Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

Yeni aldigim kaplumbagamin cinsiyeti nedir ?

Guuhiho

Bronz 5 Üye
Katılım
22 Nis 2021
Mesajlar
34
Yeni aldigim kaplumbagamin cinsiyeti nedir ? Bir de bir kaç ay once aldigim yavru kaplumbagama zarar verir mi ?
IMG_20210724_203123.jpg
IMG_20210724_223826.jpg
IMG_20210724_223829.jpg
IMG_20210724_223844.jpg
 

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
22,287
Cinsel gelişim 10 cm kabuk boyu itibariyle başlar. Bir kısım erkeklerde 9 cm kabuk boyu gibi ön tırnaklar uzamaya başlayabilir. Diğerlerinde ise 10 cm kabuk boyunda. Onun için şu noktada net birşey söyleyemeyiz.

Hayvanların birbirlerine saldırma sebepleri şunlardır.
-alfa olma, alfalar hükümranlığını korumak için sürekli hergün diğer hayvanları sınar.
-uzun süre tek yaşamış hayvan akvaryumu sahiplenir. Başka hayvan geldiğinde onu istemez.
-akvaryumun dar olması. Akvaryum hayvan ile paralel olarak büyümeli. Dar alanda fazla hayvan çatışma sebebidir. Sürekli karşı karşıya gelirler.
-yemin paylaşılıp azalacağı endişesi.
-erkeğin çiftleşme isteğine karşı dişinin istememesi. Dişiler erkeği beğenmez ise hayatta çiftleşmez. Kusursuz gen aktarımı.
-yeterince uykusunu alamama hırçınlık yapar bu da sebepsiz saldırma durumu yaratır. Yeri gelir dekorlara da zarar verirler.

Bu sebepler en uyumlu hayvanlarda bile görülür. Sonuçta içgüdüleri baskın gelir. Emsal boyda almamızın sebebi bu saldırılardan minimum hasarla kurtulmaları içindir. Diğer hayvan bir şekilde savunmaya geçebilir, tepki gösterebilir. Ufak kızarıklıklar normaldir. Ağır hasarlarda hayvanları ayırmak gerekir.

Boy farkı olduğunda hasar oranı artar. Ağır deri yırtılmaları, parmak ve kuyruk gibi uzuv kaybı ve kabuğun parça parça sökülmesi gibi hadiseler ölüme kadar götürür.

Bunun harici yemleme sırasında gözleri birşey görmez, aynı yeme hücum ettiklerinde yetişkinler gayri ihtiyari çırpınırken küçüğe sert darbe vurabilir. Bu da küçüğün sakatlanmasına neden olabilir. Yada yemi ısırırken küçüğü de ısırabilir. Onun için ayrı köşelerde yemlemek yerinde olur.

Saldırıya bağlı açık yara olursa hemen ayrılmaları lazımdır. Aksi halde sonu ölümdür.
 
Son düzenleme:
Üst