Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni kaplumbağa aldım. Onu büyütmem için neler lazım?

RE: Yardım

Evet o büyüklükteki bir akvaryuma ne ısıtıcıyı koyabilir ne de uygun bir kuru alan yapabilirsiniz. O kadar ufak bir akvaryumda su temizliği de problem olcaktır sürekli, su miktarı az olduğu için çok kısa sürede kirlenecektir akvaryumdaki suyunuz. Isıtıcının da suyu gerekenden fazla ısıtması gibi bir sorun olabilir o yüzden wattı düşük bir şey alın eğer kesin o akvaryumu alcaksanız. Kısa vadede geçici bir şeyse amacınız idare eder kaptan iyidir ama uzun süreli kullanım için bir şey istiyorsanız en az 50litre civarı bir akvaryum ve ona göre uygun ekipmanlar almaya çalışın derim. Biliyorum bir öğrenci için tüm bunları temin edebilmek kolay değil ama olması gereken bu, bu nedenle almadan önce araştırmaya yönlendirmek gerek insanları ve petshopların verdiği bilgilerin yanlışlığını da göstermek gerek.

Eğer Petshopcu beni dogru yonlendirseydi emin olun smdi hersey vardı. Oda Sıcaklıgındada Yaşar Dedi . !

Bu işe ticaret gözüyle baktıkları için petshopların tavsiyeleri de o doğrultuda oluyor, hayvan sağlığını düşünmüyorlar. Onlardan duyduğunuz her bilginin doğruluğunu mutlaka araştırın bu yüzden.

Ben Kaplumbagamı Aldıktna snra Kesfettim. Acaba Ne GErekir Diye Girdim Cok Sasırdım :s

http://www.kaplumbagalarolmesin.net/AnaSayfa/index.php/petshop-mantgnn-ac-yuezue

Neden petshopların bu şekilde yanlış bilgilendirme yaptıklarını merak ediyorsanız linkteki yazıya göz atabilirsiniz. Yanlışlıkla yapılan bir şey değil yani tam aksine kasıtlı olarak yanlış bilgi veriliyor alıcılara.

Siteyi Gezerken Gozume CArptı Bnde Baktım Evet. Alacagım Akvaryum'a Kucuk Dediniz Evdeki Altı Catlak Akvaryumu Yaptım kurumasını bekliyorum yarında Isıtıcı yem ve param kalırsa vitamin alıcam :)

çok sevindim eski akvaryumunu tamir edebilmene.. umarım çok sağlıklı büyürler :)

Daha iyi olmuş, hiç değilse kısa süreli geçici bir çözüm bulmaktansa daha uzun vadeli ve daha büyük bir akvaryumunuz olmuş olur. İlk önceliğiniz ısıtıcı olsun inşallah hepsini de alabilirsiniz, kolay gelsin.

Ya K.bakmayın Ama Bgun Isıtıcımıda Aldım. Satan Adama Agbi Kaplumbagaya Olur Mu Dedigimde Değişik Var Onlar İçin Dedi Onu Verdi. Sabit 28Derece içinmiş ama Su Cok Sıcak Oluyor.Derecem Olmadıgı İçin Olcemiyorum. Su Az Oldugu İçin mi Bu Kdar Cok Isınıyor. Zararı Ne Olur ?

Beyaz, üzerinde bir ayarlama düğmesi olmayan, ufak ısıtıcılardan mı aldınız?

