Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni akvaryumda kaya dekoru

kenco

Bronz 3 Üye
Merhaba

Bugün itibari ile siparişini verdiğim 100x50x60h ebatlarındaki akvaryum için arka plan kaya dekoru yaptırıp yaptırmama konusunda kararsız kaldım ve bir an önce Mas Akvaryum u bilgilendirmem lazım.

Görsellik anlamında çok zengin durmakla birlikte 8-10 cm lik bir alan kaybım olacak.Ayrıca salınım konusunda her ne kadar firma güvence verse de kafamda soru işareti var.

Tecrübeli arkadaşlardan konuyla ilgili yardım bekliyorum

Şimdiden teşekkürler

Murat

Akvaryumunz buyuk ama bnce yaptirmayin derim kapluslariniz dahada genis alana ihtiyaci var tabi son karar sizin

Bu arada yeni akvaryumunuz hayirli olsun

Bu arada yeni akvaryumunuz hayirli olsun

Cvp: yeni akvaryumda kaya dekoru

Teşekkür ederim.

Aslında doğal olmayan hiçbirşeyi akvaryuma koymak istemiyorum.Kafamdan geçen sadece silis kum,mango kökü ve ipek yapraklı bitki.

Yine de bugün Mas Akvaryum da gördüğüm kaya dekorlu akvaryum inanılmaz güzel duruyordu ve açıkcası kafam çok karıştı.

o dekora hiç gerek yok zaten akvaryuma koyacağın mango ve bitkiler orjinal görselliği yakalayacaktır. alan daralması yanında ek maliyette cabası olacak. yosunlanmada cabası, temizlemesi ayrı dert. yosunlanma olduğunda dişlemeye çalışacaklar. içeriği strafor. o tür şeyler kertenkele ve semender türü sürüngenlere göre. gerekirse derinlik yaratmak için deniz içinden çekilmiş resimli poster desenleri var. dışardan yapıştırdın mı tamamdır. ama ona bile gerek yok her taraf açık oldu mu hayvanların bakacağı alan ve akvaryuma giren ışık fazla olur.

Bir de temizlik olayı var, haklısınız.

Teşekkür ederim.

Bende sade görünümden yanayım. Kayalık görüntü güzel olur ama temizlik konusunda kaplumbağa akvaryumunda zor. Gerçekten dekorları güzel yapıyorlar ama balık akvaryumlarında daha kullanışlı gibi.

Evet, kaya dekoruna gerek olmadığı aşikar..
Bunların dışında aşağıdaki ekipmanlarda bir sıkıntı yok değil mi..2-3 gun içinde tedarik edeceğim.

100x50x60h akvaryum için (10 mm cam kalınlığı)

2217 eheim dış filtre
Eheim 200 watt ısıtıcı
Mango kökü
0.7 mm silis kum
Uvb ve ısıtıcı lambam halihazırda mevcut
İç filtre (bir fikrim yok)
İpek yapraklı bitki

İç filtre şimdilik kalsın. Gerisi gayet uygun.
Filtre malzemelerini tamamladın mı? Zeolit vs

Hayır, geçenlerde forumda konusuna rastladım, gayet yeterli bilgiler vardı.Onlardan yararlanabileceğimi umuyorum.

Bir de gece aydınlatması konusu var.

Uvb ve ısıtıcı lambanın dısında 3.bir aydınlatma gereklimidir?

gece için loş bir ortam gerekli böylece karanlıkta hareket ettiklerinde gözlerine bir şey dalaşmamış olur. dışardan sokak lambasından böyle bir ışık geliyorsa yeterli olur. olmuyorsa osramın sensörlü top şeklindeki gece lambası veya kendinden fişli duylardan alıp renkli ufak bir lamba takıp kullanabilirsin. bu lamba konusunda alternatif çoktur. osramınki 25 tl gibi birşeye satılıyor ama uzun ömürlü ben nerdeyse beş senedir kullanıyorum sorun yok ledli lamba, uzun vadede çok ucuza geliyor kendinden sensörlü olduğu içinde zamanlayıcı takmana gerek kalmıyor. bu arada diğerleri için zamanlayıcı da alacaksın.

Lambalar için daha önceden kullandığın zamanlayıcın vardır muhtemelen.

Bak bundanda alabilirsin. İçini çok kolaylaştırır. Filtre ve ısıtıcı sürekli çalışıyor. Bu zamanlayıcılarla da lambaları yönetirsin. İstediğin saat dilimine ayarladınmı kendisi otomatik yanar ve söner. Evde lamba yak söndür derdi yada o saatlerde evde olma derdin olmaz. Dijital değil mekanik olandan al. Hemen hemen hepimizin kullandığı ürün bu.
http://online.bauhaus.com.tr/Catalog/Products/Index/7042
Her lamba için bir tane al. Uygun zamana ayarla. Zaman saatinin biri uzatmada iki priz yer kapatır. Bu sebeple uzatma eksiğin olmasın.

koçtaşta hala 6 tl'ye satılıyor. (5.99 tl) diğer modellerine göre ufak olması yan prizleri kullanma olanağı sağlıyor.

Eğer alacağın kaya dekorunda kaplumbağaya batıcak sivrilik felan varsa kesinlikle önermem.Fakat hafif yassı bir kaya ise ve Kaplumbağalarının alanını ciddi ölçüde kısıtlamıyorsa ben kullan derim.

Geri