Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni akvaryum

mustafayılmaz

Altın 4 Üye
ben artvinde yaşıyorum ve yazın temelli samsuna taşınıyorum samsunda oturan varsa arkadaş olabiliriz

ve annem le ben masalı 150-50-60 lık akvaryum aldı ama açtırmıyor kutsundan çıkarma bideha goturuken kırılır vb.

ve ekıpman olarak yetermı yetmezmi bilmem

eheım 200 wat ıstıcı

tetra tec 1200

atman hava motoru

roxin dalgıç florasan

2 adet büyük boy turtle bank

2 adet soft ampül

uvb lamba alıcam ama sonra :) malum para yetmiyor

pardon başlığı yanlış yazmışım

eheım 200 wat yerıne sera 300 wat olabilir

Cvp: yeni akvaryum

akvaryumun suyu takriben hayvanların boyuna göre ayar yapacağına göre 300- 320 lt civarı olacak.
-atman hava motoruna gerek yok.
-turtle banklar cam kalınlığın nedir bilmiyorum. 10 mm dersek mıknatısın gücü kaldırır mı bilmiyorum.
-ampuller tamam 60 wattı geçmesin lamba kapasitesi o kadar.
-roxin dalgıç florasan tamam 6 w veya 8 w olabilir. ama gece fazla aydınlık olmasın dersen 6 w uygundur.
-tetratec uygun yalnız bunu dolap içine alırsan iyi olur hafif bir cırlama yapıyor.
-ısıtıcı olarak : mailto:/urun_detay.aspx?kat=243&urn=13667 bu su içine yatayda batabiliyor.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=243&urn=4574
mailto:/urun_detay.aspx?kat=243&urn=11899 bu da yatay batar. birini seç beğen. başka bakma.

ısı aralıkları da güzel yalnız eheim kullanan birine sor yatay batma olayı var mı ? yatayın avantajı su azaldı mı endişen olmaz.

teşekkurler buna kaç kg ailis kum koymam gerekır

silis kum

ve dış filrte malzemelerını tamamen ne zaman yenilemem gerekir

Eheim daha iyi olurdu ama ex 1200 de bu akvaryuma uzun süre yeterli olur. Filtre malzemelerini 3 ayda bir kez elden geçirmeli. Ama tamamı atılmaz yada tutulmaz. Bu konuda daha detaylı bilgi veririm. Ancak önce filtreden neler çıkacak bakmalı. Kesinlikle eksik malzeme olacak. Onlar standart bir kaç malzeme koyup geçerler. Diğerlerini tamamlarız.

Eheim dik ve kafası su dışında kullanılır. Eheim 200w 40 cm uzunluğunda. Bu sebeple rahatlıkla dik kullanabilirsiniz. Isıtıcı olarak sera tercih etmeyin derim. İkinci tercih tetra öneririm. Olmadı jbl ısıtıcıda olur.

Bence hava motoru iyi olur. Ben kullanıyorum. Suda oksijen hareketi iyidir.

Bu boyutlar için daha güçlü dalgıç floresanda olabilir. Ben iki tane 100 cm uzunluğunda kullanıyorum. Galiba 20 w güçteydi. En azından 60 cm olanı bu akvaryumda daha iyi olur. Sanırım 15 w olmalı. Yani bu kadar uzun akvaryumun bir tarafına 60 cm konulsa çok aydınlanmaz ki bir süre sonra kapatılırsa daha iyi.

Silis kum 40-50 kg olmalı.

Bu arada mükemmel bir akvaryum olacak, tebrik ederim.

silis kum ortalama 50 kg olur.

filtre konusunda kurulum için: mailto:/forum/Konu-tetratec-ex-1200-kurulumu-resimli.html

malzeme içinde bu konuya bak ben alırken bu konuda yazmıştım. :mailto:/forum/Konu-dis-filtre-icin-alinacak-malzemeler.html

cm2 ye 15 gr kum ideal bence. cem abinin dediği gibi 50 kg işini görür.

Yani 150*80 taban alanına yaklaşık 80-85 kg kum koyduğuma göre bencede 150*50 taban ölçüsünde 50 kg iyi olur.

ortalama 6,5 cm'yi geçkin bir kum kalınlığı yapar ki bu da hem eşelenmelerine hem de bitkilerin alt kısmını gömmeye iyi olur. dip çekimi yaptığında olabilecek ufak kayıplar içinde ideali bu olur.

