Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryumumuz ve Kendi Yaptığım Kuru Alan

Emplow

Yeni Üye
Selam;
Öncelikle forumda yeniyim.Yapılan güzel paylaşımlar sayesinde üye oldum...

Kavun adında ortalama 6 aylık bi kaplumbağam var.Kabuk boyu 4.5cm.

3.5 aydır 1. fotoğraftaki gibi bir akvaryumda yaşıyordu.Yüzücek fazla suru olmadığı için yeni bir akvaryum aldık ve kendimiz bi kuru alan yaptık.(kuru alan geçici 1-2 hafta sonra camdan yapıcağım)Fotoğraflarını sizinle paylaşmak istedim.

Eski akvaryum: mailto:/2mpn0va.jpg

Yeni akvaryum:mailto:/e66d1h.jpg

Öncelikle aramiza hosgeldin.

Telefondan girdigim icin fotograflari net göremiyorum ama yinede depteki taslar gozume carpti. Kaplumbagalarin ileride kabuk degisimlerini kolaylastirmak, dipteki olusacak atiklarin rahat alinabilmesi vb bir cok neden icin 0.7 mm silis kumu kullanmani onerebilirim. Diger konularda sana derayli yardim ederler birazdan.

Cvp: Yeni Akvaryumumuz ve Kendi Yaptığım Kuru Alan

Kuru alan geçici olarakta başarılı olmuşki su seviyesi gayet yüksek tutulabilmiş.

Bunun dışında Emin in dediği gibi dipteki taşları almak gerekir. Bunlar aralarında dışkı ve yem artığı barındırdığı için filtrasyon verimini düşürür. Su kalitesi çabuk bozulur ve kısmı değişim olsun komple temizlik olsun daha sık yapılması gerekir. Bunun yerine önerilen silis kumu almanızı öneririm. Sıkı yapısı ile arasına dışkı ve yem artığı almayarak temizliğin daha iyi olmasını sağlar. Hayvanlar sürtündüğünde deri değişimini kolaylaştırır. Bu hayvanlar sindirim içinde bu kumu yerler. Buda diğer bir faydası.

Suda ısıtıcı yok sanırım. Gece ile gündüz ısı değerlerini kontrol ediyor musunuz? Fark çoksa yada gece 28 altına iniyorsa suya ısıtıcı takın. Kuru alan ısısıda 31-33 derece olmalı. Burayıda derece ile ölçmeli.

Birde yüzeye uzanan bir ipek bitki ile gündüz rahatça gizlenmesini, gecede yüzeye yakın yerden tutunarak rahatça uyumasını sağlayabilirsiniz.

Beslenme konusunu bildiğinizi düşünerek değinmedim.

Uygun kum:
http://vitasand.com/tr/urun/detail/2/70.html

o lamba yeterince ısı veriyor değil mi ? ampulü sanırım halojen yalnız parlak bir ışık verir. diğerlerini emre anlatmış. filtreyi şimdilik hayvan üstüne çıksın diye yukarı koymuşsun sanırım. yüzeye yakın bir ipek bitki aldığında filtreyi dibe bir kaç cm mesafeye getir bu sayede filtrasyon kalitesi de artacaktır. hayırlı olsun foruma hoş geldin.

Bence her haliyle şahane!
Kuru alan ısıtma lambası iyi o iyi ısıtıyor bende kullanmıştım bir ara fena ısıtıyor :D
Her şeyin müthiş olmuş tebrik ederim.

Cevaplarınız için teşekkür ederim :smile: ısıtıcı,kum gibi malzemelerin eksik olduğunu biliyorum.Büyük akvaryum geldiği gün ek malzeme almamıştık.2 hafta sonra akvaryumu camcıya götüreceğim camdan rampalı kuru alan ve kaçamaması için kuru alanın olduğu bölüme ek cam yapıştırılıcak.Pet Shoptan alıcaklarım: güçlü bir filitre,ısıtıcı,2 adet ipek bitki,silis kum.Yem olarakta şuan Tetra reptomin kullanıyorum Sera Raffy P ve Sera Gammarus.

Lamba 250W gayet iyi ısıtıyor.Ben elimle lambaya dokundumda cam bölmü elimdeki deriyi kaldırıcak kadar sıcak oluyor.

Geri kalanlarda tamamlanınca çok daha güzel olacak. Lamba eli yakar ama genede derece ile ölçüm yapmak en doğrusu. Mesafeye bakınca uygun ısı çıkacaktır bencede ama emin olmalı.

Geri