Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni kuş aldık şirin :D

love_turtle

Bronz 4 Üye
Arkadşlar 15 şubatta muhabbet kuşu aldım erkek ve çok akıllı umarım kısa sürede konuşur onların canları sıkılmasın diye ne yapabilirim neyle oynarlar ne yapabilirim yardım ederseniz sevinirim :D :D:t65y::smile::smile::smile::smile::smile:

şimdiden saolın

Cvp: Yeni kuş aldık şirin :D

oyalanması için ayna lazım o da konuşmasını engeller. bu sebeple sürekli ilgi göstermen lazım. hangi oda da daha çok bulunuyorsanız orada dursun kafes, en azından sen olmasan bile aile eşrafından birisini görmüş olur.

Kuşuna uzun ömür dilerim :smile:

Kuşu öncelikle yalnizliga mahkum etme,, sürekli ilgilen sen ya da ailendeki kişiler
Kafesin içindeyken elini kafese sok ve parmaginin üstüne çikart,bunun için gögsüne hafifçe dokunman yeterli
Bu şekilde onunla sürekli konuş
Kuş kafeste dururken bile sen onunla konuş soghbet halinde ol,,yanindan geçerken laf at aileden biri oldugunu kabullensin size alişsin
Avcundan yem yedirmeye çaliş ama asla ve asla kuşu aç birakmayin bu çok büyük bir yanliş...
Kuşun size güvenmesi lazim
Bunlari sürekli yaptikça ve sevgi verdikçe zaten kuş size alişacaktir
Aman ev kazalarina da dikkat diyorum.

Misafir çoluk çocuk geldi mi başka odaya kapat tabi ki bu çok önemli
Hayvana zarar vermesinler

kafes uygunsa tavandan sekizlik dubel ve çengel vida ile asabilirsin. çoluk çocuk temas edemeyeceği gibi ortamın hareketi de iyi olur. herkesten yukarda oldular mı havaya giriyorlar.

Yorumlarınız için çok saolun şirinle çok ilgileniyorum zaten geceleri kafeste çok kafese sokmuyoruz dışarıda oynuyor ve çaydanlığı çok seviyor hem sıcak hemde kendini görebildiği için ayrıca dün balkonun camına çarptı burnu çok az biraz beyazlamış ayrıca bu aralar çok tüy döküyor tüy değiştirme dönemindemi bilmiyorum ısırmayı çok seviyor zaten büyük değil 1 yaşına bile girmemiştir herşeyi ısırarak tanıyor hangi meyveleri yiyebilir benimki biraz aç gözlü herşeyi yemek istiyor bildiğime göre tuzlu ve yağlı şeyler yaskmış ama şirin patlamış mısır seviyor vermemeye çalışıyorum ama ynımıza geliyor kıyamıyorum yorumlar için saolun :D:D

bu arada portakal zararlımıdır :D yiyoda

Kuşun ön göğüs kısmında dökülme varsa bunu sıcaklandığı için kendisi yapıyor. Kalorifer yakınında durmasın kafes hatta en uzak yerde olsun. Hayvanı fazla dışarı çıkarmayın. Biraz daha büyüsün aklı ersin darbe ihtimaline kemikleri güçlensin. Mürekkep balığı kemiği de olsun gaga taşıda. Mutfağa sokmayın özellikle çaydanlık gibi sıcak şeylerden koruyun belli bir odada çıkarma yapılsın dalgınlıkla pencere açılabilir.

Meyve vermemelisin kusa haftada bir yesillik ver arada kemirsin diye elma havuc verebilirsin. Bir de evet tuy dokme donemi suan benim kusumda oldukca tuy dokuyor. Bu donemde cok kasinirlar tuylerini didiklerler. Haftada bir dus aldirt ki rahatlasin hayvancik :)

Bolca standart darıyı yesin Gamze, bunun dışında ara ara meyva ve sebze verebilirsin. Benim rahmetli en çok ağzımdaki salatalığın sulu kısmını koparıp sıçratmayı severdi :)
Şu sıralar hayvanı en geniş odada çıkar ve perdeler örtülü olsunki hayvan cama da çarpmasın. Evdeki konacağı yerleri kendi belirler. Özellikle salonda bir duvar saati falan olursa avizeden çok ona gidebilir. Bizimki yukarıda duracaksa duvar saatine giderdi. Gene evdekilerin omuz yada baş hizzasında bir eşya varsa onun üzerine resimlik koyun, ona konarlar. Bizimkilerin evlilik resimlerini siler dururduk hep.
Uzun ömrü olsun. Hep sağlıklı mutlu yaşasın.

standat darıyı derken ? ayrıca şirin içeri girmek istemiyor sonunda avcumuzun içine alıp koyuyoruz kafesi sevmiyor :( şuan bile dışşarıda elime konuyor ama durmuyor elimi kaldırınca gelmiyor :( alışmadı galiba

tabi meyve, sebzede asidik ürünler verme. portakal limon gibi.

bende elma çok verirdim.

Ak darı, sarı darı yada dal darı. Ben hatırladığım kadarıyla ak darı kullanıyordum.

Zamanla alışır, her çağırdığında gelir. Ancak buna zaman gerekir. Bizde hayvan kafese eve yabancı gelmesi dışında hayvan kendisi girerdi. Oda yem ve su ihtiyacı için.

Elma, armut verebilirsin. Benimki olgun kayısıda yerdi. Tabi bunları az vermelisin.

kaysı vermesin şimdilik, yüksek potasyum kalbi yavaşlatır ve ishal etme riski var. ballı çubukları da her kuş yemiyor. ileri süreçte denenebilir.

Ballı çubuğa alışanda normal darıdan uzak durabiliyormuş. Aynı bizimkilerdeki kıyma mantığı. Zamanında bizim veteriner hekim vermeyin demişti.

hm birşey sorucam şirin haşlanmış yumurta akı yiyebilirmi ben kaplumbağama veriyordum :)

hava çok sıcak ılık suyla banyo yapsa olurmu bunalmıştırr belki :D

Şirini banyo yaptırdım hava sıcak diye şuan kurudu ama dışkısı çok sulu oldu yeni ve banyodan sonra üst üste işedi şimdi daha iyi kafasını sallıyor ve oyun oynuyor canım benm :D

Banyoluklar var satiliyor kendi yikanmak isterse yikansin elinize alip suyun altina sokmayin
Meyve vermek özellikle de posa vermek çok faydali
Çaydanlik seviyorsa aliştirmayin uzak tutun çok tehlikeli
Yumurta da ishal yapar
Balli yemlerin içeriginde zararli maddeler varmiş sen dal dari diye satilanlardan al onlar dogal hayatlarinda yedikleri yem
Limon için asidik deniyor
İspanak pirasa havuç çok faydali

Hayvan üşütmesin. Banyo olayını yaz başına bırak.
Yumurtaya gerek yok.
Hayvana doğal mürekkep balığı kemiği al.

Cvp: RE: Yeni kuş aldık şirin :D

Yok ben ince ılık şekilde suyu açtım altına gelip yıkandı zaten güneş vardı kurudu hemen rahatlamıştır inş :)

banyo işini gerek olmadıkça yaptırma hayvanı üşütürsün.

Geri