Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Bir Başlangıç

UtkuKurt

Gümüş 4 Üye
Öncelikler herkese iyi forumlar.
Foruma bugün katıldım , yeni bir ortam , yeni bir aile diyebilirim. :) Kısa bir giriş yaptıktan sonra sorumu sizlere yönelteceğim.
Öncelikle forumda yeni olduğum için kendimi kısacıkta olsa tanıtmak istiyorum. Ben Utku aranıza Mersin'den katılıyorum , yaşım 18 sanırım şimdilik bu konu altında bu kadarı yeter.
Sorum şu arkadaşlar. 80x40x40 ebatlarında bir akvaryum yaptırmayı düşünüyorum. İçinde ise 2 adet kaplumbağa beslemek istiyorum.
Elimde bir adet 100W Atman ısıtıcı mevcut , 1 adette hava motorum var.
Dış filtre kullanmak biraz fazla olur gibi geliyor. Sonuçta 80x40x40 brüt olarak 128 litre oluyor. Ama tamamen boş olmayacak bu akvaryum , kuru alanı olacak , tabanda kum olacak , dekor olacak derken bu hacim hemen hemen 80 litreye kadar düşebilir.
Isıtıcı ile ilgili bir sorun yok. Fakat iç filtre için ne yapabilirim. Hava motoruyla birlikte bir pipo filtre yapabilirim belki fakat ''Yeterli olur mu?'' sorusu aklıma geliyor.
İç filtre edinmeli miyim yoksa hava motorunu kullanarak pipo filtre ile idare eder miyim?
Kuru alanı ısıtmak için nasıl bir armatür yapmalıyım yoksa direk ayaklı bir masa lambası yeterli olur mu?
Bu uzun ve belki de sıkıcı olan yazımı okuyup , ilgilendiğiniz için canı gönülden teşekkür ediyorum.
Cevap veren-vermeyen herkese teşekkürler.
Tekrar iyi forumlar. :)
Saygılar.

Cvp: Yeni Bir Başlangıç

Foruma hoşgeldiniz.

Pipo filtre 80 litreye pek yetmeyecektir. Güçlü bir iç filtre ya da şelale filre edinebilirsiniz. Saatlik debisi 500 litre olması yeterli olacaktır. Tahminimce 20-30TL arası bir fiyatı vardır.

Isıtıcınız gayet yeterli. Kuru alanı ısıtmak için ayaklı ya da mandallı bir masa lambasına takacağınız 40wattlık soft(beyaza boyalı) klasik tip ampül kullanabilirsiniz. Eğer UV ampül alacaksanız 2. bir masa lambası kullanmanız gerekecektir.

Kolileri karıştırmanın vakti geldi o zaman. Sanırım bir kaç filtre çıkacaktır oralardan.
Akvaryuma bitki ekleyebilir miyim ?
Su mercimeği olabilir , Anubias olabilir. Bizden habersiz bunları tüketir mi acaba kaplumbağlar ?

Canlı bitkileri kaplumbağalar afiyetle yiyecektir.
Onun yerine dekorasyon amacıyla üretilmiş bitkilerden kullanabilirsiniz :)

Bitki ekleyebilirsiniz. Bazı genç kaplumbağalar sebze sevmediği için dokunmaya bilirler; ama örneğin benimkiler ne koyarsanız yiyorlar. Eğer yerlerse pek fazla dayanmayacağı için emeğinize yazık olacaktır. Ancak su mercimeği deneyebilirsiniz. Fakat Arzu Hanım'ın söylediğine göre oldukça çabuk yayılan bir bitki olduğu için uğraştırabiliyor. Ayrı kapta büyütüp, kaplumbağalara verenler de var. Biraz da sizin beğeninize kalmış.

Aman mercimeği akvaryuma bulaştırmayın :D
Tam bir bela.Hele o cama yapışıp kalanlar beni çok uğraştırmıştı.
Genç veye büyük kaplumbağalar fark etmiyor pek.Meraklarından bitki bırakmazlar akvaryumda.Ama yem olarak mercimeği kesinlikle öneririm :)

Evet ayrı kapta büyütüp verenleri duydum.
Bitki için biraz beklemek iyi bir fikir olacak gibi. Dekorasyon için üretilmiş bitkilerde doğal bir görünüm oluşturmadığı için pek hoşuma gitmiyor açıkçası. Melek Akvaryumum'da vardı dayanamadım ve çıkardım ondan dolayı birazda canlı bitki eklemeyi düşündüm :)
Yem olarak ne kullanabilirim ?
Elimde 2 kutu Tropical marka kurutulmuş karides var.
Bunun yanında ne gibi yemler kullanmalıyım ? Yaşadığım yer Mersin'in Silifke gibi ufak bir ilçesi gelişmiş bir pet shop yok. Veteriner de gördüğüm kadarıyla poşet yem satıyorlar. Onlardan almalı mıyım ?

