Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryumun bulanıklaşması

prensess

Bronz 4 Üye
Yeni akvaryumu birkaç kere yıkayıp su doldurdum.iç filtre ve ısıtıcı dışında hiçbirşey yok henüz. Bugün 2.gün su gri-beyaz bulanık olmuş durumda. Neden kaynaklanır ? Ne yapmak gerekir ? Kaplumbağa için zararlı mıdır ?

Hayvanın kabuk boyu ve akvaryumun ölçüsü nedir ? Türü nedir, akvaryumda kum vs. var mı ?

Kabuk boyu 17 cm.
Akvaryum ölçüsü 90x50x50 ( 30 cm.yükseklikte su var)
Kum vs.hiçbirşey yok.
Perşembe akşamı geldi akvaryum,su doldur-boşalt şeklinde 2 kere yıkadım. Sonra suyu doldurdum bu sabaha kadar berraktı su ancak bu sabah gri-beyaz bir bulanıklık vardı.

Filtreyi bir kez daha temizle. İç filtre geçici çözümdür. Yoğun kiri çeker ama sıvı ve ince toz için fayda sağlamaz. Şebeke suyu kullanıyor isen biriken tortu tekrar suya çıkmış olabilir. Sararmaya dönük olsa dışkı idrar vs. Olurdu ama gri dediğine göre kireç tortusu olma ihtimali kuvvetli. Yada tabanda kalan kiri beze emdirip çekmediysen bunları iç filtre çekip sonra bırakmıştır. Yıkarken kimyasal birşey kullandıysan cam yüzeyine yapışıp kalmış artıkların suya karışması da olabilir. Eğer öyle ise sünger ile camlardan tekrar geçip suyu yenilemelisin.

Hayvan büyük dolayısıyla iç filtre bu noktada yetersiz gelir. İç filtre ızgarası haznenin sadece alt kısmında ise sünger yerine elyaf kullanman geçici çözüm olabilir. İdrar hariç tortu tozu tutar. Ama randıman açısından dış filtre kullanmalısın. Filtre malzemeleri sayesinde su kalitesi uzun süre devam eder ve su değişim süresini uzatmış olursun. En az 2-3 ay filtreyi açmadan sadece eksilen su takviyesi ile götürürsün. Suyu daha da yükseltebilirsen süre uzar.

Tabana silis kum al o da hayvan açısından gerekli ihtiyaçtır.

Cvp: Yeni akvaryumun bulanıklaşması

Arıtıcıdan gelen su kullanıyorum. Herhangi bir kimyasal kullanmadım ama akvaryumcudan kalan herhangi birşey varda arındıramadıysam diye de tekrar boşaltıp tekrar süngerle iyice camları temizleyerek su doldurdum. İnşallah bu sefer bir sıkıntı olmaz.
Dış filtre gerekli olduğunu biliyorum ama uzun süre sonrasında sonunda geniş bir akvaryum alabildim. Dış filtre için biraz daha bu şekilde idare etmem gerek.
Suyu ne yazık ki yükseltemiyorum. Aslında istediğim üstte kuru alan yapabilmekti ama akvaryumcuyla babam iletişimde olduğundan adam 30 cm.yükseklik yeterli diyince o şekilde içeride kuru alan silikonlanmış oldu.

Cam 8 mm üstü kalınlıkta ise o kuru alanı söküp cam üstüne geçebilirsin o vakit 10-12 cm kadar suyu yükseltme olanağın olur.

Silikon nasıl sökülür ki. Bir süre bu şekilde idare ederiz,önceki akvaryuma göre iyi bir alana sahip oldu en azından ama daha da ilerisi için içerideki kuru alan ve rampayı sökme imkanı varsa gerçekten çok sevinicem. Üste kuru alan şansım artık kalmadı diye düşünüyordum

Silikonu maket bıçağı ile altından ve üstünden kesip ayırırsın yalnız köşe kısmındaki yeri yani iki camın birleşme noktasındakine fazla hasar vermeden kesersin. Akvaryum camında kalanları da cam jileti ile temizlersin. Bu da bir nevi maket bıçağının düz şeklidir. Yapı markette satılır. Plastik kısmı sarı renktir jileti geometrideki yamuk şekline benzer.

Silikon temizleyici sıvı da var ama onu sakın kullanma akvaryumda kullanılmaz.

Buna gerçekten çok sevindim.teşekkür ederim.

Cam üstü kuru alanı ayarlamadan yapma sakın. Şimdilik idare eder. Cam kalınlığı nedir ? Akvaryumun üst ve alt kenarlarına komple kuşak atmış mı ? Eni takriben 3 cm olan bütün akvaryum köşelerini dolanan cam parçalarıdır.

silikonla camın arasına en güzel misina ile girerek olan bağı kopartırsınız ( kalınca olan naylon iplerde iş görür ), sonrasında silikon kalıntıları maket bıcağı veya eski tip traş bıçağı tam dik olarak kazılarak yapılır yalnız dikkatli olunmalı tam dik yapmazsanız camı çizebilirsiniz, acele etmeden biraz zaman alsa da tamamen kurtulabilirsiniz

mailto:/resun-vantuzlu-cam-bolme-tutturma-aparati-u-16159 bu ürünü alarak ayırdığınız cam 4 mm ise yine akvaryum içinde istenilen yüksekliğe 3 taraftan 6 adet (iki yan ve arka taraf ta 2 şer adet olarak ) kuru alan kullanımına devam edebilirsiniz ( ben cam yerine pleksi tavsiye ederim 4 mm pleksi = minimum 6 mm kalınlığındaki camın dayanımına eşittir )

Cvp: RE: Yeni akvaryumun bulanıklaşması

cem' Alıntı:
Cam üstü kuru alanı ayarlamadan yapma sakın. Şimdilik idare eder. Cam kalınlığı nedir ? Akvaryumun üst ve alt kenarlarına komple kuşak atmış mı ? Eni takriben 3 cm olan bütün akvaryum köşelerini dolanan cam parçalarıdır.

