Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni bir kaplumbağa daha alsam ?

samet52

SKF Delisi
arkadaşlar yeni bir kaplumbağa daha almayı istiyorum akvaryumum 2 litre ekipmanlar tam rafi 3.5 leo 5.5 cm rafi ile leonun arası iyi beraber geziyolar desem yeridir 1 kaplumbağa alasım da var kavga ederler mi acaba küçük almayı düşünüyorum rafi gibi 3.5 4 cm kadar , huya göre değişir biliyorum ama ne yapacağımı bilmiyorum size danışmak istedim

Cvp: yeni bir kaplumbağa daha alsam ?

Akvaryum hacmi küçük değildi diye hatırlıyorum. Kavga konusu tam bir şans. Yani halen duranlarda kabul etmeyebilir. Gelende onlarla anlaşamayabilir. Tabi hiç sorunsuz geçinmeleride mümkün. Kavgayı göze alıp karar vermek gerekir.

Örneğin bende 6 kaplumbağa 3 akvaryumda yaşıyor.

Minik kaplumbağalar her zaman sevimli ama ben bir an önce büyüsün istiyorum mesela. Söyle 8-9 cm kabuk boyu falan gelsin hemen mesela. Hem daha hastalıklara vs dayanıklı olurlar, hemde daha hoşlar. Bebek kaplumbağalar birazcık zahmetliler ama akvaryumun karşısına gectıgınde tum o stresten eser bırakmıyorlar :)

ben de aynı şekilde çabucak büyüsün istiyorum :) minik almamın sebebi hem sevimlilik, hem bana rahat alışma hem de ben büyütmek istiyorum

dediğiniz gibi düşünmek gerek biraz da şans , tek bir akvaryumda hepsinin yaşamasını istiyorum , bakalım haftasonu bir tane almayı düşünüyorum inşallah beraber sorunsuz yaşarlar teşekkürler :)

samet akvaryum litresinin yanına iki sıfır atmayı unutmuşsun.:ff: koca akvaryumu su sürahisi yapmışsın.:haha:

3. tosbaya gelince hiç tavsiye etmiyorum. çünkü bu ikisi belli bir süredir beraber yaşadıkları için birbirlerine alışıklar. başka bir kaplumbağa aldığında onu hem yadırgama hemde dışlama olasılıkları fazla ve dalaşmaları.

aynen 2 sıfırı unutmuşum kafa kaplumbağada :) teşekkürler ne yapsam bilemedim vallahi insan istiyor daha çok olsun diye ama riskleri de var işte

Benim iki kaplumbağam var , ikisini bir hafta ara ile almıştım. Bu arada benim de küçük kaplumbağamın adı raphy:smile: benim Raphy'm 3,5 cm hiç büyümedi 5 aydır. Diğer kaplumbağam aynı boyuttan 8 cm kabuk boyuna ulaştı. Sürekli bir saldırı durumu olmuyor. Ancak beraber büyümelerine rağmen yemleme sırasında bazen Raphy'nin bacağını ısırmaya kalktığı oluyor. Ben kaplumbağaların saldırgan ya da sakin karakterlerinin bu kadar baskın olduğunu düşünmüyorum , şahsi fikrim olduğunu belirttikten sonra tabii ki. Diyeceğim şudur Emre Bey'in (AEK) her zaman söylediği gibi bu tür saldırgan davranışlarda ayrı bir sistem kurma şansınız var ise almanız daha iyi olur. Ben de almak istiyorum ama ayrı bir sistemi şu an kuramayacağım için erteliyorum. Kaplumbağalarınız ve siz için en iyisinin olması dileği ile..

benim rafi de büyümüyordu hastalıktan ve sadece karides yemekten (normal yem yemiyordu) şimdi kabuğunun arası baya açıldı büyüyor :) bu kaplumbağa alma işi çok dertli valla sanırım almayacağım hazır ikisi anlaşıyorken

Yeni kaplumbağa almayın.
Düşünür müsünüz bu 3 kaplumbağanın da erkek çıktığını?
Üstünlük kavgaları, çiftleşme dönemi sıkıntılar...
Ya da 3 nün dişi olduğunu her birinin 25 cm kabuk boyuna ulaştığını o kadar büyük bir yer yapma imkanınız var mı?
2 kaplumbağa bile zorken bir diğerini düşünmek hata.

kavga durumlarınıda göze alarak değerlendirmek gerek akvaryumu 2ye yada 3e bölebileceksen (kavga zamanında) alabilirsin bence.Tabi bu sadece bir tavsiye

benim iki tane tosba vardı. yaklaşık 2 hafta önce 2 tane daha aldım... şimdilik süper anlaşıyolar... hatta güneşlenmeye bremen mızıkacıları gibi çıkyolar... süper bi görüntü oluyo... oturup onları seyrediyorum... bütün iş stresini alıyo... hiç kavga ettiklerine rastlamadım... ama akvaryumda yemlerken şazo ve şazoya nispetle abuş çok baskın çıktıkları için fasülye ve bezelye yem yiyemiyolardı... bende ilk başta bezelyeyi akvaryumdan çıkarıp ölüm fanusunda besliyorum... sonra onun yanına fasülyeyi alıyorum ve besliyorum... abuş la şazoyuda bazen akvaryumda bazen ölüm fanusunda besliyorum... hemde ellerimle... abuş beni gördüğü zaman hemen suyun üstüne çıkıyo, akvaryumun dışında elimi gezdiriyorum takip ediyo... :) :) :) şazo sadece yem olduğu zaman elime yaklaşıyo ve yemi alıp gidiyo... :) :)
yani uzun lafın kısası (pek kısa olmadı ama) :D ben böyle biş sorun yaşamadım, inşallah sende yaşamazsın... ben almanı tawsiye ederim çünkü akvaryumun dört bi yanında usul usul yüzerken çok güzel bi görüntü oluyo... ^^ tabi ilerde yaşam alanlarını genişletebileceksen....

bence yeni kaplumbağa almayın ben öyle bir hata yaptım , onlar büyüycekler falan filan ortamları onlara yetmeye bilir , şuanda elimde 1 tane 4 yaşında res var çok kötü durumlardan onu kurtardım 3 4 günlüğüne kalıcak bende ve 4 yaşında olduğu halde 12 cm , ki dahada büyiycekler , yani almayın derim.

teşekkürler hepinize arkadaşlar yer sıkıntısı akvaryumu büyütüme sorun değil veya başka bir sebep,tek düşündüğüm kavga ederlermi sorusu hazır ikisi anlaşıyorken kavga edebilecek kaplumbağa almayım diyorum keşke zamanında alsaydım , belki cinsiyetleri farklıysa yavrularına bakarız inşaallah teşekürler :)

samet dişilerde pek bir sorun olmuyor yemek dışında. ama iki erkek olursa büyük onu haşat eder.

Geri