50 kg :ashamed0006: internetten alsam kargo fiyatını düşünemiyorum o yuzden petshop dan alam gerekecek

kuru alanı emre beyın ki gibi yapmak istiyorum yapamassam turtle bank alıcam emre bey siz nasıl yaptınız camları vb.

florasan gece kuru alanı ve ya tutanibilecek bir şeyi görsünler diye loş bir ışık ıstıyorum 1 tane alıcam

şimdi yavaş yavaş sistemin parçalrını toplucam

not= samsunda yaşıyan varmı ?

bide yenı evımız teraslı ve küçük boy şişme havuz aldım guneşlenme sistemini ona kurcam yarısını toprak yarısı kuru alan bu sisteme ıstıcı koymama gerekırmı su soğuk olsa birşey olurmu

soyle biş iyapabılrısın ısıtıcı olsa daha iyi olur tabide. ılk basda sıcak su koyarsın havuza. 20 30 derece falan. daha sonra bir iki şişeye sıcak su doldur kapagına bı delık aç suyun ıcıne koyuver. idare edero bıkac saat

mailto:/forum/Konu-kule-ve-sehpa-tip-kuru-alanlar-su-ici-dinlenme-sehpalari.html

Burada kuru alanların nasıl yapıldığını detaylıca anlatmıştım. Hem kontrol edebilir hemde akvaryumunuza göre dizayn edebilirsiniz.

Burada önemli konu akvaryumda yukarıda çerçeve varmı ve kayıt kuşak durumu nasıl. Bunlara göre dizayn edilebilir. Detaylar konusunda yada farklı bir dizayn konusunda gene fikir alışverişi yapabiliriz.

Su beklemiş ve uygun ısıya ulaşmışsa ısıtıcıya gerek yok. Ama yeni doldurup sıcaklığını bilmeden koyarsanız üşütme riski olur. Akvaryum suyu ile ısı farkı 2 dereceyi geçmesin derim.

mustafa juenden alırsan 6-7 tl tutar kargo 160 tl'lik alırsan kargo bedava onun için başka lazım ne varsa bakıp al.

juen de kredi kartına taksit varmı tüm ekipmanları kum vb. helyer 500 tl gibi tutucak ve ben bunu ödiyemem amma taksit oluyormu

AEK' Alıntı:
mailto:/forum/Konu-kule-ve-sehpa-tip-kuru-alanlar-su-ici-dinlenme-sehpalari.html

Burada kuru alanların nasıl yapıldığını detaylıca anlatmıştım. Hem kontrol edebilir hemde akvaryumunuza göre dizayn edebilirsiniz.

Burada önemli konu akvaryumda yukarıda çerçeve varmı ve kayıt kuşak durumu nasıl. Bunlara göre dizayn edilebilir. Detaylar konusunda yada farklı bir dizayn konusunda gene fikir alışverişi yapabiliriz.

Su beklemiş ve uygun ısıya ulaşmışsa ısıtıcıya gerek yok. Ama yeni doldurup sıcaklığını bilmeden koyarsanız üşütme riski olur. Akvaryum suyu ile ısı farkı 2 dereceyi geçmesin derim.

brnım akvaryum kapağı var başka bişe yok kayıtt kuşak derken alnlamadım

alıcağım şeyler arasında uvb var toplam 550 lerde tuttu uvb= exo terra repti glo 2.0 dayligt lamb 15 w 39 tl bu uygunmudur kaplumbağalara göre

Akvaryum kapağı varsa ona uymaz. Ancak akvaryum içine yapmak gerekir. Buda turtle banktan farksız olmaz. Kayıt kuşak büyük akvaryumlarda ek parçalardır, dayanımı artırır. Yukarıda linkini verdiğim konumda resimleri gözüküyur. Kayıtlar altta ek camlardır. Yapışan yüzeyleri artırır. Üsttede iki uzun kenara yapıştırılır. Üsttekinin esas amacı kuşağı yapıştırmak içindir. Kuşakta karşıdan karşıya ortadan geçen bir yada daha fazla ince camdır. Buda esnemeyi önler ve bu sayede ömrü uzatır.

2.0 exo terra uygun değil. Bu yağmur ormanlarında çok az güneş gören kurbağa yada diğer sürüngenler için. 5.0 olanı kaplumbağalara uygun olan. Ama oda yok.

anladım çok sağolun .:148:

uv lamba işi görürmü

namiba terra replux uv 15 w olurmu ?

mailto:/urun_detay.aspx?kat=158&urn=12272

Sanırım bu lamba. UVB içeriği kaplumbağalara uygun. Ancak ayrıca ısıtma lambası gerekir. Floresan lambalar ısı vermez. D vitamini sentezi için bunun uvb oranı kaplumbağalara uygun.

mustafa taksit seçenekleri var. bakacağın malzemeler kaplumbağa ile balık bölümlerinde yer alır. sen bir liste yap alacaklarınla ilgili inceleyelim. gereksiz veya uygun olmayan bir şey almış olma. florasan için balastta alman lazım. onu kurabilecek kimse var mı. bunu kapağa monte edersin fakat ısıtma lambası için kapağı kaldırman lazım. yani ikisi de birbirine tezat durumda.

Geri