Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni paludaryum icin yardım

remsemiles

Altın 2 Üye
Merhaba. Abuzerin kacma probleminden dolayi yeni bir paludaryum yaptirmayi/almayi dusunuyorum. Bu konuda merak ettiklerim;

1) iki kaplus icin omur boyu yetecek Hangi olculerde bi akvaryum almaliyim. Tahmini fiyat ne olur?

2) filtre olarak marka ve.model ne almaliyim

3) isitici marka ve model ne almaliyim

4) kuru alan camdan kat cikarakmi, hazirmi daha kullanisli olur

Butun bunlar icin ne kadarlik bir butce ayirmaliyim. Onemli olan malzemelerin kullanisli ve kaliteli olmasi. Simdiden tesekkurler

Cvp: Yeni paludaryum icin yardım

kaplumbağa başına 100 litre ve su yüksekliği 60cm olursa bu 2 kaplumbağa için ömürlük ve ideal bir tank olur.
filtre için tetratech ex-1200 kullanıyorum, tavsiye ederim.
ısıtıcı olarak eheim'in yaptıracağınız akvaryumun ölçülerine uygun olan bir modelini alabilirsiniz, en sağlıklısı bu olur.
kuru lan içinse kullanılabilirlik açısından exo terra nın medium boy turtle bank'inden alırsanız sizin için rahat olur, kaplumbağaların boyu büyükse 2 tane alabilirsiniz. fiyatlarını kafadan söylemek zor ama akvaryum hariç tahminen 300 lirayı bulur, akvaryum için özel olarak fiyat almalısınız bir camcıdan.

1) iki kaplus icin omur boyu yetecek Hangi olculerde bi akvaryum almaliyim. Tahmini fiyat ne olur?
En az 200 lt akvaryum gerekli. Bence 100*50*50=250 lt çok iyi olur. 7 mm uygun olsada ben 9-10 mm cam öneririm. Böylece üzerine kat çıktığınızda taşıma için risk olmaz. Fiyat ne olur açıkcası bilemiyorum.

2) filtre olarak marka ve.model ne almaliyim
Verdiğim ölçüde akvaryum için Eheim 2217 öneririm.

3) isitici marka ve model ne almaliyim
Gene bu hacim için 200w ısıtıcı işinizi görür. Kırılma durumunda elektriği kesme özelliği benim favorim olmasını sağlıyor.

4) kuru alan camdan kat cikarakmi, hazirmi daha kullanisli olur
Her ikiside olur. Cam kat su seviyesini maksimum kullanmanızı sağlar. Tabi tabanı su seviyesine çok yakın olmalı. Akvaryumu camcıya yada akvaryum imalatçısına yaptırırsanız bunuda yanında uygun fiyata tamamlar diye düşünüyorum.

Ekipmanların fiyatına internetten bakarak takribi gereken bütçeyi çıkartabilirsiniz.

Istanbul levent civarlarinda akvaryumu hazirlatabilecegim bir camci yada imalatci varmi bildiginiz. Sanirim her camci yapmiyor.

Arkadaşlar istanbulda akvaryum imalatcısı kuru alanıda yaptırabilecegim biryer varmı bildiginiz?

arkadaşım canpet ti heralde 200 litre akvaryum 65 tl idi 2 gün önce rastgele gördüm google a yaz bulursun camcıda yapılanlar çok sağlıklı değil ben bir kere yaptırdım kocamandı 3 sene evvel bütün su eve boşalmıştı akvaryumu normal imalat alsan daha iyi

hizlial.com da çelik 100-200-300 w roxin marka ısıtıcılar var ben yarın sipariş edicem almışken 300w alim ilerde de kullanabileyim diyorum

iç filtre suyun altında kalmalı ona göre boyuna göre al büyük kaçmasın

kuru alanı ben dikdörtgen siyah sert cd kabından yaptım çok da güzel oldu

Akvaryumun siparişini verdim bugün. 100x40x50 ebatlarında. Kuru alanı akvaryumun üzerine asma kat şeklinde çıkılacak. Yani resimdeki gibi olacak. Resimi internette buldum ve tasarım hoşuma gitti bugun siparişi verdim. sanırım önümüzdeki hafta evde olur.

Ekli dosyalar

• akvaryum.jpg
    akvaryum.jpg
    42.3 KB · Görüntüleme: 204

Tam bir kaplumbağa akvaryumu. Çok güzel. Kapak yaptıracaksanız aklınızda bulunsun, kapaksız olunca daha huzurlu olurlar.

Emre bey.o resimdekinden tek farki kapak.olmayacak. Bi dis filtre gelicek. 200 watt isitici yeter sanirim. Kuru alana cakil doseyim diyorum. Belkız hanim yapmis hosuma gitti. Dibe ne kum onerirsiniz silis harici. Ayrica ic filtreye gerek varmi.

remsemiles' Alıntı:
Akvaryumun siparişini verdim bugün. 100x40x50 ebatlarında. Kuru alanı akvaryumun üzerine asma kat şeklinde çıkılacak. Yani resimdeki gibi olacak. Resimi internette buldum ve tasarım hoşuma gitti bugun siparişi verdim. sanırım önümüzdeki hafta evde olur.

Selim Bey ne kadara mal oldu bu akvaryum?

Kapak olmaması iyi olmuş :)
Isıtıcı yeterli. Bende ufak taşlarla kapladım kuru alan zemin ve rampasını. Gayet kullanışlı.

Kum silis olmayacaksa doğal dere kumu alın derim.

Cem bey 120 TL ye mal oldu gorubdugu sekli ile

Akvaryum bu sekilde yapilmis. Henuz goremedim ama resmi geldi bu sekilde kuru alan sikinti yaratirmi?

Ekli dosyalar

• 2012-09-11_21.45.29.jpg
    2012-09-11_21.45.29.jpg
    151.1 KB · Görüntüleme: 115

Kuru alan akvaryumun üstünde ayrı bir bölme şeklinde mi?
Yoksa rampa ile çıkılıp sadece orada cam mı var?
Fotoğraftan anlayabilmiş değilim.

Akvaryumun uzerinde kenarlari cam kapli ayri bi odacik

Tamam o zaman hemen bir uyarı yapmak istiyorum uzun zamandır bu tip kuru alan kullanan birisi olarak.
O cam bölmenin yan kısımlarını uzattırın.Yani ek cam falan silikonlasınlar.Yoksa sabah kalktığınızda kaplumbağanızı akvaryumda bulamazsanız :D

Arzu hanim rampa ortada kenarlar yapisik degil o yuzden kuru alandan cami bi 6-7 cm uzatsak yeterli olurmu birde rampanin bu sekilde kirilma vs. Herhangi bir problem yaratirmi

Kaplumbağalar kabuk boyu 7-8 cm olunca her şekilde kaçarlar ordan.Maalesef tecrübelerimden biliyorum.Bu tip kuru alan yaptıran arkadaşları da hep uyarıyorum.

Rampa ve kuru alan bölmesi kaç mm camdan yapıldı?
Eğer 8-10 mm camdan yapıldıysa ki benim ki 10mm hiç bir sorun yaşamazsınız.

Umarım bir sorun yaşanmaz ama bir şey olacağını düşünmüyorum.
Şimdiden hayırlı olsun :)

Geri