Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni kaplumbağa aldım.

bazemu

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar doğrusunu söylemek gerekirse ben kaplumbağa bakmanını bu kadar zahmetli birşey olduğunu bilmiyordum. E haliyle sizinde pek tasvip etmediğiniz yoldan pet shoptan 1 gün önce 2 adet kaplumbağa aldım. Şuan elimde o palmiyeli kaplardan var akvaryum alacak durumum şuan mevcut değil ama evde onları legenin içine koysam üstüne ampül yaksam belirli bir süre ısınınca onları içine koysam yani bir müddet böyle idare edebilirlermi ? Cevaplarınızdanda gördüğüm gibi herkez bu konuda çok hassas. Olmaz derseniz aldığım yere geri verebilirim yani boşu boşuna eziyet etmeyim. Ayriyetten birşey daha sorucam kaplumbağarada biri çok hareketli diğeri biraz durgun yani yemek yiyor kabuguda oldukça iyi altta pembeleşmede yok. Yani kaplumbağalarında kendi tarzları olabilirmi hiperaktif,durgun gibi ? Yemleme olarakta Sanyu aldım bunlar karides yiyecek kadar büyük durmuyorlar ne zaman karidese başlayabilirm?

:shy:Teşekkürler.

bazemu' Alıntı:
Arkadaşlar doğrusunu söylemek gerekirse ben kaplumbağa bakmanını bu kadar zahmetli birşey olduğunu bilmiyordum. E haliyle sizinde pek tasvip etmediğiniz yoldan pet shoptan 1 gün önce 2 adet kaplumbağa aldım. Şuan elimde o palmiyeli kaplardan var akvaryum alacak durumum şuan mevcut değil ama evde onları legenin içine koysam üstüne ampül yaksam belirli bir süre ısınınca onları içine koysam yani bir müddet böyle idare edebilirlermi ? Cevaplarınızdanda gördüğüm gibi herkez bu konuda çok hassas. Olmaz derseniz aldığım yere geri verebilirim yani boşu boşuna eziyet etmeyim. Ayriyetten birşey daha sorucam kaplumbağarada biri çok hareketli diğeri biraz durgun yani yemek yiyor kabuguda oldukça iyi altta pembeleşmede yok. Yani kaplumbağalarında kendi tarzları olabilirmi hiperaktif,durgun gibi ? Yemleme olarakta Sanyu aldım bunlar karides yiyecek kadar büyük durmuyorlar ne zaman karidese başlayabilirm?

:shy:Teşekkürler.

Merhaba.
Kaplumbaganız için leğen önermem.İçine ısıtıcı,kuru alan vb... ekipmanları tamamlarsanız biraz idare edebilir.Fakat petshop'a geri vermekte hiç iyi bir fikir değildir.

Evet.Kaplumbagaların bazıları çok hareketli olur bazıları ise yavaş hareket eder.Fakat size alışma sürecinde oldukları için yem yemeyebilirler.Karidese başlıyabilirsiniz.Asıl doğru olan kaplumbağa büyüdükçe ona daha otçul içerikli yemler vermektir.
Kaplumbaganız için piyasadaki kaliteli yemlere buradan ulaşabilirsiniz.

Tamam ozaman araştırdığıma göre ısıtıcı aralarından en ucuz olanı bir tane alıp şimdilik leğene koyucam biraz para biriktirdiğimdede camcıya gidip sipariş veririm. teşekkürler.

keşke bir akvaryum ayarlayıpta alsaydın.gördüğüme göre forumu araştırmışsın.bu çok iyi biri olduğunu gösterir.en azından onlar için endişelenip,can taşıdıklarını biliyosun.ben derimki onları o plastik kapta beslemektense leğende idare et,taşlardan kuru alan yap diğer taraflarda su olsun(olabildiğince derin yapmaya çalış)lamba günde en az 6 saat kuru alana dönük açık dursun.yem olarakta kan kurdu yada karides al.(karidesi açık alma sakın bozuk çıkma ihtimali var) ve ''SERA RAFFY P'' karides(''sera raffy I'') ve kan kurdunda protein vardır.sera raffy P de ise bitkisel ağırlık.ikisinide almanı öneririm.en kısa zamandada camcıya gidip bi 40-50 liraya akvaryum yaptırırsın inş.
saygılar

Tamam akvaryumu halledicem fakat aklıma şu takıldı; Şimdi kafasının hacmi kadar yem vermemiz gerekiyormuş ama bendekiler çok minik oysa resimlerde gördüğüm karidesler büyük. artı olarak bitki yönündende beslemem gerekiyormuş yani biraz fazla kaçmazmi? :)

Kendinize bir beslenme programı hazırlayabilirsiniz.Mesela;
Pazartesi-Karides
Salı-Marul(kıvırcık)
Çarşamba-Sera Raffy P

Bunun gibi.Böylece sorun olmaz.

