Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryum

filozof

Altın 2 Üye
Kaplumbağam için yeni bir akvaryum aldım ve bununla ilgili birşeyler soracağım:

Akvaryum alınca yeni bir tane daha aldım aldığım kaplumbağa suya girmiyor ve tüm gün aynı taşın üstünde duruyor

Eskiden beri beslediğim kaplumbam nedenini bilmediğim bir şey yapıyor taşın altında bir boşluk buldu ve orayı kazıp duruyor bi türlü anlayamadım

Bir de akvaryuma küçük deniz taşları koysam bir zararı olumu

Akvaryuma gelirsek şu şekilde aldım

Küçük yuvarlak beyaz taşlar ortasında bir kaya ve ısıtıcı

Dibi kazanda sorun yok... :D Ama diğeri hiç. mi inmiyor?Durgun mu? Hareketsiz mi? Yemek yior veya seni göerünce farklı tepkiler veriyor mu? Alt kabuğunda pembelik var mı? Normal şartlarda sağlıklı bir kapluş kuru alanda 4 saat civarlarında durabilir kurumak için ve mantar olmasın diye... Sizinkinde süre ne kadar oluyor acaba?

ben zorla sokuyom suya ve yemek yemiyor alışmadığı için mi ilk kaplumbağada yemiyordu ilk başta bendende hiç korkmuyor gecelin taşta uyuyor

Alışmadığı için de olabilir ya da söylediğim belirtiler varsa onlar yüzxünden de yemiyor olabilir... Hiç mi vermiyor yani tepki korkmuyor derken... Yeni olduğu için de yemiyor olbilir... Bence kapluşu yurken siz alıp suya koymalısınız... Böylesi onun için daha iyi... Ama kafasını rahatlıkla dışarı çıkarabilecek şekilde...

şeyy ilkdefa suya girip yem yedi tek sorun alışmak galiba

Minik yaramazlarıma yeni bir akvaryum aldım rahat rahat yüzsünler diye ama zemin kaplamak benim için büyük bir sorun oldu yine. Küçük tontonumda sorun yok ama büyüğü kumu yiyor diye çakıl yerleştirdim dibe. O taşların arasından ufaklarını seçip yuttu yine. Sanki günlerdir yemek yememiş gibi hala da aranıyor diplerde. Ağzından taşı almaya çalıştım ama maalesef başaramadım. Çok büyük taşlarla kaplayıp alanlarını küçültmekte istemiyorum. Zemine ne yerleştirmeliyim fikir verebilir misiniz? Bir de yuttuğu taş parçaları sorun yaratır mı, benim yapabileceğim birşey var mı?

Kuma geri döndük. Benim yaramaz evine girer girmez gördüğü kum tanelerini toplamaya başladı. Yem vermeye çalıştım elimi neredeyse gözüne soktum ama banamısın demedi. Birşey olmaz demiştiniz ama daha önce birkaç taş parçası yemişti, şimdide kumdan çok miktarda yiyor. Buda beni endişhelendiriyor. Ne yapayım zemini tamamen boş mu bırakayım. Lütfen bir an önce cevap verin ne yapacağımı şaşırdım ben :(

Ben akvaryum taşı diye satılanlardan alıp koydum bi problem çıkarmadı. Yiyemeyecekleri büyüklükte. Ancak yerlerini daraltmayım diyorsanız zemini boş da bırakabilirsiniz.

Bende akvaryum taşı diye satılanlardan aldım. Ama içlerinde minik parçalar da çıkabiliyor. Benim yaramaz o parçalardan birkaç tane yutmuştu. Değiştirdim kum yaptım, onu da yiyor. 2 kapluşum var, kum yiyen sadece birisi. Diğeriyle hiç sorunum yok, sanırım sonunda zemini tamamen boşaltıp atıcam.

tubidik' Alıntı:
Ben akvaryum taşı diye satılanlardan alıp koydum bi problem çıkarmadı. Yiyemeyecekleri büyüklükte. Ancak yerlerini daraltmayım diyorsanız zemini boş da bırakabilirsiniz.

TuRkUaZ' Alıntı:
Bende akvaryum taşı diye satılanlardan aldım. Ama içlerinde minik parçalar da çıkabiliyor. Benim yaramaz o parçalardan birkaç tane yutmuştu. Değiştirdim kum yaptım, onu da yiyor. 2 kapluşum var, kum yiyen sadece birisi. Diğeriyle hiç sorunum yok, sanırım sonunda zemini tamamen boşaltıp atıcam.

Arkadaşlar sürekli söylüyorum yine söyleyeceğim.Kaplumbağaların minik taş, kum parçalarını yemeleri doğal bir durumdur.Sindirime yardımcı olması için yutarlar.Veya ağızlarını temizlemek için ısırıp kemirirler.Eğer yutarlarsa dışkı ile birlikte geri çıkartırlar.Akvaryumun içinde mutlaka yutabileceği büyüklükte ufak taşlar olmalı!

Kaplumanyak' Alıntı:
tubidik' Alıntı:

TuRkUaZ' Alıntı:

Arkadaşlar sürekli söylüyorum yine söyleyeceğim.Kaplumbağaların minik taş, kum parçalarını yemeleri doğal bir durumdur.Sindirime yardımcı olması için yutarlar.Veya ağızlarını temizlemek için ısırıp kemirirler.Eğer yutarlarsa dışkı ile birlikte geri çıkartırlar.Akvaryumun içinde mutlaka yutabileceği büyüklükte ufak taşlar olmalı!

Daha önce böyle söylediğiniz denk gelmedi ya da ben okurken kaçırdım. Şimdi içim çok rahatladı çok teşekkür ediyorum...

Geri