorumlara ekledim.

Videodan sonra iç filtre ve ısıtıcıyı kuru alanın altına yerleştirdim kuru alanın önünü çok kapladıkları için.

Kaplumbağaların şu an akvaryumdaki 2. günü, gerçekten çok sevdiler ve hemen alıştılar. Şu an ikiside kuru alanda, birisi ilk günden çıkmayı öğrendi diğeri birkaç saat önce çıktı. Yalnız ilk günden çıkan çok fazla kuru alanda duruyor, ışık ne kadar açıksa o kadar kuru alanda duruyor. Işık açık şekilde maksimum ne kadar durmalı kuru alanda, bir yerden sonrası illaki zarardır sonuçta.

Bir de kuru alanda çok fazla kalan kaplumbağa çok fazla deri döktü, iç filtre çoğunu çekti ama suda görünenler var hâlâ.

İç filtre ile ilgili iki sorum var. Birincisi, bu oksijen veren musluğu kapatsak iç filtre çalışmaya devam ediyor değil mi, yani kapanırsa içindeki kirli şeyleri suya salacağından soruyorum. İkincisi, çok fazla deri çektiği için bugün temizledim, elyafı atıp yenisini mi koymam gerekliydi?

Ekli dosyalar

• IMG_20220128_154755.jpg
    IMG_20220128_154755.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 15
  • IMG-20220127-WA0000.jpg
    IMG-20220127-WA0000.jpg
    159.7 KB · Görüntüleme: 14
  • Beğen
Tepkiler: cem

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Elinize sağlık. Güzel olmuş.

Sobonun tepesindeki musluk debiyi ayarlar. Yani akış şiddetini.

Hava kabarcığını kapamak için hava hortumunun dışarı bakan ucuna musluk takılıp kapatılırsa;
Hava hortumu takıldığı delikten sökülüp tapası takılırsa;
Tapa takılmayıp o delik su içinde kalacak şekilde filtre komple su içine tamamen indirilirse kabarcık vermez.

Elyafın sadece ızgara tarafındaki kirli kısmı koparıp atın. Eksilen kadar temiz elyaf ilave edin. Ne çok sıkı olsun ne de gevşek. O şekilde elyaftan tasarruf edersiniz.

Led şerit su içinde değil değil mi? Onu su dayanımlı led şeritse, akvaryum üst kısmındaki kuşağın altına yapıştırabilirsiniz.

Su ısıtıcı ve iç dereceyi tabana 7-8 cm mesafeden konumlandırın, ısıtıcı yatay dursun. Yatay konumda daha performanslı olduğu için dikeye göre nispeten daha az elektrik harcar.

Yetişkinlerde kuru alanda uzun süre kalmasında sıkıntı olmaz. Sıcağa karşı kendilerini korumayı bilirler. Bunalırsalar ya yer değiştirir ya kafasını içeri çeker ya da suya inerler.

Su ısısı 28 derece altında ise soğuk geleceğinden inmek istemeyebilir ama hayvana bakarsak keyif yaptığından inmiyor.

Uzun süre deri değiştirmeyen hayvanlarda deri değişimi biraz daha yoğun olur.

Uvb altında çok kalmamalılar radyasyon yayıyor. Çok çıktıkları saatte 2 saat kadar yakıyoruz onu da.

Son düzenleme:

ysuf61

Bronz 5 Üye
Led şerit su içinde değil değil mi? Onu su dayanımlı led şeritse, akvaryum üst kısmındaki kuşağın altına yapıştırabilirsiniz.
Hayır sadece video için akvaryumun etrafından dolaştırmıştım, videodan sonra çıkardım.
Yetişkinlerde kuru alanda uzun süre kalmasında sıkıntı olmaz. Sıcağa karşı kendilerini korumayı bilirler. Bunalırsalar ya yer değiştirir ya kafasını içeri çeker ya da suya inerler.

