Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni kaplumbağa akvaryumu

sircarnival

Yeni Üye
Arkadaşlar forumda çok araştırıp bir akvaryum kurma kararı aldım. Henüz canlıları eklemedim. Sizce de bir eksik yoksa yarın ekleyeceğim.
Taban : Dere Çakılı
Filtre : Atman HF100
Yemler : Sera Raffy I, Sera Raffy P, Devit3
Isıtıcı : 27 dereceye ayarlı Çin malı ısıtıcılardan.
Lamba: 52w Halosoft ampul
Kuru alan : Dıy Turttle Topper

Henüz uvb lambam yok o nedenle şimdilik devit3 kullanacağım.
mailto:/2h6a5fn.jpg
mailto:/sqtb82.jpg
mailto:/o5sz2c.jpg
mailto:/mj0o6q.jpg

kuru alanı su doldurunca kaldırdım şimdilik, üzerine halı kaydırmazları silikonlamıştım. Biraz daha kurusun diye. Her şey yolundaysa yarın yavru kaplumbağamı alacağım. Şimdiden teşekkürler

Cvp: Yeni kaplumbağa akvaryumu

Dere Çakılı hem kullanım anlamında zor hem de hayvanlar için hastalık ihtimali yüksek. Çakıllar arasında pislikler birikip dibe çökeceği için zararlı bakteri oluşma ihtimali fazla olacaktır. Erken erken temizlik yapmak zorunda kalacaksın, dip çekimi yapsan bile pislikleri temizlemekte başarılı olamazsın.

Taban malzemesi için silis kum uygundur. Kullanımı oldukça rahat ve hayvanlar içinde gerek deri soyulması döneminde gerekse sindirim sistemlerine yardımcı olması açısından faydalı oluyor.

Geçici bir süre kullanılacaksa bile bence büyük bir kısmını çıkarıp zeminin görünebileceği kadar az miktarda bulundurarak bir süre kullanılabilir. Fakat bu durumda da hayvanların ağzına alabilecekleri boyuttaki taşların olmaması gerekir. Her şeyi yutmaya meyilliler. Silis kum ile ilgili detayları Taban malzemeleri bölümünden inceleyebilirsin.

Tabi bir de en takıntılı olduğum konu kesinlikle boyalı taş olmamalı salınım yapar.

Isıtıcı; tam batan modellerden mi bilmiyorum ama eger oyleyse biraz daha derine indirilmeli, Eğer belli bir kısmı su üzerinde kalan modellerdense konumuna dikkat edilmeli, Şuan ki duruşu çok sağlam görünmüyor. Hatta kuru alan ile zıt konumda olursa daha sağlıklı ısıtma gerçekleşir diye düşünüyorum.

Kuru alan ısısı kesinlikle derece ile sabitlenmeli 31C - 33C olduğundan emin olunarak lamba mesafesi ayarlanmalı.

Benim dikkatimi çeken konular bunlar arkadaşlar daha detaylı değinirler.
Ufak tefek dokunuşlarla yavru kaplumbağalar için iyi bir akvaryum olacaktır. :)

akvaryum hacmi küçük olduğu için silis kum en ufak harekette suyu çok bulandırır diye düşünüp iri taneli çakıl almıştım büyük akvaryuma geçtiğimiz zaman silis yapacağım, taşlar büyük boydalar ve 4 cm alacağım kaplumbağlar yani ağızlarına alamazlar diye düşünüyorum ve kesinlikle boyalı değiller :) ısıtıcı için emin olamadım, üzerinde su seviyesi belirtilmediğine göre suya batırılan cinslerden ama çin malı olduğu için elektrik kaçırıp hayvanlara zarar vermesinden korktum. kuru alanı diğer köşeye koyabilirim teşekkür ederim, başka ekleyebileceğiniz bir şey var mı acaba?

Evet kum olayında insanın aklında öyle bir soru işareti oluşuyor ama silis kum özel bir kum iyice temizlenip konulduktan sonra bulandırma yapmayacaktır, hatta küçük hacimli akvaryumların temizliği açısından silis kum daha kullanışlı.