Hoşgeldiniz
Akvaryum alıcak durumunuz yoksa bence geri verin belki onları orda sizden daha iyi bakabilcek birileri alır..ama akvaryum alcaksanız sorun yok :) Karidesi yiyebilirler üstelik en sevdikleri yiyeceklerden biri ama fazla vermekte iyi değil ona alışırlarsa diğer yemlerden yemeyebilrler.
Leğeni önermem onun yerine akvaryum alana kadar cam dikdörtgen bir borcamda bakabilrsinz içine ıstıcıda sığıyor hemde daha sağlıklı.

Borcam güzel fikir... Ama leğende de olabilir kısa süre... Isıtıcıyı da tamamı suyun içine girenlerden alırsanız sorun çıkmaz. Dibine yerleştirirsiniz leğenin ya da borcamın.. en azından filtre falan olmasa da şimdilik, akciğer enfeksiyonu riskinin önüne geçmiş olur ve size alışma sürecini hızlandırmış olursunuz..Soğuk olmayan suda iştah ve hareket olur. :)

aman arkadaşım sakın kaplumbağanın suyunu değiştirirken ısıtıcı açık kalsın deme.eğer suyun içinde olmazsa patlar.sahşen afedersiniz salaklığımdan iki tane ısıtıcı patlattım :D

Bugün ısıtıcı aldım borcamada yerleştirdim. Fakat 1 haftalığına yazlığa gitmemiz gerekiyor:(. onları nasıl taşıyabilirim?

bırakabileceğiniz kimse yokmu onları mesela ben geçen hafta gittim tatile babannemlere bırakmıştım küçük akvaryumla sadece ısıtıcı ve içine koyduğum taşıyla beraber götürmüştüm dün getirdim eve maaşallah çok iyiler yemlerini de çok güzel yemişler :D:D
gideçeğiniz yere de bağlı meela ben taa istanbuldal alanyaya gittiğim için yanımda götürmem çok zordu yakın biyerlere gitseydim belki götürebilitdim çok uzun süre kalmayacaksanız ve gittiğiniz yerin durumuna bağlı olarak mesela ısıtıcı ve kuru alan olarak bir taş şöyle büyükçene içine koyabileceğiniz bir leğen veya büyük bir kap kısa süreliğine yeter diye düşünüyorum ama diğer arkadaşların da düşünceleri vardır onları da dinlemek gerekir bi düşünün derim ...

Onları yazlığa götürmeniz onlar için ayrı bir stres olacaktır.Bu yüzden götürmemenizden yanayım.Edi=büdü arkadaşımızında dediği gibi birine bırakabilirseniz bırakın.
Bırakamassanız yanınızda götürmekten başka seçeneğiniz yok demektir.Bu yüzden edi=büdü arkadaşımızında dediği gibi bir leğen vb... birşeye koyarak (yanında ısıtıcısı kuru alanı vs..) götürebilirsiniz.1 Hafta idare eder diye düşünüyorum.

yani fazla uzun süre kalmamalı gittiğiniz yerde tekrar farklı bi ortam gittiği yere alışmak felan ... evet furkancım zatan ben onları götürürken 45 dk sürdü yolculuk otobüste eskiydi langır lungur gittik üsküdara o eski ikarus otobüslerle neyseki şimdi rahatladılar . Uzun yolculuk yapmamaları lazım sitres onlar için iyi değil :D:D

Beb biryerde söyle birşey okudum;Dibi geniş bir kavanoz alıcam dibine sünger koyucam sonra ayaklarına su gelene kadar su ile doldurucam öyle götürücem yani fazla sarsılmazlar sizce olabilirmi?

Götürmek zorundaysanız güzel fazla sarsılmayacağı bir yol :)

ben istte almıstım kaplumbagalarımı ve oradan 2-5,3 saatlik yol gitttik.koyduğum kapa gelince petçiden aldığım bir peynir kutusunun deliklisnden bir kaptı.

Geri