Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryuma geçiş

Didemözkan

Yeni Üye
Merhabalar
Öncelikle böyle bir platform için çok teşekkür ederim. 6 aydır 3 yaşında bir kırmızı yanak sahiplendik. Sahiplendiğimizde sadece dönebildiği genişlikte olan bir mermerin bulunduğu küçük bir akvaryumda yaşıyordu. Sahiplendikten sonra aceleylebilemeden büyükçe bir paludaryum aldık. Sonrasında forum sayesinde akvaryum düzenleme girişimleri başladı. En sonunda 125 cm lik büyükçe br akvaryum aldım. Sobo iç filtre, tetra ex 1200 plus dış filtre, venys kaplumbağa adası, mango kökü, ve İpek bir bitki aldım. Eski ısıtıcısını koydun. Uvb aldım ancak daha yerleştirmedim. Düzenleyip yerleştirdim. Sürekli hareket halinde. Kuru alana çıkmak istemiyor. Arada bir ben koyuyorum biraz durup geri iniyor. Yoruluyor olabilir diye plastik bir boru yerleştirdim tutunsun diye. Beni görünce depar atarcasına hızlı hızlı camdan bana doğru yüzmeye çalışıyor. Eski evinde biz evdeysen de çıkar kuru alanında takılırdı. Beklesem mi yoksa hayvan perişan mı oluyor? Bilemedim.
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
çok seviyoruz bu tatlı çocuğu, pek çok masraf ve zamanla bu akvaryumu yaptım. Acaba yanlış bir şey yaptım mı
Teşekkürler

Ekli dosyalar

• 286C504A-FC8D-44BA-A946-2CC58820E2B1.jpeg
    286C504A-FC8D-44BA-A946-2CC58820E2B1.jpeg
    2.3 MB · Görüntüleme: 35
  • 04A93D6B-3A9B-4921-958E-8FCD5F5B566D.jpeg
    04A93D6B-3A9B-4921-958E-8FCD5F5B566D.jpeg
    4.4 MB · Görüntüleme: 36
  • 460F25F4-23B1-45DF-BA97-026F34FAE2CC.jpeg
    460F25F4-23B1-45DF-BA97-026F34FAE2CC.jpeg
    2.4 MB · Görüntüleme: 35
Foruma hoşgeldiniz. Sistem gayet güzel olmuş elinize sağlık.

Kuru alana çıkması için civarında hareket olmaması gerekiyor. Kuru alan bölgesi tehdit konusunda zayıf oldukları bölgedir. Su dibi ise güvenli bölge. Hayvan çıktığında sürekli çevresini kontrol eder. Tedirgin edecek hareket ve/veya ses suya kaçmasına sebep olur. Oda kapısı önünden geçişte buna dahil.

Alana çıkmaya teşvik etmek için hareket olmaması yanında ısıyı da algılaması lazım. Kuru alan 32; su 28 derece olacak. Lamba mesafesini ayarlarken kaplumbağanın sırtı hizasında birşey koyup üzerine cam derece yatırıyoruz. Tam yarım saat sonra baktığımızda 32 olduğu nokta doğru mesafeyi verir. Hayvanın istek göstermesi için bir süre lambayı rampaya yaklaştırın. Hayvan ısıyı algılasın. Sudaki derece ısıtıcıdan uzak ön köşede olacak net veriyi derece verir.

Sisteme yeni aldıysanız ortama adapte olması biraz süre alabilir. Alana çıktığında ise tüm çevreyi kontrol edecek konumda olması önemli, kör noktaları sevmezler. Daha çok öğle civarları çıkma eğilimleri olduğu için o saatlerde oda kapısını kapalı tutabilirsiniz. Bu rahatlayıp gevşemesini ve uyumasını sağlar. Tabi dediğimiz uyku tilki uykusudur, göz kapakları şeffaftır kapalı olsa da hareketi görürler. Gözlerini açar bakar kamufle olduğunu sanarak sabit durur ama arka ayaklarını yere basıp suya en hızlı şekilde kaçacak gibi hazır beklerler.

Olduki odaya girmek gerektiğinde yavaşça hareket edin ve ona doğru bakmayın. Suya kaçmamışsa olduğu yerde sizi takip edecektir. Hatırlıyorumda ben kapıyı açıp yavaşça elimde ayna ile kontrol ederdim, onu bile farkedip suya kaçarlardı. Yetişkin olduklarında cesaretleri artıyor, sıcakta tatlı geldiği için bazen kaçmıyorlar. Akvaryuma yaklaşmayacak ve ona bakmayacaksınız. Kriterleri bunlar.

Davranışsal olarakta birden fazla hayvan kavga ortamı oluştursa da iş güvenliğe gelince kuru alana daha rahat çıkarlar, fazla göz rahatlatıcı etki yapar. Birinin göremediğini diğeri görecektir. Bu sebeple tek hayvan biraz güçlük yaşar.

Büyüdükçe akıllanıp tecrübe kazanırlar. Vücutlarını randımanlı kullanmak yanında tehlikeler konusunda da daha duyarlı olurlar. Bu da arada güvenbağı oluşsa bile bu temkinli davranmaya iter. Güvenli suya kaçarlar.

Çok teşekkür ederim. Dış filtrenin basış hortumunu yetişmediği için kuru alana yakın koymuştum. Belki de o rahatsız etti.

Gürültüye alışıklar. Su akış borusunu su yüzeyi üzerinden paralel biçimde uzatıp ön uç tapasını çıkarıp 3 vantuz ile sabitlerseniz su havadan inerken hem kabarcık yapıp suya oksijen verir hemde sirkülasyona yardımcı olur. Bunun arkasına iç filtreyi koyun. Su emiş kuru alan altında olsun orada biraz kir birikmesi de var gibi.

O yapay bitkiyi çıkarın onu parçalar. Dizaynı kendileri yapıyor.

Gürültüye alışıklar. Su akış borusunu su yüzeyi üzerinden paralel biçimde uzatıp ön uç tapasını çıkarıp 3 vantuz ile sabitlerseniz su havadan inerken hem kabarcık yapıp suya oksijen verir hemde sirkülasyona yardımcı olur. Bunun arkasına iç filtreyi koyun. Su emiş kuru alan altında olsun orada biraz kir birikmesi de var gibi.

İpek bitki diye aldım ama yanlış oldu galiba. Dış filtreyi su yüzeyine kadar uzatamadı kısa kaldı . Bu yüzden boru kısmını takamadım. Sadece hortum ekledim ucuna. Bir de akvaryumumuzu salona koymak gibi bir hata yaptım. İç filtrenin sesinden oturamaz hale geldik. Öneriniz olur mu?

Yanlış değil. İpek yapraklı bitkiler doğru yalnız 8 cm kabuk boyu sonrası yaprakları koparıyorlar.

İç filtre hava hortumunun sarkan kısmına hava hortumu musluğu alıp takın. Pahalı birşey değil, 3-4 lira birşeydir şimdi. Birkaç modeli var. Durduğunuzda ya tam kapar yada yarım aralarsınız. Geceleri ve gündüzleri açarsınız.

Aslında boş bir odaya alırsanız daha iyi olur. Nem ve koku rahatsız edebilir. Sürekli durunca insan alışıyor bir yerde ama misafirler hissediyor. Hemde hayvana rahat oluyor. Çocuk teması da olmuyor. Salmonella taşıyorlar. Biz elimizi yıkıyoruz da çocuklar eli hemen ağıza götürüyor. Aslında her hayvanda var ama sucul ortam bulaşı riskini artırıyor.

Geri