Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni bir kaplumbağ aldım!

ScampSoul

Gümüş 5 Üye
Herkeze merhaba arkadaslar ben 1 ay önce 2 tane kamplumbağ aldım.Ama Sadece 2 Kaplumbağ ve akvaryum birazda kum vede yem:)
Kamplumbağlarım ilk günlerde yem yiyordu.Ama simdilerde hareketsiz ve uyuyor.Akvaryumcu kıs uykusuna yattını söledi.Ne yalan sölim kamplumbağa hakkındada bi bilgim yok zaten formda yeni katıldım.Kamplumlarama ne gibi bakımlar yapabilirim veya ısıtıcı Uv ısıqı ve Vitamin alsam faydası olurmu ve hangi markaları öneririsniz lütfen bildilendirirseniz :):););):p:p

öncelikle hoşgeldiniz foruma umarım güzel zaman geçirirsiniz :)

akvaryumunuzda filtre kuru alan var mı? kış uykusu evlerimizdeki kaplumbağalar için önerilmemekte hastalıklara ve hatta uyanamama durumlarına kadar varabilmekte çünkü.. akvaryuma geçmeniz iyi olmuş ancak mutlaka ısıtıcı filtre kuru alan ve ısınma lambası almanız gerekmekte.. ısıtıcı aldığınızda kaplumbağanızın durumu da düzelecek ve yem yemeye başlayacaktır.. forumda daha geniş bilgi bulabilirsiniz.. vitamin ve yemden önce ısıtıcı temin etmeye çalışın.. yem olarak tetranın reptomini ve gammarusunu sera nın da rafyy-I raffy-P ya da vital gibi yemlerini kullanabilirsiniz.. eğer bunları bulamazsanız sanyu turtle stick kullanabilirsiniz.. vitamin olarak da sera,beaphar, bioturtvit eğer bunlar yoksa da deep fix tavsiye ederim.. forumu gezdiğinizde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.. umarım yardımcı olabilmişimdir..

Aslında akyaryum yazdım ama plastik kapta almıstım yani petshoplarda genelikle böyle veriolarda benimde fazla bi bilgim yoktu ama neden plastik kap iyi değil?

mailto:/forum/showthread.php?tid=107

mailto:/forum/showthread.php?tid=539

linkler yardımcı olacaktır plastik kabın neden uygun olmadığı konusunda.. mutlaka ama mutlaka akvaryum, ısıtıcı, filtre, kuru alan ve ısınma lambası edinmelisiniz kaplumbağlarınızın sağlığı için..

Cok sağolun simdilik kuru alanım var artık diğerlerinide alırım .Cok tesekkürler

evt.:D Size cok soru soruyorum ama bu uv ısıüının yerine normal ısık koysak faydasıı olurmu?
Kac walt koymalıyız ve kac saat durmalı?

UV b lambası kapluşların kışın güneş ışığı yerine kullandığı şeydir, önemlidir... PAranız yetmiyorsa onun yerine vitamin takviyesi de yapılabilir.... Akvaryum şart. Bildiğin balık akvaryumu... O cam kaplar dedikleriniz de akvaryumcularda bulunan derinliği az normal cam kaptır ve kapluş içi yeterli değildir.... Balık akvaryumuna kuru alan yapılmaktadır ve kapluşların yeterli miktarda yüzebilmesi için, içine filtre ve ısıtıcı kurabilmek için önemlidir.... Isıtıcı olduğu takdirde kapluş kış uykusuna yatmaz çünkü yaz şartlarını yaşar... Akvaryuma geçtiğinizde daha da iyi farkedeceksiniz ki ısıtıcısız bir suda bniz bile donarız kapluş orada yaşıyor bir de... Ben o ölüm kaplarında( plastik kap) kapluşumu neredeyse öldürüyordum akciğer enfeksiyornunda ve hastalığın sonu çoğunlukla ölümle biter... O kaplarda kuru alan yeterli gelmeyeceğinden mantar riski olabilir... Bu nedenle akvaryum bir bakıma hayatî önem taşımaktadır...

ve ufak bir de ekleme ısınma lambası da kullanmalısınız günde 10-14 saat(gündüz süresince) açık kalmalı ve kuru alanı ısıtmalı(30-32 derede).. normal floresanın bir yararı olmayacaktır.. ısınma lambası olarak bildiğimiz ampülleri kullanabilirsiniz..

Simdi bu kaplumbağlar için paladaryum denilen akvaryumlar varmış.Bunlar petshoplarda kaplumbağlar için ayrı mı oluyo yoksa kuru alanı nasıl yapıcaz ne kdr su olmalı bir yazarsanız iyi olur.Bir fotoraflada anlatırsanız sevinirim

paludaryum suyun yanında kuru bir bölgeside olan akvaryum anlamına gelir bildiğiniz akvaryuma kuru alan koyduğunuzda paludaryum olmuş olur yani :) bu yüzden bildiğimz petshoplardaki akvaryumlardan alabilirsiniz.. kuru alan örnekleri forumda var resimlerde mevcut biraz ararsanız kolayca ulaşabilirsiniz hepsine de..

Geri