Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryumum

Ada

Bronz 5 Üye
Merhaba ,

Daha önceki akvaryumum çatladığı için yeni akvaryum aldım.
Nasıl görünüyor?
Birsey soracağım.
Suyunu dün doldurdum. Gayet temizdi bugün akşam su çok az bulanıklaşmaya başladı ..
Neden acaba?

Dış filtre kullanıyorum. Eheim 250
Acaba su çıkışı borusu suyun içinde diye mi ??
Su neden öyle oluyor ?

Ekli dosyalar

• 20220101_154954.jpg
    20220101_154954.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 24

Ada

Bronz 5 Üye
Su aynen böyle oldu

Ekli dosyalar

• 20220103_114402.jpg
    20220103_114402.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 20

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayırlı olsun. Akvaryumu, bitkileri, iç dış filtreyi yıkayıp koyduysan bu su kaynaklı olabilir. Suyu hızlıca doldurunca camlarda hava kabarcığı olur. Bunlar zamanla ayrılıp suya karışır. Bu hafif bir bulanıklık görüntüsü yapar su dengeye gelince gider. Dikkatli baktığınızda uçuşan ufak zerreler görüyorsanız budur.

Diğer sebep dış filtrenin ilk çalıştırmasında bir miktar suyu kovaya boşaltmadan doğrudan akvaryumda çalıştırdıysanız elyaf tozuması bunu yapar.

Birkaç günde toparlar ama süreci hızlandırıp çabuk düzelsin derseniz bir miktar su alıp yeni suyu yavaşça dökersiniz.

Silis kum aldınız mı? O da olunca akvaryum güzelleşir.

Su emiş borusu hortum yetişiyorsa kuru alan tarafına yerleştirin.

İç filtre tabana yakın olsun.

Su ısıtıcı tam batabilen model değilse siyah plastiğine kadar camı komple su içinde olsun. Üzerinde water level çizgisi vardır.

Çoklu prizi sağdaki beyaz dolabın raflarından birine koyun. Isıtıcı ve iç filtre kabloları kısa kalmış rahatlasın. Lambanın kablosu da akvaryum arkasında dursun ele ayağa takılmasın. Hemde çoklu prize su damlayıp kısa devre yapmaz. Duvar prizine taktığınız fiş kısmını da soldaki çalışma masasının arkasından geçirirsiniz.

Çalışma masanda priz gerekiyorsa bir tane daha çoklu priz alabilirsiniz. Ben bu şekilde kullanıyordum. Sağ tarafa koyacağınız çoklu prizi çalışma masası tarafındaki çoklu prize takarsınız. Akvaryumdan üstüne su gelmeyecek şekilde ayarlarsınız.

Ada

Bronz 5 Üye
Çok teşekkür ederim

Su kabarcıkları vardı evet su da.Ama şimdi iyice bulandı su . Sanki filtrenin içindeki pislik suya karıştı gibi..
Elyaf tozumasımi diyorsunuz?? Gerçekten hiç ellemesem su eski haline döner mi ???

Silis kum kullanmıyorum, kullanmayı da düşünmüyorum..Onun da ayrı derdi var.

Tamam dediğiniz gibi yaparım...

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Filtre zamanla temizler. Malzemeleri yenilediğimizde ilk suyu kovaya boşaltmak gerekiyor. Özellikle carbon malzeme başlangıçta siyah renk bir su bırakır. Onu kovaya boşaltıp suyun şeffaflaşmasını bekler su çıkışı akvaryuma alırız.

Silis biraz sıkıntı yaratır ama hayvan içinde gerekli.

• Beğen
Tepkiler: Ada

Ada

Bronz 5 Üye
Dün petshopa gittiğimde şöyle bir akvaryumumun için bir şey verdi . Sizce uygunmudur akvaryum için?Kaplumbağa zarar verir mi?

Ekli dosyalar

• 20220104_181259.jpg
    20220104_181259.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 9

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Su temizleyici, bulanıklık giderici bir ürün jbl clynol ayarında. Bunu sadece akvaryum kirlenmiş olup o gün temizlemeye vakit bulamazsanız o gün birkaç damla damlatıp suyu karıştırırsınız. Kir açılır. Bunu yaparken hayvanı dışarı çıkarın tamamen karışıp kaybolunca hayvanı koyarsınız.

Bunun harici kullanmaya gerek yok. Kaplumbağalar balıklar gibi değil, sürekli kirletir. Pahalı ise iade edebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Ada

Ada

Bronz 5 Üye
Bugün petshopa sordum akvaryumun tabanı için lav kırığı olur dedi.
Lav kırığı uygunmudur?
Yoksa sizin dediğiniz gibi silis kum mu alayım ???

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Onların kaplumbağalar hakkında doğru düzgün bilgisi yoktur. Lav kırığı mineral içerdiği için canlı bitki akvaryumlarında kullanılıyor. Kaplumbağalar silis kumu yer ve eşelenir. Sıkı olduğu için arasına hayvan eşelemedikçe kir girmez.