Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Başlayan Olarak

mkky

Yeni Üye
Merhabalar,

Uzun zamandır kaplumbağa isteyen biri olarak ilk kez bir pet shopta bugün karşılaştım, eski sahibi dereye salmaktansa petshopa bırakmış. hemen aldım fakat petshop sahibinin son derece bilgisiz olması ve ellerinde başka hiçbir akvaryum olmaması sebebiyle ellerindeki tek akvaryum olan https://www.hepsiburada.com/bu-ciftlik-kaplumbaga-bahcesi-cam-akvaryum-buyuk-p-HBV00001A2IM6 benzeri akvaryumu satın almak durumunda kaldım. Satıcı bu kabın bile fazlasıyla yeterli olduğunu, canımın istediği kadar yem verebileceğimi, hiçbir şey almama gerek olmadığını söyledi.

Yaklaşık 7 saattir internette okuma yapmakla birlikte Cumartesi gününe kadar daha iyi bir yaşam şartı sağlayamayacağım sebebiyle oda sıcaklığındaki içme suyunu bekletip az önce kabına koydum, yemini verdim.

Sizler kadar bilgili olan kişilerin sadece bu kısmı dahi okumakla sinirlendiğini bilerek affınıza sığınıyorum.

Kaplumbağa hakkında: ismini Ayhan koydum. Yaptığım araştırmalar sonucunda bu bilgiler gerekli olduğu için de: türü yellow bellied slider, boyu yaklaşık 8 santim, üzerinde 13 tam oluşmuş pul var, herhangi bir piramitlenmesi yok, koyduğumdan beri kabuğunu kaydırak gibi olan kısma sürerek bolca şeffaf kabuk döktü. Erkek olduğunu düşünüyorum, kuyruk ve göbek kısmı uyuyor. Gözlerinde bir şişkinlik ya da kapanma yok. Vücudunda görebildiğim bir mantar vb. yok.

Şöyle bir liste yaptım, umuyorum ki yeterli olur, sizlerin de yarın yapacağım alışverişe yönelik bir eklemesi olursa seve seve yönlendirmelerinize uyacağım.

1. Yaşam alanı çok daha büyük olan, en az 75-80 litrelik bir akvaryum alacağım. Tercihen 50 yükseklik, 30 derinlik ve olabildiğince genişlik olarak bakacağım.
2. Akvaryumun boyutlarına uygun bir iç filtre, ısıtıcı, ısı kontrol bandı, ph dengeleyici ve klor giderici alacağım. Bu konuda sizden ricam, sessiz ve güçlü bir iç filtre önerebilir misiniz?
3. Bir iç filtrenin var olması aynı zamanda dış filtreye de gereklilik yaratmakta mıdır? Rahmetli babamın 400 lt bir akvaryumu ve egzotik balıkları olduğundan dış filtrenin yaptığı sesi hala unutamıyorum. Dolayısıyla dış filtre gerçekten gerekli midir? Gerekli diyorsanız; tavsiye ettiğiniz, uygun fiyatlı ve sessiz bir versiyon var mıdır?
4. Petshop küçük taş verdi fakat öğrendiğim kadarıyla beslenmesi için gerekli olan küçük milimetreli silis kum alacağım.
5. Ada için bir çözüm bulmam gerekiyor çünkü internette bulabildiğim akvaryum içine eklenebilecek adaların çoğunluğuyla ilgili olarak düşme gibi sorunlar olduğunu gördüm. Gördüğüm harika olan akvaryumlarda ek parça üstte fakat bu tür bir çözüme henüz ulaşamayabilirim. Dolayısıyla akvaryumda kullanıma uygun taşlardan bir yükselti yaratıp ada yaratabilir miyim? Bu şekilde bir yükselti uygun mudur? http://www.turtlepuddle.org/health/small_tank_filter.html
6. UVB ve ısıtıcı lamba alacağım. Bu kısımda internette çok fazla içerik bulamadım. Bu ikili lambaya güvenebilir miyim? https://www.hepsiburada.com/exotic-pet-uva-lamba-uvb-lamba-3-0-surungen-lambasi-25w-p-HBCV00001I2PQ2
7. Ayhan'ın geçici olarak barınabileceği bir yer olmadığından suyu iki gün bekletmek gibi bir lüksüm yok. Bu süreçte tekrar içme suyu kullanıp, suyu belirli bir süre bekletip, ilaçlarını koyup Ayhan'ı evine alabilir miyim?
8. Kesinlikle önemli olmamakla birlikte, elimde büyük boyutlu sisli quartz, gül quartz, cam quartz gibi taş kütleler bulunuyor. Kütlelerin yapısı gereği sivri kenarları da var. Bunlara uygun bir temizlik yaparak akvaryumuma koyabilir miyim? Koyabilirsem uygun temizlik yöntemi ne olabilir?

