Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Plaudaryum Kuruyorum.capsli[Öneri &Yorum bekliyorum]

Kaplumanyak

Altın 1 Üye
Merhabalar;
Mevcut plaudaryumumun 3 kaplumbağa için küçük kaldığını farkettim.Aslında şuanki plaudaryumumuda yeni almıştım daha faturası masamda duruyor:) Hatta konusuda burada;
mailto:/forum/showthread.php?tid=1788

Bayramdan sonra yeni bir plaudaryum yapmaya başlayacağım.Ancak kesinlikle masraftan kaçınmayı düşünmüyorum.Evladiyelik birşeyler düşünüyorum.300-400TL lik bir bütçe ayırdım şuan.Dün bakırköyde 1-2 pet shop dolaştım. Bana aşağıdaki resimde gördüğünüz akvaryum hoş göründü.Fiyatı ise 250TL Ancak Sıkı pazarlık etmeyi planlıyorum.
RESİM=>
mailto:/img99/2608/asasatn.jpg

Boyutları;
boy=>1.1m
en=>55cm
yükseklik=>60-70cm

Bu plaudaryumu evimizdeki salonun baş köşesine koymayı planlıyorum.
Gelen misafirlere waoov dedirtecek, bizim için ise televizyon harici bir izleme gereci olacak şekilde düzenlemek istiyorum.Yani kesinlikle profesyonel birşeyler olacak.İnternette görüp vay be dediğimiz plaudaryumlar gibi birşey..Bu konuda ailemde bana tam destek veriyor.

Sizlerden ricam bana plaudaryumun iç düzenlemesi hakkında fikir ve malzeme önerisi vermeniz.Mercan taşları mı? Kurutulmuş ağaç dalları mı? yada örnek plaudaryum resimleri...Umarım tamamladığımda harcadığım emeğe ve paraya değecek..

2.bir husus ise filtre... Kesinlikle ve kati suretle evde kimse akvaryumu küvete taşıyıp duş başlığı ile köpürtüp yıkamak istemiyor:)Şuanda küçük akvaryumda ayda 1 sefer bunu yapıyoruz.Ama boyutları 1 metreye çıkardığımızda bunu yapmak imkansız olacak.Nasıl bir filtre önerirsiniz? Pet shoptaki adam saçma bir şelale filtre önerdi.Ama ben uygun fiyata büyük bir dış filtre almak istiyorum.Filtre içinde marka/model önerisi lazım...

Şimdiden yardım eden herkese çok teşekkür ederim.Sizlerinde yardımıyla umarım çıkacağız bu işin altından..

Paludaryum tamamen sizin hayal gücünüzle yapılırsa daha ayrı bir zevkle izlersiniz.
Ama ben şöyle bir örnek vereyim ;
mailto:/ZAquarium/Paludarium/PALUDARIUM%202000%20(INNENANSICHT).JPG
Burada paludaryuma yeşil ışık verilmiş...Siz zevkinize göre taşları,bitkileri yerleştirdiğinizde güzel bir ışıkla mükemmel bir görüntü oluşturabilirsiniz.
Mavi yi çok severim.Işıklandırmadada güzel duruyor.Buyrun bir örnek ;
mailto:/mynet_resimlerim/paludaryum__43_.jpg
İçeriğe göre ışıklandırırsınız artık...
Dış Filtre olarakta Eheim'i tavsiye ederim.Model olarak bakmadım.Ama Eheim çok kalitelidir.Gönül rahatlıgında kullanabilirsiniz.

Çok Teşekkürler 1.fotoğraftaki bitkiler acaba canlı bitkimidir? Oluşturacağım plaudaryumda canlı bitki olmasının yararı zararı nedir.Canlı bitki bakımı zor mudur?
Çok soru sordum ama :) Herşey minik dostlarımız için..

Kaplumanyak' Alıntı:
Çok Teşekkürler 1.fotoğraftaki bitkiler acaba canlı bitkimidir? Oluşturacağım plaudaryumda canlı bitki olmasının yararı zararı nedir.Canlı bitki bakımı zor mudur?
Çok soru sordum ama :) Herşey minik dostlarımız için..

Büyük ihtimalle cansız bitkidir.
Cansız bitki tavsiye ederim.Canlıya göre daha kolaydır.
Ama imkanınız yoksa Canlı Bitki koyarak deneyebilirsiniz(isterseniz).

