Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni aldım da uyuyorlar mı

efemiaydin

Bronz 4 Üye
Yeni geldiler 30 dk sonra burada uyudular
16426070317861492428139270549720.jpg

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Akvaryumda ekipman mevcut mu? Su ısıtma, ısıtma lambası?

Dışarı soğuk hayvanlar etkilenmiş olabilir. Ortam sıcak olunca mayışmış olabilirler.

Yarın sabaha kadar bir hareket görmezseniz. Tek tek suya bırakın. Kuru alana çıkıp aynı vaziyette durursalar. Akciğer enfeksiyonu olma ihtimalleri vardır tedaviye başlayalım.

Kuru alanda yiyemezler, tükürük bezleri yoktur yemi suda önlerine koyun.

Vitamin takviyesi gerekebilir. Deep fix reptivit alırsınız. Bu kırgınlıklarını alıp iştahlarını açar.

efemiaydin

Bronz 4 Üye
Isıtıcı ve uvb var, dısarı etkilemis olabilir kalktilar suya da koydum yemin orada olma sebebi suda kalmasin diye yarin bakalim

Moderatör tarafında düzenlendi:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Kabuk kuruyup su buharlaştığında kireç tortusu kabuk üstünü kaplar.

efemiaydin

Bronz 4 Üye
O zaman o narmalse problem yok normalde gunde kac saat uyuyorlar internette 6-7 gorfum dogrumu

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Burunlarından nefes alırlar. Nefes alırken hırıltılı ve derinden gelen ses var mı geceleri daha iyi duyulur.

Suda eğik durma var mı?

Gündüzleri ısıtma lambası altında dururken 1-2 saat mayışırlar. Isı 32 derece olacak. Mesafe ayarında hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.

Akşam en geç 21:00'de yatırıyoruz. Sabah tan yeri ağarmasıyla uyanırlar. Isıtma lambası gündüz 12 saat yanar.

Lamba olarak mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba kullanırız.
111620.jpg

Ampulde eski tip filamanlı 40-60 W armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz.

efemiaydin

Bronz 4 Üye
Tamamdır benim uvbde problem yok 5.0 falanda yem yemiyolar o konuda napcaz

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yem olarak raffy P ve gammarus ile başlıyoruz. Gammarus var zaten yoksa sera raffy P alacaksın.

Uvb 1 saat kadar açık kalsın yeter çok çıktıkları saatte yakarsın. Bu radyasyon veriyor. Hayvanlar ufak fazlası zararlıdır. Hatta 7-8 cm kabuk boyuna kadar kullanma. Isıtma ile devam et. Ömrü kısalmasın.

Vitamin damla alıp hergün 1 damla ağızlarına damlat. Ağızlarını açmazlarsa ruj sürer gibi ağız çevresine 10-15 saniye arayla ikişer damla sürersin bir kısmı girer.

Hayvanların yüzmesi nasıl? Suya bıraktığında hemen kuru alana çıkıyorlar mı, yoksa suda mı duruyorlar?

Gözlerini açıyorlar mı yoksa sürekli kapalı mı?

efemiaydin

Bronz 4 Üye
Hayvanlar bırakınca yüzüyor problem yok gözlerinide açıyorlar uvb yi halletcem tamam vitamini alıcam
yem olarak bende gammarus var bide dajananın vardı onu kullanmiyorum o zaman ancak yem yemiyorlar suda onu fark ettim gammarus atıyorum bir tane önlerine suda yemiyolar yarın yerler umarım çünkü bildiğmi kadarıyla yemeleri lazım kışın 1öğün en azından

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yeni ortama girdiklerinde adaptasyon aşamasında bir süre yetmeyebilirler. Bu mu üşütme kaynaklı saptamak lazım. Vitamin damla ile başlayalım. Bir halsizlik, nefes almada sıkıntı olursa hemen tedaviye başlarız. Bunu takip edersin hayvanlar akciğer enfeksiyonu yakalanırsa ileri safhada ölümcüldür.

Kaynayan suya kıyma parçasını atıp 1-2 dakika haşlayıp çıkarıp soğutup ver. Bu son nokta yemezse antibiyotiğe başlarız.

efemiaydin

Bronz 4 Üye
Yer herhalde aldigim adamda yiyorlarmis herhalde daha anladiniz bide galiba yemler gidiyor farke demiyorum yiyoda olabilitler ben yokken mesela şu an kursatyım gitmeden önce suya bıraktım

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yemleri yemedikleri taktirde yarım saatten fazla bekletmeden alıyoruz. Stick yemler suda uzun süre durunca kokusu gidiyor ve yumuşayıp dağılıyor.

Ziyan olmaması için sabah ve akşam öğünlerinde birer tane atarsın. Yerseler devam edersin.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Her gün bir damla 1 hafta boyunca devam edelim sonuca bakalım.

efemiaydin

Bronz 4 Üye
Birisi duzgun yem yemiyor diğeri yiyor ayri kapta denedim vitamin veriyorum agzinin kenarina ancak sürebiliyorum ne olucak?

Moderatör tarafında düzenlendi:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bir damla kadar girecek şekilde sürmeye devam et.

Pazartesiye kadar bu şekilde devam edelim. Duruma göre ilaca başlarız.

Isıtma ampulü aldın mı?

Su ısıtıcı var mı? Isı metabolizmalarını canlandırır.

Su ısıtıcı için en az 15 cm su olmalı ve dereceyi yatay olarak tabana yatıracağımız için tam batabilen model olmalı.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Uvb ısıtmaz. Eski tip filamanlı 40-60 W armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz.

Mesafe ayarında kuru alana, hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir. 15 cm mesafeden derece ölçümü yapar ona göre mesafeyi ayarlarsın. Isıtma lambası 12 saat yanar. Biz ilk yarım saatlik ölçümü baz alıyoruz. Uzun vadeli yandığı için derece bunun üstüne çıkıyor.

Evde kullanılan cam derecede olur.