O ısıtıcıların derece ayarlaması olmadığı için ne yazık ki suyun sıcaklığını kontrol edemezsiniz sürekli çalışırlar. Kaldı ki akvaryumunuzun büyüklüğüne göre ısıtma miktarı da değişecektir, su fazla ısındığında durmaz, akvaryumunuz büyükse az ısınır vb sorunlarla karşılaşırsınız. O ısıtıcılar petshopların ellerinde kaldığı için, diğer derece ayarlamalı kaliteli ısıtıcılar da balık besleyenlere kalsın mantığıyla önce ellerindeki o eski tip, ucuz olan ısıtıcıları çıkarmaya bakıyorlar kaplumbağa için bahanesi ile. Kaliteli bir ısıtıcıdan sağladığı kardan da emin olun daha fazla kar sağlıyolar o ısıtıcılar üzerinden, çünkü çok ucuza geliyor onlar. ( kalitesiz, rezistanssız, ayarlamasız oldukları için ) Bu yüzden kaplumbağa besliyorum dediğinzi duydukları anda önce plastik kap, kalitesiz açık yem, ve kabuk sertleştiricisi satmaya çalışıyorlar, biraz bilinçli olanlara ise önce akvaryum olmaz onlar büyümez zaten vb diyerek caydırmaya çaba harcıyolar bunu da başaramazlarsa sizde olduğu gibi değişik, kalitesiz ürünler satıyorlar. Bu yüzden asla bir petshop sahibine ( bilinçli petshoplar hariç ) kaplumbağam var, kaplumbağa için olcak vb cümleler kurmayın, forum aracılığıyla, bizler aracılığıyla ne alcağınıza evden çıkmadan önce karar verin ve petshop sahibinden direkt o ürünü isteyip alın. Yoksa zaten onlar da bilmediklerinden böyle yanlış yönlendirmiyorlar insanları, hepsi bu hayvanların hayatları üzerinden daha fazla para kazanmanın bir yolu ve bunun da kendileri de farkında. Bu yüzden işte önce kendiniz araştırın alcağınız herhangi bir ürünü sonra petshopa gidin ve bilinçsiz satıcıların tavsiyelerini, önerilerini dikkate almayın. Şimdi yapabileceğiniz şey o ısıtıcıyı geri götürüp, derece ayarlamalı, rezistanslı ( su yeterince ısındığında ısıtıcının otomatikman kapanmasını sağlar ) bir ısıtıcı isteyin, hatta wattına kadar karar verip ona göre bir ısıtıcı alın. Bu konuda verdiğim linkteki bilgiler yardımcı olcaktır size.

mailto:/forum/uygun-fdsitici-secimi-t-1571.html

Yine bir sorununuz olursa yardımcı olmaya çalışırız her zaman.

Isıtıcımıda Aldım .. :) Kaplumbağam Biraz Obur Heralde :) Gunde 2 Yem Veriyorum Yiyor. Aksamlarıda Kıyamayıp Veriyorum Onuda Yiyor. Arada Yeşillik atıyorum onuda yiyor Sizce Ne Yapmalıym :)

Günde 2 öğün mü veriyorsunuz? 2 tane yem mi? 2 yem veriyorsanız az gelebilir kafasının hacmi kadar verirseniz daha iyi olur.

Evet günlük kafasının hacmi kadar yem vermeniz gerek, beslenme bölümünde daha detaylı bilgiler de bulabilirsiniz bu konu hakkında.

Fazla Yem Verilirse Ne Olur :) Yeşillik Versem Yem Yerine Ne Olur :)

merhaba bana da bu gün bi petshop sahibi kıyma ve etten uzak durup sadece kurutulmuş karides vermemi söyledi.ama dün gittiğim başka bi petshopcu ise kıyma,et vs tavsiye ediyor.nette ise elma,marul,kıyma,et,karides yemi,balık verebileceğimizi yazıyor.hangisine inanmalıyım bıdıklarım deneme tahtası oldu iyice!

Beslenme bölümündeki sabit konularda bu konularla ilgili geniş bilgi mevcut.

Fazla yem verirseniz, kabukta deformasyonlara, gelişim anormalilerine ve obeziteye neden olursunuz, sadece yeşillik verirseniz kaplumbağanız da yavruysa büyümesi için gereken proteini sağlayamaz ve büyüme geriliği görülür, boyu ufak kalır vs.

Doğru besleme şekli yavrular için mutlaka bir ana yem (taneli, çubuk yem) ve onun yanında karides gibi yüksek proteinli bir ek yem kullanmaktır. Ana yem yani taneli yem olmadan sadece karidesle beslemek doğru değil, aşırı protein ağırlıklı bir besleme olacağı için. Kıyma ya da çiğ et vermenizi tavsiye etmem, karides yeterli gelcektir ana yemin yanında. İmkanınız varsa tubifex gibi yüksek proteinli yemler de kullanabilirsiniz ek olarak. Haftada bir kez ya da 2 haftada bir kez az miktarda meyve ile her hafta 1-2 kez yeşillik de verebilirsiniz ekstra olarak. Beslenme bölümünde çok daha detaylı bilgiler mevcut göz atmanız iyi olcaktır oraya da. Foruma da hoşgeldiniz, güzel zaman geçirmeniz dileğiyle.

Geri