Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni kaplumbağa aldım..yardımm

tazz

Yeni Üye
herkese merhaba,
Forumu yeni keşfettim. mümkün olduğunca okuyorum ama yinede sormak istediğim şeyler var.
2 tane kaplumbağam var. 4 cm kabuk boyları. yeni bir akvaryum aldım. içinde kendinden çim rampası olanlardan. ölçüleri 28*35*50 cm bir tarafı alçak bir tarafı yüksek olanlardan.
şimdi bunun için nasıl bir filtre almam lazım? iç- dış ikiside gerekir mi?
su ölçüsü ne kadar olması gerekiyor?
Akvaryum süpürgelerinden alsam zemini temizlemek için işimi kolaylaştırır mı acaba?
birde yem olarak karides mi yoksa balık yemi gibi olanlar mı daha iyidir?
şimdiden çok teşekkürler🌺

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

O aldığınıza paludaryum diyoruz. Kısa kenar yüksekliği 28 cm mi 35 cm mi?

Dış filtre buna olmaz. Pahalı olduğu için dış filtreyi ömürlük akvaryumda öneriyorum.

Sizin alacağınız ısıtma lambası ve su ısıtıcı. Ölçü hesaplaması yapalım ısıtıcıyı ona göre alırsınız.

Isıtma lambası kullanmanız lazım bu ısınması ve iyileşmesi için gereklidir.
Lamba olarak mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba kullanırız.

111620.jpg

Ampul olarak filamanlı 40-60 W eski tip armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz.
IMG_20200229_214826.jpg

Soft ampul tercih sebebi bulamazsanız şeffaf alırsınız. Ampulde elektrix.com'a bakın. Kaldıysa en ucuz orada satılır.

Lamba mesafe ayarında hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.

https://ty.gl/05fjb42jf1 bir arkadaşımız bu ampulü bulmuş. Ecolite artık üretimi durdurdu.

Bu konuyu da inceleyin bakım ile ilgili herşey var. Aklınıza takılanı sorarsınız.

tazz

Yeni Üye
teşekkür ederim bilgiler için 🙏🏼 hemen başladım araştırmaya.
Akvaryumun kısa kenarı 15 cm bizim.
Resmini de ekliyorum. Isıtma lambası ve ısıtıcı ne önerirsinz?
Baya hareketliler ama rampanın altına da çok saklanıyorlar. içine küçük bitki yada mağara gibi birşey alsam küçültmüş mü olurum acaba?
Bir de bir tanesinin kabuğunda beyaz noktalar oluşmuş biraz:( neden olabilir acaba?

Ekli dosyalar

• C6E3C7B4-0B68-48A5-BC4F-C6AC1E5A8FA0.jpeg
    C6E3C7B4-0B68-48A5-BC4F-C6AC1E5A8FA0.jpeg
    638.5 KB · Görüntüleme: 5

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Su kaplumbağaları için su güvenli bölgedir. Kendilerini güvende hissetmek için rampa altına giriyorlar.

Suyu birkaç cm kaçış boşluğu olacak şekilde biraz daha yükseltin.

Uzun cam 50 cm kısa cam 28 cm sanırım. Su yüksekliğine de 12 cm dersek 50×28×12/1000 = 16.8 litre su eder. Buna 50 wattlık tam batabilen bir ısıtıcı lazım. Tabana yatay olarak konacak. Cam olarak tam batan alt seviye ısıtıcı bilmiyorum. Ama çelik ısıtıcı olarak ribao ve roxin marka ısıtıcılar var. Bunların avantajı çalışırken hava temasında camlar gibi kırılmaz. İleriye dönük ara geçişli diğer akvaryum için kullanmak üzere 100 wattlık alıp ek maliyetten kurtarın diyeceğim ama buna çok gelebilir. Bunu iç derece ile ayarlamak gerekiyor. Kaliteli ve evladiyelik olarak sera ve jbl'nin 0-50 göstergeli cam çubuk derecesi var. Biraz pahalı tabi ama kıramadıkları tek derece ikisi de.
162587.jpg

162586.jpg

Seranın fiyatı eski fiyat.

Aslında bunu iade etme şansınız varsa 30-50-60 lt bir dikdörtgen akvaryum iyi olur. Elinizdeki paludaryum 4-5 ay ancak gider. Keşke almadan evvel gelseymişsiniz. Buna iç filtre olmaz. Minyatür filtrelerinde hiçbir işlevi olmaz.

Su yüzeyi hizasında silikon yada ipek yapraklı yapay bitki alırsanız üzerine çıkıp dinlenir ve uyurlar. Taş yer kaplar.

Yemi sormuşsunuz yeni gördüm. Açılmamış kutuda stick olarak sera raffy P yada omega one juvenile yavru kaplumbağa yemi alın. Kurutulmuş yemde gammarus alın. Bu hepsinde aynı marka farketmiyor. Tarihi mümkün olduğunca ileri tarihli olsun. Skt 2025-2026'lar çıkmıştır.

Netten alın bu biraz daha hesaplıya gelir. Juenpetmarket, atakan petshop teleskop akvaryum alışveriş yaptığımız siteler arasında akvaryum malzemeleri için balık bölümlerine de bakın.

Hayvanın resmini atın. Cevap yaz kutucuğundaki resim şekline basıp yükleyeceksiniz.

Lamba konusunda daha çok mandallı kullanıyoruz. Ama akvaryuma yetiştirebilirseniz deveboynu lamba da olur. Akrobat yada mimar lambası diye de adı geçiyor.

tazz

Yeni Üye
teşekkür ederm ilginiz için🙏🏼
Ben hakkını vererek bakamayacağım kaplumbağalara..bu kadar detaylı olduğunu bilmiyordun. çocuklar ve yoğun seyahetlerim arasında yazık olmasın hayvanlara. Burdan ücretli/ücretsiz nasıl olur bilemiyorm sahiplendirme yapabilir miyim?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu başlangıç ileri aşamada maliyetler daha da yükseliyor. Temizlik ise ayrı bir dert. Sürekli seyahat durumunuz varsa bu size sıkıntı verir. Çocuklar ufaksa salmonella bulaşma riski de var.

Sahiplendirme bölümünden konu açabilirsiniz. Bu konu hakkında bilgisi olan birini bulmanız tercih sebebi.

Ücret işini konuşursunuz. Ama ücretsiz daha kolay sahiplendirirsiniz.