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:

mkky

Yeni Üye
Unutmadan, eğer bir ay kadar dış filtresiz dayanabilirse bütçem daha müsait olacağından herhangi bir önerdiğiniz dış filtreyi alabilirim. Kullanımı amatör biri için (Önceden bolca seramik vs. yıkadım fakat 20 yıl var) en kolay, en sessiz ve bir ömür diyebileceğiniz dış filtre var mıdır?

Ayrıca gammarus yem verildi. Çocuğa uygun bir yem olarak ne alabilirim?

Son son olarak, suyun içinde uyuyor, bu normal bir davranış mıdır?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

Kimsenin sinirleneceğini sanmıyorum, hayvanı kurtarmışsınız. Petshopların büyük çoğunluğu bakım konusunda birşey bilmiyor. Zaten umurlarında da değildir. Candan çok ticari mal olarak gördükleri için sistem al götür, öldür gel yeni al üstüne kuruludur.

Elinizde ekipman olmadığına göre oda sıcaklığında suyu bekletmeniz iyi olmuş. Bu şekilde birkaç petşişe su doldurup su değişimi için yedekleyin elinizde hazır bulunsun. Su değişimlerini emsal sıcaklıkta su ile yapıyoruz. Hayvanları hasta eden sudaki ısı değişiklikleridir. Soğukkanlı canlılar ısı üretmez varolan ısıya kendini adapte eder. Onun için ani ısı değişiklikleri adaptasyon güçlüğü çekip bünyesini zayıflatır. Bir de esinti ve klimaya maruz kalmamalı bunlar direk akciğer enfeksiyonu sebebidir.

Hayvan yoğun biçimde plaka attı ise boyuna göre yaşı fazladır. Kir ve plaka yoğunluğu var ise hayvana ait diş fırçasını ıslatıp sofra tuzu yada karbonat tozu döküp yavaşça fırçalayın fırça kılları ara boşluklar takılırsa plakaları attırır. Yalnız bu haller harici uygulamıyoruz. Bu işlem hayvanları strese sokuyor, sevmiyorlar.

Ağzı düz cımbız ile de çıkarabilirsiniz yalnız sıkı olan kısımları varsa o plakaların açılmış kısmını kırarsınız kalan sonra açılır atılır yada dokunmayın, kendi yeriyle atar. Zorlarsanız yapışık kısmı kanatabilirsiniz.

Cinsiyetin netleşmesi için 10 cm kabuk boyunda olması gerekiyor. Bazı erkeklerde ön tırnaklar 9 cm kabuk boyu ile birlikte uzar.

Hayvanın her açıdan resmini çekip atabilir misiniz? Önden başı dışarıda iken ek bir çekim iyi olur.

Cevap yaz kutucuğundaki resim şekline basıp yükleyeceksiniz.

1. 80×35*50h ve 7 mm cam kalınlığında hazır bir akvaryum alırsanız başka ara geçişli akvaryum almadan direk ömürlüğe geçersiniz. Ekipmanı da ömürlüğe göre alırsınız. Çöp olmaz.

2. İç filtreyi akvaryumu aldıktan sonra belirleyelim. Hava kabarcığı veren model olacak dolayısıyla bu gürültü yapacak. Gece hortumun dış ucuna musluk takarak kapatıp sesi engellersiniz. Bu gürültü hayvan için sorun değil. Yalnız varsa hayvana ait boş bir oda da dursun. Kendi odanız da nem rahatsız eder sizi. Salon gibi çok hareketli ortamda ise kuru alana çıkmazlar. Kuru alan tehdit açısından zayıf oldukları, su tabanı ise güvenli alandır.

Diğer ürünlere gerek yok. Su ısıtıcı ve ısıtma lambası alacaksınız. Bunlar elzem malzemelerdir.

3. Dış filtre kaplumbağaların balıklara nazaran yoğun kir üretmesi sebebiyle gerekli ama pahalı oldukları için ara geçişli akvaryumda önermiyorum, çöp oluyor. Oysa iç filtreyi ömürlükte dış filtre yanında sudaki derileri toplama da kullandığımız için çöp olmuyor.

Yeni nesil motora sahip dış filtreler sessizdir.