Bence salona koyacaksanız mobilyalı almayı düşünebilirsin tabii bu akvaryumu üzerine koyabileceğin herhangibir dolap varsa evde bilemem. Çok güzel olacak galiba akvaryum.

tubidik' Alıntı:
Bence salona koyacaksanız mobilyalı almayı düşünebilirsin tabii bu akvaryumu üzerine koyabileceğin herhangibir dolap varsa evde bilemem. Çok güzel olacak galiba akvaryum.

Evet katılıyorum.
Mobilyalı olursada çok güzel durur.
Dolap vb.. mobilyaların rengine göre bir ışıklandırma ve akvaryum kapağı ile muhteşem durur :)
Buyrun bir mobilyalı akvaryum örneği ;
mailto:/2627/MUHTESEM-MOBILYALI-AKVARYUM__26276937_0.jpg

Zaten Beğendiğim Akvaryum mobilyalı :) Resim pek net çıkmadığından belli olmuyor. Yaptığım araştırmalara göre köpük tabakasından keserek plaudaryumun kuru alanını oluşturuyorlarmış.Sonra köpkten kuru alanın üstüne silikonla hindistan cevizi kabuğu, plastik sarmaşık, kayalar vs yapıştırarak oluşturuyorlarmış plaudaryumu..

Şu resimlere bir göz atın;
mailto:/img210/4269/dsc04315ma8.jpg
mailto:/img440/7883/dsc04317tb6.jpg
mailto:/img122/3072/dsc04324jp1.jpg
mailto:/img398/4886/dsc04371pv1.jpg

Bende başlıyorum yakında..

Evet strafordan çok güzel arka fon oluyor.
Örnek ;
mailto:/Forum/dosyalar/98649/13_9_2010_15_15_13_4.jpg
Şahsen zamanım oldugu zaman yapmayı düşünüyorum :)

Arka plan değil mi bunlar. ben de kabartmalı arka plan diye aramıştım bir zaman. görsel açıdan çok şık duruyor. Ama bence kuru alan için bunlara ek olarak başka bişey daha yapmalısın.

Ama bayağı uğraştırıyormuş..
Resimlerin Devamı;

mailto:/img80/4302/dsc04443dw8.jpg
mailto:/img225/2429/dsc04449il8.jpg
mailto:/img398/1300/dsc04472nx0.jpg
mailto:/img134/9744/dsc04651st9.jpg

tubidik' Alıntı:
Arka plan değil mi bunlar. ben de kabartmalı arka plan diye aramıştım bir zaman. görsel açıdan çok şık duruyor. Ama bence kuru alan için bunlara ek olarak başka bişey daha yapmalısın.

Evet arka plan :)
Kabartmalı Arka Plan değilde Strafordan Arka Plan şeklinde aratsaydınız daha çok sonuç bulurdunuz :)
Haklısınız.Kaplumbaga akvaryumunda biraz zor.En'i geniş olması lazım bayağı.

Edit:Yada ince strafordan yapılır. :)

Kaplumanyak' Alıntı:
Ama bayağı uğraştırıyormuş..
Resimlerin Devamı;

mailto:/img80/4302/dsc04443dw8.jpg
mailto:/img225/2429/dsc04449il8.jpg
mailto:/img398/1300/dsc04472nx0.jpg
mailto:/img134/9744/dsc04651st9.jpg
Emek olucak ki güzel olsun.Uğraşmadan hiçbirşey mümkün değildir :)
Resimlerde gayet hoş.

Bu arada resimleri paylaşan kişiye saygı olarak resimleri kopyaladığım yerin adresini vermek istiyorum.Yapan arkadaşıda tebrik ediyorum.
http://www.akvaryum.com/forum/paladarium_kurulumu%28yeni_resimlers_11_de%29_k168156.asp?PN=1