Su ısısı 28 derece altında ise soğuk geleceğinden inmek istemeyebilir ama hayvana bakarsak keyif yaptığından inmiyor.
Su 28 altına hiç düşmedi, hatta öyle ki kuru alana alışmaları için ısıtıcı lambayı rampaya koyduğumdan bazı noktalarının 30-31 dereceyi gördüğü oldu.
Uvb altında çok kalmamalılar radyasyon yayıyor. Çok çıktıkları saatte 2 saat kadar yakıyoruz onu da.
Uvb lambayı henüz almadım etmedim ama yakın zamanda almayı planlıyorum. Lamba konusu açılmışken, kaplumbağalar gece uyurken ayrı bir gece lambası mı yakıyoruz? Yine ısıtma lambası özelliği olmalı mı?
Su ısıtıcı ve iç dereceyi tabana 7-8 cm mesafeden konumlandırın, ısıtıcı yatay dursun. Yatay konumda daha performanslı olduğu için dikeye göre nispeten daha az elektrik harcar.
Isıtıcıyı yine köşede mi konumlandırayım yoksa ortalara doğru mu konumlandırayım? Mantıken orta kısımda iki tarafa da daha eşit ısı verir.

emre_selvitopu

Moderator
Yönetici
Geceleri ısıtma lambası kullanmanıza gerek yok. Kaplumbağalar üşüttüğünde ya da akciğer enfeksiyonu geçirdiklerinde halsiz düşerler ve yüzemeyecek duruma gelirler. Bu durumda olan kaplumbağalar kuru alanda geceleri de kalmayı tercih ettiğinden 40w mavi renkli ampul kullanıyoruz. Bu durum harici geceleri kuru alanda herhangi bir ampulün yanmasına gerek yok.

Gece olduğunda eğer ortam çok karanlık oluyorsa prizlere takılan gece lambasını kullanabilirsiniz. Bu sayede kaplumbağalar geceleri gözlerini dekorlara vurmaz.

Su ısıtıcısını ortaya yan yatırarak kullanabilirsiniz.

Dekor olarak bu aksesuarlar altlarında pislik barındırır ve temizlemek istediğinizde bu pislikler akvaryumu bulanıklaştırır. Size tavsiyem bu dekorlar yerine mangrow kökü kullanmanız. Bu kök sayesinde kaplumbağalar kabuklarını kaşıyarak eskimiş kabuk plakalarını atıyorlar. Ayrıca suyun pH'ını düşürerek suyu kaplumbağalara daha uygun hale getiriyorlar.

Bende eskiden bu tarz dekorlar kullanıyordum. Dekorun içerisinden kurutulmuş balık çıktığı bile olmuştu.

mangrow kökü

2.jpg

ysuf61

Bronz 5 Üye
Dekor olarak bu aksesuarlar altlarında pislik barındırır ve temizlemek istediğinizde bu pislikler akvaryumu bulanıklaştırır. Size tavsiyem bu dekorlar yerine mangrow kökü kullanmanız. Bu kök sayesinde kaplumbağalar kabuklarını kaşıyarak eskimiş kabuk plakalarını atıyorlar. Ayrıca suyun pH'ını düşürerek suyu kaplumbağalara daha uygun hale getiriyorlar.

Bende eskiden bu tarz dekorlar kullanıyordum. Dekorun içerisinden kurutulmuş balık çıktığı bile olmuştu.
Video çekmek için koymuştum aksesuarları, videodan sonra çıkardım.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Gece su içinde uyuyorlarsa dışarıda ufak loş bir ışık olmalı. Hayvanı rahatsız etmemekle birlikte gece nefes almak için yada başka sebeple hareket ettiğinde gözlerini bir yere çarpmaması için yanmalı. Pencereden yansıyan sokak ışığı varsa o da yeterli. Cisimlerin gölgesini dahi görse yeterli. Daha fazla ışıkta uyumuyorlar.

Kuru alanda uyuyorlarsa gece daha soğuk (özellikle sabaha doğru) olacağı ve hayvan üşüyeceği için ısı veren loş 40 W loşluk derecesinde mavi>kırmızı >yeşil renk armut ampul yada seramik ampul olmalı. Yalnız seramik ampullerde piyasada düşük wattlı ampul yok.

Isıtıcıyı iç filtreye kablo tarafı gelecek şekilde arka cama konumlandırıyoruz. Kablo filtre arkasında kalacak, bu sayede hayvanlar dalaşmaz. Kabloyu oynattıklarında ısıtıcıyı da oynatıyorlar.

Emrenin bahsettiği gibi dekorlar sirkülasyona mani olup civarında kir tutar. Oysa mangoyla cebelleştiklerinden akvaryumda sürekli gezer, kir birikmesi olmaz.