4. Taş kuru alan kullanılacaksa taş pürüzsüz olmalı gözenekli yapıdaki taşın gözenekleri içinde göz ve kulak enfeksiyonu yapan zararlı bakteri kolonileri ürer. Diğer taraftan taş soğuk olduğu için alttan alacağı soğuk hasta edebilir.

Kumda vitasand pro-78 marka sarı silis kum kullanıyoruz. 0.7 mm kalınlığındadır. Aldığınızda sterilizasyonunu anlatırım.

5. Kuru alan arayışı en büyük sorunumuz. Turtle banklar büyük hayvanlara uygun değildir. Çıkarken mıknatıslarını attırıyorlar. 8 mm üstü cam kalınlıklarında mıknatıs tutmuyor. Neodim mıknatıs bir parça güçlü ama sadece mıknatıs iş görmez. Bankın iki ucundan çiftli ısıtıcı vantuzu ile sıkıştırmak çözüm olur ama yetişkin hayvanda kullanılamaz.
116953.jpg

Turtle pier kuru alanlar kullanışlı. Bundan alabilirsiniz ama fiyatı uçmuştur. Bunun benzerini el yapımı olarak yapabilirsiniz. Su tesisatçıları pvc borudan iskelet yapar.

Anasayfada "kuru alan" ve "akvaryum ve paludaryum atölyesi" bölümlerinde arkadaşların yaptıklarının resimleri kaybolmadıysa örnekler mevcut.
Screenshot_20220220_231445.jpg

Buradaki gibi cama yapıştırma da yapabilirsiniz ama su yüksekliğini kısıtlar. Biraz yukarıdan yapıp kaçış boşluğu için alan çevresine mukavva kartonu uygun boyda kesip dışarıdan paket bandı ile cama yapıştırıp yükseklik sağlarsınız.

Ömürlükte cam üstü kuru alan kullanıyoruz. Bu ağır olduğu için ömürlükte kalın camda kullanıyoruz. İnce camda ağırlık kasar bir de suyun basıncı var.

Benim akvaryum ve kuru alanın konusuna bakın fikir verir.

Bu ampul uygun değil hayvan ufak olsaydı olabilirdi. Su kaplumbağalarında 5.0 (%5) uvb kullanıyoruz. Bu ampullerde uçuk.

Bunun yerine ısıtma lambası alın bu daha hesaplı.

6. Lamba olarak mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba kullanırız.
111620.jpg

Ampul olarak filamanlı 40-60 W eski tip armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz.
IMG_20200229_214826.jpg

Soft ampul tercih sebebi bulamazsanız şeffaf alırsınız. Ampulde elektrix.com'a bakın. Kaldıysa en ucuz orada satılır. Yedekli alın hep zamansız vakitte giderler ve piyasada bulması sıkıntılı.

Mesafe ayarında kuru alanda hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.

Hayvanda D vitamini eksikliği yoksa takviyeye gerek yoktur yemlerinden ihtiyacını karşılar.

7. İlaçtan kastınız vitamin damlaysa koymuyoruz. Bu su kalitesini bozup yosun ve algi coşturuyor.

Doğrudan ağzına yada vereceğiniz ilk yeme haftada bir 1damla damlatıp vereceksiniz. İlerde oran artar. En iyisi sera reptilin ama fiyatı uçuk yerine deep fix reptivit vitamin damla olur.

Yine aynı şekilde hayvan sağlıklı ise yemlerinden açığı kapatır. Önceliği yok. Olası bir durumla karşılarşırsanız haber verirsiniz gerekeni yaparız.

8. Su kaplumbağalaarı genel itibariyle biz ne kadar akvaryumu süslemeye çalışsakta kalabalığı sevmez. Sadece silis kum ve kaşındığına göre mango yada mopani kökü olacak. Ben suda çöl diyorum buna.

Kök 10*35 cm ebatlarında düz yere koyduğunuzda altında girebileceği bir boşluk olacak şekilde olsun. Üstünden düşecek kadar hafif altında kalacak kadar hafif olmamalı.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Dış filtreye şu aşamada gerek yok.

Yem olarak, omega one adult turtle sticks, dajana gammarus sticks, tropical biorept W yemler ile başlayın.

Aldığınız gammarus açıksa kullanmayın bu bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir. Her yem kutuda ve jelatini açılmamış olsun. Netten daha hesaplıdır. Atakan petshop, juenpetmarket ve teleskop akvaryum güvenilir siteler bir de akveryem var ama ben alışveriş yapmadım.