Yanlış kelimeleri aratmışım galiba :) Dediğiniz gibi baktım. İnsanlar oturup kendileri yapmışlar çok şaşırdım ama hakikaten çok güzel oluyor.
kaplumbağalar için buraları ısırıp parçalama riski var gibi geldi bana. Bizimki petshoptan aldığım kayasını bile 3 parçaya bölmüştü. Bu kadar kabarık olmasa da arka fon için buna benzer bişeyler yapılabilir tabii yanında geniş geniş bi kuru alan da olmalı bence.
Bora bey eğer yapmayı düşünüyorsanız bizlere de örnek olması açısından her aşamayı fotoğraflar ve burda paylaşırsanız çok sevinirim :)

tubidik' Alıntı:
Yanlış kelimeleri aratmışım galiba :) Dediğiniz gibi baktım. İnsanlar oturup kendileri yapmışlar çok şaşırdım ama hakikaten çok güzel oluyor.
kaplumbağalar için buraları ısırıp parçalama riski var gibi geldi bana. Bizimki petshoptan aldığım kayasını bile 3 parçaya bölmüştü. Bu kadar kabarık olmasa da arka fon için buna benzer bişeyler yapılabilir tabii yanında geniş geniş bi kuru alan da olmalı bence.
Bora bey eğer yapmayı düşünüyorsanız bizlere de örnek olması açısından her aşamayı fotoğraflar ve burda paylaşırsanız çok sevinirim :)

Haklısınız.Kaplumbagalarda bunları ısırıp parçalama riski var.Bunu engellemek için ne yapılabilir bir fikrim yok :)
Önüne ince bir cam koymak diyeceğim ama o zamanda hepten daralıyor alan...

tubidik' Alıntı:

Bayramdan sonra başlamayı umuyorum.Yaparsam her aşamayı fotoğraflicam söz..
Bu arada ben bu köpüğü arka plan olarak değil, köpüğün üzerinden bir yarımada çıkartarak kuru alan olarak kullanmayıda planlıyorum.Bu arada kaplumbağaların kemirmesi gibi birşey sözkonusu değil.köpüğün üzerini sıvı seramikle kaplıyorlarmış Seramik donunca kaskatı ve ağır oluyormuş..

Arkadaşlar bayramında yaklaşmasıyla Yavaş yavaş işe girişmeye başladım.Bugün tahtakale-karaköy'de işleyebilmek için 50x40x30 ebatlarında köpük aradım.İstediğim boyutta köpük bulamasamda hindistan cevizi kabuğu, silikon, seramik boya, plastik akvaryum bitkileri, fırça, maket bıçağı, trafo, bakır tel gibi ekipmanları(yani hazırlık sürecini) tamamladım.İlk önce düşündüklerimi test amaçlı olarak şuan kullandığım mevcut akvaryumda(50cm'liik olan akvaryumumda) uygulamayı düşünyorum.Sonra büyük ölçekte yapacağım... Köpük için ise kartalda bir fabrika tarif ettiler. Oraya telefon yoluyla ulaşmaya çalıştım, yanıt alamadım.Hala araştırıyorum...

Kaplumanyak' Alıntı:
Arkadaşlar bayramında yaklaşmasıyla Yavaş yavaş işe girişmeye başladım.Bugün tahtakale-karaköy'de işleyebilmek için 50x40x30 ebatlarında köpük aradım.İstediğim boyutta köpük bulamasamda hindistan cevizi kabuğu, silikon, seramik boya, plastik akvaryum bitkileri, fırça, maket bıçağı, trafo, bakır tel gibi ekipmanları(yani hazırlık sürecini) tamamladım.İlk önce düşündüklerimi test amaçlı olarak şuan kullandığım mevcut akvaryumda(50cm'liik olan akvaryumumda) uygulamayı düşünyorum.Sonra büyük ölçekte yapacağım... Köpük için ise kartalda bir fabrika tarif ettiler. Oraya telefon yoluyla ulaşmaya çalıştım, yanıt alamadım.Hala araştırıyorum...

Köpük için komşularınıza sorun evinize bakın.
Yeni bir teknolojik alet vs.. alındıysa içinde oluyor genelde :)

Parça parça köpük bulmakta sorun yok.. Amacım büyük tuğla şeklinde tabaka köpük bulmak...

Kaplumanyak' Alıntı:
Parça parça köpük bulmakta sorun yok.. Amacım büyük tuğla şeklinde tabaka köpük bulmak...

Netten araştırırken bunu bulabildim ancak. İşinize yarar mı bilmem ama bir göz atın isterseniz...

http://www.eyapimarket.com/urun_detay.asp?pid=20

TuRkUaZ' Alıntı:
Kaplumanyak' Alıntı:

Netten araştırırken bunu bulabildim ancak. İşinize yarar mı bilmem ama bir göz atın isterseniz...

http://www.eyapimarket.com/urun_detay.asp?pid=20

İşte aradığım şey buydu Çok teşekkürler.En kısa zamanda burasıyla görüşeceğim.:)

Geri