Bir süre bu şekilde idare edeceğiz zaten ellemiyorum ama kaplumbağa daha da büyüdüğünde akvaryumun mümkün olduğunca derinliğinden yararlansın isterim. Akvaryumun kısa kenarlarında ek cam var. 
Birde bana bu akvaryum ölçüsü için bir dış filtre + alacağım malzemelerle ilgili öneride bulunabilir misiniz.( akvaryum odamda olduğu için mümkün olduğunca sesi az olmalı)  Şimdiden bütçe ayarlamaya başlamak istiyorum. İç filtre ile çok idare edemeyeceğiz gibi.

Cam kalınlığı 8 mm.

Üste yapılacak kuru alan ile 200 litreye yakın su alır.

Akvaryum altına mobilya yaptırdıysan ya da yaptıracaksan filtreyi kapaklı dolap içine koymak sessiz diye nitelendirdiğimiz dış filtrelerinin ufak da olsa gelecek sesini minimize eder. Dolap iç boşluğu minimum ende 30 cm boy 58 cm olmalı. Bir iki cm genişte olabilir. Arka üst kısmına doğru 7 cm çapında delik açılacak oradan hortumlar ve fiş çıkacak. 1000-1200 lt/h debidekiler uygun. Minimum 4 sepetli ve musluklu olacak. Jbl, tetra yeni nesil olanı, ucuz olarak dolphine sessiz çalışıyor diyen arkadaş vardı ama ne derecedir bilmiyorum. Eheim, jbl pahalı ama o oranda kalitelidir. Tetra bu ikisine göre biraz daha hesaplıdır. Yeni nesil dediğimde hortumların kapak üstünde girdiği siyah musluklu aparatın öne doğru çıkıntısı vardır. Eskilerde bu aparat elips biçimindedir. Yoksa hepsinde new yazar. Bunu alırsan ona dikkat et. Fluvale hiç bulaşma.

Tetratec 1200 ex plus
http://www.hepsiburada.com/tetra-ex-1200-plus-dis-filtre-pm-ptana402241015

Jbl cristalprofi e1502 öncelikli olmazsa e1501. Bunlar 1400 lt/h ama e901 de küçük kalır. Kaplumbağalarda balıklara göre normal düzeyden daha güçlüsü gerekiyor. Greenline serisi daha etkili.
https://www.aquack.net/jbl-cp-e1502-greenline-d%C4%B1sfiltre

Eheimda o kadar çeşit varki karar verilemiyor. Şunu buldum ama kova hacmi 4.9 litre bu kaplumbağa açısından ufak gelebilir.
http://www.hepsiburada.com/eheim-experience-350-dis-filtre-p-PTANA1052426020?magaza=Evcilbesinleri

Birde bu eski model var classic 600
http://www.hepsiburada.com/eheim-classic-600-dis-filtre-musluklu-1000-lt-p-HBV000002R33C?magaza=Canpet

Eheimlar kaliteli ama hacimleri çok az. Tetra ve jbl üzerine yoğunlaş derim. Eheimı boşver. Tetrada alırsan linktekinin aynısını alacaksın önceki modeli değil. Tetrada fiyat uygun hacim 12 litre yeni nesil motor 16,5 W öncekilerde 24 W idi.

Dış filtre aldığında ekstra filtre malzemesi de alacağın için ve mali açıdan da düşünürsek tetra sana uygun olur.

Demir profilden ayak yaptırdı babam. Kapaksız. Altta bir rafı var. Raf ile akvaryum arasındaki boşluk 39 cm.kadar. Boy 58 cm.olmalıdan kastınız yükseklik değil inşallah.

Filtrenin boyu artı üstünden çıkan hortumlarla birlikte bu seviyelere geliyor. Kenarda bir yerde de durabilir sorun değil. Saat sesi gibi az bir sesi kafaya takmaz isen rahatsız etmez. Yada bunun sığacağı kadar ucuz bir tekli dolap alıp içine koyabilirsin. Önce alıp çalıştırıp bak. Ona göre alırsın.

İlerde nem ve koku rahatsız edebilir o vakit başka bir odaya alırsan zaten dolaba da gerek kalmaz.

Tamamdır o zaman,o kadar ses sorun olmaz. Çok teşekkür ederim desteğiniz için.

eheim ecco pro 300 kullanıyorum ben az elektrik harcamasına rağmen sessiz çalışıyor akvaryumunuz 150-200 litre ise tavsiye ederim onun dışında cem beyin tavsiyeleri de uygun dediği 901 i kullanmıştım bizimkilerin pisliklerine 3 ay dayanabilmişti, 1500 olanı düşünmek daha doğru olabilir, tetralarda sızıntı sorununa dikkat etmekte fayda var

imkan dahilinde demir profil üstüne mdf vs ile giydirme ile dolaba çevirirsiniz, deneyim olarak jbl olsun eheim olsun su sesi dışında fazla ses vermiyorlar ( su sesi bu şelale aparatı yüzünden )

Geri