Oldukça fazla çakıl taşı fotoğrafa göre, eger küçük olanlar varsa diye hatırlatma amacıyla yazdım.
Isıtıcının özelliğinden emin olmak lazım. Eğer tam olarak suya batmayan ısıtıcıysa şuan ki duruşuyla da tehlikeli ozaman. çünkü muhtemelen cam kısmın bittiği yere kadardır max. su seviyesi. Üzerinde herhangi bir işaret yazı yok mu acaba? Ya da kullanma kılavuzu?

Çakıllar temizliği zorlaştırır. Bunun dışında iyi bir geçiş akvaryumu olmuş. Suyada ısıyı kontrol etmek için bir cam derece gerekir. Hayırlı olsun. Kaya yerine mango kökü olsa kabuk değişimlerinde de kullanışlı olur.

Hayır yok muhtemelen suya sokulan cinsten ama güvenemiyorum bir türlü. Çakıl taşları konusunda ise iade edebilme gibi bir şansım yok bu nedenle elimde kalacak ama bir rahatsızlığını gördüğüm an değiştireceğim. Teşekkürler :)

Bu taşları doğal dere çakılı diyemi sattılar. Doğal dere çakılı örneğini aşağıda veriyorum. Böylece boyalı olup olmadığı konusu farkedilir.
http://dogaltasci.com.tr/index.php?route=product/product&path=65&product_id=68

Cvp: RE: Yeni kaplumbağa akvaryumu

AEK' Alıntı:
Bu taşları doğal dere çakılı diyemi sattılar. Doğal dere çakılı örneğini aşağıda veriyorum. Böylece boyalı olup olmadığı konusu farkedilir.
http://dogaltasci.com.tr/index.php?route=product/product&path=65&product_id=68

dolomit ve serpatin karışımı bu kum, zararlı mıdır? Attığınız linkte de varlar, sorduğumda bunlar da dere çakılı diye geçer dediler?

Üzerinde '' natural sand, it does not alter values of the water'' uyarısı var. Bu güvenilir olduğunu göstermez mi?

AEK' Alıntı:
Çakıllar temizliği zorlaştırır. Bunun dışında iyi bir geçiş akvaryumu olmuş. Suyada ısıyı kontrol etmek için bir cam derece gerekir. Hayırlı olsun. Kaya yerine mango kökü olsa kabuk değişimlerinde de kullanışlı olur.

teşekkürler, cam dereceyi de aldım bugün :)

Serpatin konusuna baktım ama pek aydınlatıcı noktaya ulaşamadım. Bileşiği sorun olacak bir taşa benzemiyor. Dolomit zaten sorun değil. Cilalı olmasınlar yeter.

Benmi yanlis gordum yoksa kuru alan rampasindan kuru alana giris yokmu?
Yoksa orayi bilincli mi kesmediniz?

Var Ali Sarp. Dikkatli bakınca altta giriş için açılmış boşluk var. Arkadaş turtle topper mantığını uğgulamış. Aslında mukavemetinin bozulmaması için iyi olmuş. Ayrıca ısıda daha çok korunur. Ama biraz daha büyütse iyi olur.

Cvp: RE: Yeni kaplumbağa akvaryumu

Alisarp' Alıntı:
Benmi yanlis gordum yoksa kuru alan rampasindan kuru alana giris yokmu?
Yoksa orayi bilincli mi kesmediniz?

yanlış görmüş olmalısınız rampanın kuru alana girişi tabi ki var
mailto:/2iieccw.jpg bu açıdan daha belli oluyor :)

Emre abide soyleyince daha dikkatli baktim gordum guzel tasarlanmis aslinda

Teşekkürler çok kullanışlı olduğunnu düşünüyorum hem akvaryum tamamı su dolu hem de maliyetsiz, ayrıca kaplumbağalarım ilk gün biraz ürkek de olsalar şu anda kuru alanı aktif şekilde kullanıyorlar :)

kuru alanı kullanmaya başlamaları güzel. ne işe yaradığını öğrenmişler. yön algıları, panik durumu ile birleşince nereye gideceklerini bilemiyorlar bu sebeple zaman içinde rampaya yakın şekilde her an suya atlayacak gibi tetikte duruyorlar.

Geri