Ana yem olarak tetra reptomin, sera raffy p kullanabilirsiniz.
Elinizde ki karidesi bu ana yemin yanında ek olarak kullanmalısınız.
Yavru kaplumbağaların beslenmesinde kaliteli yemleri kullanmakta fayda var :)

Ek olarak derken her gün düzenli olarak mı vermeliyim yoksa , 3 günde bir , hafta da bir falan mı ? :)
Söylediğiniz yemler yeterli olacak mıdır ? Yoksa başka yemlerde almalı mıyım ?

Otuz.com, juenpetmarket.com veya gittigidiyor.com dan alış veriş yapabilirsiniz. Ben İstanbul, Beşiktaş'ta yaşamama rağmen internetten alıyorum yemlerimi. Ana yemi hergün, karidesi de haftada 2-3 kere verirseniz dengeli bir beslenme programı oluşturursunuz. Haftada 1 kere de yeşillik ve elma, muz gibi meyvalar verilebilir..

Karidesi genç kaplumbağalar için 2 günde bir bir tane verirseniz yeterli olacaktır karides için sera raffy I alabilirsiniz içinde karides küçük balıklar midyeler vs var.

Şu an otuz.com'dan Arzu Hanım'ın söylediği yemlere bakıyordum :) Ben eminim ki buradaki veterinerlerde satılan o poşet yemler Sera'nın , Tetra'nın yemlerinden pahalıdır. Yarın soracağım fiyatını ve bu konu altında paylaşacağım. :)

Ana yem olarak yazdıklarımdan bir tanesini alsanız yeterli olur.
Bunların yanında kalsiyum içerikli yemler, dip yemler gibi çeşitli yemler var.
Ne kadar çeşitli bir beslenme programı oluşturursanız o kadar sağlıklı bir gelişme gösterecektir kaplumbağalarınız.
Ek yemleri haftada 2 veya 3 gün ana yemin yanında vereceksiniz :)

Yemi suyun içine mi atmalıyım? Kuru alana mı bırakmalıyım? Seneler önce kardeşim plastik kapta bakmıştı kaplumbağa kuru alana bırakıyorduk onda. Ama doğrularını öğrenmek ve doğruları uygulamak daha iyi olacaktır. :)

Kaplumbağaların tükürük salgıları yok.Onun için yemlerini suyun içinde yiyorlar.Yemin suya bırakılması daha doğru :)

Eşit yemelerini sağlamak için ağızlarına uzatıp, kapmasını bekleyebilirsiniz :) Ben ana yemleri öyle veriyorum. Karidesleri ise suya atıyorum parçalayıp. :)

Bir aksilik çıkmazsa haftaya Lucas ve Lisa yeni evlerine kavuşmuş olacaklardır. :)
1) Tetra Fauna Reptomin
2) Sera Raffy P
3) Karides
Çeşitli bir beslenme programı istiyorsam başka ne gibi yemler almalıyım ?

Benim programımın aynısı. Tek günlerde tetra, çift günlerde sera veriyorum. 2-3 kez de karides haftada. Bunun yanında Sera raffy mineral gibi ek yemler var. Bunları da haftada 2-3 kez ana yemin yanına verebilirsiniz. Her türlü koyu renk yeşillik(maydanoz dışında) su bitkileri ve ara sıra turunçgiller dışındaki tüm meyvelerden verebilirsiniz.

Beslenme bölümünde ki konulara göz atın isterseniz.Orada değişik programlar var.Size uygun olanları uygulayabilirsiniz.
Takıldığınız yerler olursa yardımcı oluruz :)

Bu arada reptominin ambalajı değişti diye biliyorum, artık Tetra Reptomin olarak satılıyor. Faunalarr eski paketlerden olabilir.

Geri