Hayvanlar büyüdükçe nefes tutabilme kapasiteleri artar ve tabanda uyurlar ara ara nefeslenip yine inerler. Yetişkinler ara nefes almadan sabaha kadar uyuyabilirler. Yinede en sevdikleri yerde uyumak önceliklidir.

Su yüzeyi hizasına paralel üç vantuzla plastik boru yada küçük oklava tutturun hayvan tutunup dışarıyı seyreder ve uyur.

mkky

Yeni Üye
Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Şu anda 40x70x35 bir akvaryum aldım çünkü camı kalın olan başka hiçbir akvaryum yoktu, boyunun kısalığı çok içime oturdu ama akvaryumların hepsi 3 mm idi. İleride özel yaptırmaya razıyım.

Şimdi Pendik çarşısına iniyorum, pompa ve ısıtıcı arayacağım.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
98 litre yapıyor. 100 watt ısıtıcı yeterli yalnız. Kalitesiz cam ısıtıcı almayın hayvan kabuğunu vurup kırabilir.

Kaliteli markalar pahalı onun için çelik ısıtıcı alın. Bunlar tam batabiliyor. Yatay kullanırsınız. Roxin ve ribao markaların çelik ısıtıcıları var.

Normal tip iç filtre alacaksanız. Hava kabarcığı veren model olmak kaydıyla 600-650 lt/h debili bir iç filtre alın.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu konuyu da inceleyin resler ile bakımı aynıdır.

mkky

Yeni Üye
Sizlerin başlıklarınızı okuyarak başladım, destekleriniz için ne kadar teşekkür etsem az.

Az önce Sebo FG-1203 filtre aldım.

Ayrıca ada yapabilmek için başka düzgün taş bulamadığım için iki tane lav taşı ve bir tane granit aldım.

Şimdi ilk iş ısıtıcı avlamaya devam edeceğim.

Akvaryumu ve taşları en iyi nasıl temizleyebilirim?

mkky

Yeni Üye
Tekrar merhabalar, şimdi eve geldim.

Hemen akvaryumu temizleyeceğim, beklettiğim içme suyunu doldurup ısıya gelmesini sağlayacağım. Daha önce kullanılmamış olduğundan salt yıkamam yeterli olacak diye okudum forumda, umarım doğrudur.

Yalnız aldığım ampul beni biraz endişelendirdi çünkü doğru alıp almadığımdan emin olamadım. https://www.trendyol.com/rtg/28w-halojen-akkor-ampul-e27-p-154871625 Yanlış bir ampul olduğunu düşünüyorum, dönüşleriniz doğrultusunda yakındaki elektrikçide başka bakmaya çıkacağım.

Henüz kumum ulaşmadı, bugün gelecek fakat onun temizliğini de ayrıca sağlamam gerekecek. İlk başlangıçta mecburen kumsuz ilerlemek zorundayım.

Son olarak:

1. Çocukluğumdan beri ilk kez iç filtre görüyorum. Seramik parça yerine amonyak emici taş geçişinde şimdilik beklemek zorundayım fakat aşağıda paylaştığım resim uyarınca motor uygun mudur? Her bir göz ayrıca sökülebiliyor, sökülmesi gereken bir parça var derseniz dik koyabilirim. 850 olması sebebiyle ilgili parçanın daha az karmaşa yaratacağını düşünüyorsam da saçma bir şekilde durmuyor mu?
2. Su derinliği 18 cm civarında oluyor, daha derin yapmam gerekiyorsa taşların altına bir ek parça koymam gerekir. Sağlam olması için kumun altına gömerek mermer koyabilir miyim? Mermer kullanımı sakınca yaratırsa yükseltiyi kumla yaratmam gerekecek ama kuma güvenemiyorum.

Hayatımda bu kadar çok soru sormuşluğum yoktur gerçekten, sabrınız için şimdiden teşekkürler. :)

Ekli dosyalar

• photo_2022-06-10_16-35-54.jpg
    photo_2022-06-10_16-35-54.jpg
    193.5 KB · Görüntüleme: 14
  • photo_2022-06-10_16-25-51.jpg
    photo_2022-06-10_16-25-51.jpg
    113.1 KB · Görüntüleme: 14
  • photo_2022-06-10_16-25-49.jpg
    photo_2022-06-10_16-25-49.jpg
    163.6 KB · Görüntüleme: 13
  • photo_2022-06-10_16-25-46.jpg
    photo_2022-06-10_16-25-46.jpg
    121.8 KB · Görüntüleme: 12
  • photo_2022-06-10_16-25-44.jpg
    photo_2022-06-10_16-25-44.jpg
    146.3 KB · Görüntüleme: 12

mkky

Yeni Üye
Biraz blog gibi oldu fakat, az önce suyun derecesi uygunlaşınca taşın ısınmasını kontrol ettim ve gelen ısının 31-32 civarında olduğunu tespit ettim. Henüz altı saatlik prizim gelmedi fakat takip edip vaktinde kapatacağım.

