Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Paludaryum İçin Yeni Ekipmanlar (Sizce Nasıl?)

nameste108

Platin 2 Üye
Arkadaşlar ilk olarak şunu sormak istiyorum: benim 4 adet kapluşum var, onları 50x30x20lik bir akvaryumda bakıyorum, yazın 150x50x60 boyutunda yeni bir akvaryum yaptırmak istiyorum.
Şimdiki akvaryumum kapluşlarıma yeter mi? Yoksa elimi çabuk mu tutmalıyım yenisi için?

Şimdi gelelim diğer sorularıma, yaptırmak istediğim akvaryum 450 LT su kapasitesinde ve cam kalınlığını 10 mm düşünüyorum, uygun mudur?

Akvaryumu aldıktan sonra almak istediğim ekipmanlar şunlar:

Eheim Jager Akvaryum Su Isıtıcısı 300 W

Atman DF 1300 Dış Filtre

Gravel Vanalı Dip Süpürgesi 2 m

JBL Reptil Heat Seramik Isıtıcı 150 W

Namiba Terra UV Plus D3 Kompakt Lamba 15 W

Hava taşı (marka ve modele karar vermedim.)

Sizce almak istediğim modeller uygun mudur? Başka tavsiyeleriniz var mı?

Not: ürünlere bu linklerden ulaşabilirsiniz.

Isıtıcı
Dış Motor
Dip Süpürgesi
Kuru Alan Isıtıcısı
UV Lamba

Teşekkürler.

Cvp: Yeni Poludaryum İçin Yeni Ekipmanlar (Sizce Nasıl?)

Şu anda kullandığınız akvaryum zorlasanız maksimum iki kaplumbağa için ancak yeterlidir. En kısa sürede büyük bir akvaryuma geçmelisiniz. 400 litre 4 kaplumbağanız için uygun olacaktır.

Verdiğiniz ekipmanlar gayet güzel sadece içlerinde size yetmeyecek olanı ısıtıcıdır. Mutlaka 300 watt veya üstü bir ısıtıcı almalısınız yoksa suyu ısıtamazsınız.

Cvp: Yeni Poludaryum İçin Yeni Ekipmanlar (Sizce Nasıl?)

ısıtıcı özelliklerinde 600 - 1000 lt hacminde denmiş, güvenilir, adını duyurmuş bir marka olduğu için onu seçtim. yetmez mi?

RE: Yeni Poludaryum İçin Yeni Ekipmanlar (Sizce Nasıl?)

10 mm cam bu Ebatlar
İçin yeterli olmayabilir

Cvp: Yeni Paludaryum İçin Yeni Ekipmanlar (Sizce Nasıl?)

Genelde 1watt 1 litre suyu ısıtmak için kullanılır. Ben o açıdan öyle söyledim.

Bakın bu konudaki tabloları kullanarak hesaplayabilirsiniz. Evinizin sıcaklığı ile suyun sıcaklığı ve akvaryumun hacmini kullanacaksınız.

mailto:/forum/Konu-uygun-isitici-secimi.html?highlight=%C4%B1s%C4%B1t%C4%B1c%C4%B1+se%C3%A7imi

Ha bir de 10mm cam 2.5 güvenlik faktörü ile uygun gözüküyor hesaplamalara göre.

eminemre' Alıntı:
Genelde 1watt 1 litre suyu ısıtmak için kullanılır. Ben o açıdan öyle söyledim.

Bakın bu konudaki tabloları kullanarak hesaplayabilirsiniz. Evinizin sıcaklığı ile suyun sıcaklığı ve akvaryumun hacmini kullanacaksınız.

mailto:/forum/Konu-uygun-isitici-secimi.html?highlight=%C4%B1s%C4%B1t%C4%B1c%C4%B1+se%C3%A7imi

Ha bir de 10mm cam 2.5 güvenlik faktörü ile uygun gözüküyor hesaplamalara göre.

tabloyu daha önce incelemiştim, tabloya göre yaklaşık olarak 380 Wattlık bir ısıtıcı gerekiyor. Önerebileceğiniz model var mı?

güvenlik faktörü etkisini biraz açar mısınız bunu işlem yaparken nasıl alıyoruz? (ne ile çarpıp bölüyoruz) ben bu iş için hazır olan programlar kullandığım için direk değerleri yazıyorum sonuç çıkıyor, nasıl işlem yapıyor, bir bilgim yok.

Camın bazı mukavemet değerleri ile alanı ve içine konacak suyun bindirdiği basınç gibi bir takım karışık işlemleri var. Programlar bunları basitleştirerek kullanıyor. Genelde 2 ile 3 arası bir güvenlik faktörü güvenli kabul ediliyor.

Isıtıcı konusunda bir bilgim yok ama 200-300 watt bir ısıtıcı yeterli olur muhtemelen.

eminemre' Alıntı:
Isıtıcı konusunda bir bilgim yok ama 200-300 watt bir ısıtıcı yeterli olur muhtemelen.

Emin Bey anlamadım ben, ilk paylaştığım ısıtıcı zaten 300 watt'tı. bu cevabı yazarken yazım hatası mı yaptınız acaba?

Konunuzun ilk mesajındaki ısıtıcının yanına 150 Watt yazmışsınız ben ona dayanarak söylemiştim. Ürünü linki açıp incelemedim. O yüzden öyle söyledim.

eminemre' Alıntı:
Konunuzun ilk mesajındaki ısıtıcının yanına 150 Watt yazmışsınız ben ona dayanarak söylemiştim. Ürünü linki açıp incelemedim. O yüzden öyle söyledim.

Haaaa :) o kuru ortam ısıtıcısı, evet o 150 Watt; su ısıtıcısı ilk yazdığım 300 Watt olan.

Ben onu atlamışım kusura bakmayın. O ısıtıcı yeterli olacaktır :)

Teşekkürler ilginiz için.

şimdi geriye maddiyat kaldı, ben 16 yaşında öğrenciyim bahsettiğim akvaryumu ve ekipmanları kendi çabalarımla kurmam nisan ayını bulur, bakalım ailemi biraz daha sıkıştırayım belki yeni akvaryum işini sömestra çekebilirim.

Geri