Ayhan'ı yeni akvaryumuna geçirdim. Taşın kendisinde Ayhan'ın getirdiği ıslaklık oluyor, sorun mu bilmiyorum ama yazık hemen sıcak bölgeye gidip uzandı.

Birkaç resim paylaşıyorum, henüz kum gelecek, tehlikeli olduğunu düşündüğüm kısımları kumla dengeleyeceğim dolduracağım.

Derin bölgelerde biraz şaşırmış davranıyor, o yüzden arada bir yükselti bulundurmalı mıyım sizlere sormak istedim, yoksa genel olarak yüzme alanı gibi kalması uygun mu?

Ek olarak, iç filtreyi doğru mu taktım emin değilim, taşın arkasına sakladım ama şelale ucunu taktım fakat akvaryumun içinde devamlı bir su döngüsü oluyor, şelale ucunu akvaryumun duvarına mı vermeliyim? Yoksa yanlış uç mu kullanıyorum?

Biraz boş henüz, ara kısmı taşlarla dengeleyeceğim. Bu anlamda elimde sivri kenarlı olmayan obsidyen uzun parçalar var, onları kullanabilir miyim?

Bahsettiğiniz kökün sizlerin ilettiği kadar düzgün bir versiyonunu bulamadım, aramaya devam edeceğim.

Aldığım gammarus kapalı ve jelatinliydi ama Dajana'nın sticklerini bulunca onu da aldım.

Isıtıcıyı aldığım petshop çelik ısıtıcı bulduklarını ilettiğinden ve su ısım 27 derece civarında olduğundan söktüm, en kısa sürede çelik olanı alacağım.

Sizlere son durumu gösterebilmek için bazı resimler de paylaşıyorum. Ayhan'ın selamı var! :)

Ekli dosyalar

• photo_2022-06-10_18-05-26.jpg
    photo_2022-06-10_18-05-26.jpg
    163.5 KB · Görüntüleme: 12
  • photo_2022-06-10_18-14-41.jpg
    photo_2022-06-10_18-14-41.jpg
    149.5 KB · Görüntüleme: 11
  • photo_2022-06-10_18-14-48.jpg
    photo_2022-06-10_18-14-48.jpg
    176.7 KB · Görüntüleme: 11
  • photo_2022-06-10_18-14-52.jpg
    photo_2022-06-10_18-14-52.jpg
    178.7 KB · Görüntüleme: 11
  • photo_2022-06-10_18-15-01.jpg
    photo_2022-06-10_18-15-01.jpg
    347.2 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Taşları fırçalayın ve yıkayın özellikle gözenekli yerlerini sonra lavaboda kaynar su döküp durulayın. Bu taban malzemeleri parazit yumurtası ve/veya mantar gibi bakteri ihtiva edebilir.

Akvaryumu ona ait bir tarafı yeşil olan bulaşık süngerine bulaşık deterjanı dökün camları ıslatın ve sünger ile silikon birleşim noktaları dahil iyice yıkayın. Deterjanı çok koymayın. Köpürmesin fazla. Sonra cam tepesinden maşrapa ile su döküp yıkayın. Tabandaki suyu alın kalanı bez ile çekip tekrar bir su ile durulayın. Sonra kalanı bez ile emdirip temizleyin. Deterjanın gittiğinden emin olunca bir gün bekleyin koku gitsin. Sonra suyu koyup hayvanı koyun.

Ampul düşük wattlı 42-52-53 wattları var birini alın. Ama 32 dereceyi ilk yarım saatlik ölçümde buluyorsanız durabilir.

Motoru tamamen su içinde olacak şekilde gerekirse hazneyi çıkarabilirsiniz. Debi olarak yüksek onun için şiddetin kırılması lazım bunu arka köşeye konumlandırıp ön cama yöneltin ön cama çarpınca şiddet bir parça azalır hayvan savrulmaz. Alt hazneye elyaf bir üstüne zeolite malzeme alıp koyun. Toz kir ve idrarı süzsün.

Arka cama yatay olarak yapıştırılabilir sanırım ama su borusu su üstünde olmalı. Boruyu o şekilde çevirin.

Taş akvaryumdan fazla alan çalmayacak biçimde konabilir. Mermerde olur.

Hayvan dar alanda fazla hareket etmeden yaşamış. Kabukta plaka ve ufak deformasyonlar var bu ciddi değil ama plakadan yana rahatlatıp bol bol yüzerek şeklini büyük ölçüde toparlar. Lamba işini halledin eczaneden devit marka damla alın haftada iki defa kabuğunu havlu peçete ile silip 1-2 damla damlatıp yayın 15-20 dakika kuru yerde bekletin kalanı yine havlu peçete ile silip akvaryuma koyarsınız.

Hayvan kuru alana çıktığında tamamen kuru yerde olmalı getirdiği ıslaklık sorun değil. Ama esintiye maruz kalmamalı üşütebilir.

Hayvan akvaryumu keşfediyor bu bir iki gün sürebilir. Sadece ön cephe su yüzeyi hizasına birntünek olsun. Vantuzla tutturulmuş plastik boru yada ufak oklava.

Hayvanın rahat yüzmesini ve kumda dolaşmasını engellemiyorsa taş olabilir. olabilir.

Kuru alan fazla yer tutmuş. Hanvan bolca yüzöeli. Uzunluk bol yüzerek sağlıklı gelişim derinlik ise akciğer gelişimi ve nefes tutabilme kapasitesini artırması için gereklidir.

mkky

Yeni Üye
Çok teşekkür ederim, dediklerinizi de ekleyeceğim, taşı da yatay döndürmeyi deneyeceğim.

Dediğiniz gibi sanırım alışması gerekiyor zira dün geceden beri taşın üzerinden ayrılmadı.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yaz harici geceleri su dışında uyuması üşütme açısından risklidir bu durumda geceleri (özellikle hasta oldukları zamanlar halsizseler kuru alanı tercih ederler o vakit gece ısıtma kullanırız bu renkli ve 40 watt ampuldür loş ışık verdiği için hayvanı uyurken rahatsız etmez.

92073.jpg

Loşluk derecesinde mavi yoksa kırmızı yoksa yeşil renk kullanırız.

Normal zamanda ise loş bir ışık gelmesi hayvanı rahatlatır. Suda hareket ettiğinde gözü bir yere dalaşmaz. Bu pencereden gelen sokak lambası ışığı olabileceği gibi odaya takılan kendinden prizli, sensörlü olursa daha iyi olur gece lambası kullanırız. Ortam zifiri karanlık olmamalı.

Hayvan yeni sisteme alışamadığı içinde kuru alanda uyuyor olabilir.

mkky

Yeni Üye
Herkese tekrar merhabalar,

Filtresi, su ısıtıcısı, kumu, kuru alanı, kuru alanın ısısı vb. her şey tamam. Artık kuru alanına da iyice alıştığından balerin duruşuyla güzelce ısı banyosunu da yapıyor, akvaryumuna alıştı, yüzme alanını suyu ve adasını biraz daha yükseltip arttırdım. Sesimi ve beni iyice tanıdığından beni görünce bana doğru yüzmeye çalışıyor, gerçekten mutlu duruyor.

Devit uygulamasına da başlayacağım, aynı şekilde biraz daha alıştığında kabuğunu fırçalamayı da yapacağım.

Tek bir sorum kaldı: Şimdilik mama olarak günde bir kez, sabah, ışığını açtığımda kafa boyutunu aşmaksızın dajana gammarus stick ve bir iki tane kurutulmuş gammarus veriyorum. Gammarus stick'i kendi bölebiliyor, rahatlıkla yiyor. Başka başlıklara da baktım ancak yazılan bilgilerin çeşitli olması sebebiyle aklım karıştı. Acaba tavsiye edeceğiniz başkaca bir yem var mıdır? Yem verilmeyecek gün uygulamasına geçiyor muyuz? besleyici başka gıdalar da sunmalı mıyım? Daha sağlıklı olmasını sağlayabilecek her türlü yem tavsiyenize açığım.

Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bir iki stick fazla verebilirsiniz hayvan tolere eder.

Hayvan gammarus için artık büyük. O bitince yerine tropical reptiles carnivore yada tropical dried fish alabilirsiniz bunların ufak kutusu var sera raffy royal ve jbl energil büyük kutuda satılıyor ve pahalı.

Stick olarak omega one adult turtle sticks ve tropical biorept W yemleri alın şimdilik.