Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Sahiplendim Tecrubem Yok Yardım Ger

Kendine Akvarist

Yeni Üye
Değerli forum arkadaşlarım öncelikle aranıza yeni katıldım tüm herkese merhabalar diyerek kendimi kısaca tanıtıp konuya geliyorum

Ben Onur 25 Yaşındayım istanbulda yaşıyorum . Kaplumba harici sultan papaganı ve balık besliyorum bugün yani 02.10.2022 de yavru sayılacak bir kırmızı yanaklı su kaplumbagası sahiplendim. Onun için 40 uzunluk 30 genişlik 45 yükseklik bir akvaryum hazırladım . Yakında YouTube kanalıma da ekleyeceğim fakat tecrübem eski yıllarda kısmi derecede var . Su sıcaklığı 28 sabit 600 L/H iç filtre yağmurlama aparatı ile takılı .
1-Beslenme konusunda yem ne verebilirim
2-tahmini yaşı nedir ve genel durumu nasıl size göre
3-ekstra olarak meyve sebze neler verilir
4-vitamini var mı varsa nasıl kullanılır
5-ilerisi için akvaryum nasıl olmalı ölçüleri vs
6-bitki koyabilir miyim anubias Java fern subulata vs
7-uva-uvb aydınlatma gerekli midir standart ampulleri kullansak ne olur.
8-ömurleri ne kadardır
Şimdiden teşekkür ederim forumu güzel buldum güzel bilgiler var belki bahsettiğim konuyu çok kişi yazdı ama işlerin yoğunluğundan araştırıp okumaya fırsat kalmıyor bu sebeple uzun ve detaylı yazıp gelen yorumları okumak daha kolay olur dedim ve konuyu tekrar açtım ve son olarak şimdiden teşekkür ederim okuyup yazdığınız için 🥰

Ekli dosyalar

• 20221002_195430.jpg
    20221002_195430.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 13
  • 20221002_195422.jpg
    20221002_195422.jpg
    2.9 MB · Görüntüleme: 13

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

1.yem olarak 6 cm kabuk boyuna kadar sera raffy P ve herhangi bir markanın gammarusunu kullanırız. Sabah biri akşam diğeri, sonrasında yem çeşitliliği artar.

Hayvanın kabuk boyu kaç cm? Baş kuyruk arası.

2.yaş konusunda net birşey söyleyemeyiz. Bu ortalama bir değerde ilk sahibinin aldığı dönemdeki boyuna göre söylenebilir. Uygun sistemde yaşayan hayvan ile kötü bir ortamda yaşayan hayvanın boyu bir olmaz. 5 yaşında 20 cm civarı boyda olan hayvanda var 5 cm boyda olanda.

Hayvanı göremiyorum. Kuru yerde üstten komple, önden başı dışarıda iken birer resmini atın.

3. 6 cm kabuk boyuna kadar protein ağırlıklı beslenirler bunun için yemler yeterli. 6 cm kabuk boyu sonrası tetra reptomin ile ot türevli gıdaya alıştırırız. Bundan sonra hayvanı bıktırmayacak şekilde marul, kıvırcık rendelenmiş havuç, salatanın kabuğu soyulduktan sonra boylama ince bir kesit, hindiba yaprağı ve buna benzer şeyler her hayvan farklı sebzeleri sever. Elma, muz verilebilir.

Yeme ek olarak haşlanmış yumurta akı, kılçıksız 10 dakika kadar haşlanmış balık, taze yada dondurulmuş karides verilebilir. Tüm bunlar haftada ikiden fazla verilmeyecek. Hayvan yemden uzaklaşabilir.

Ayrıca tatlı, tuzlu, baharatlı, acı, yağlı, işlenmiş et grubu, süt ürünleri vermiyoruz. Roka tere gibi kokulu bitkiler vermiyoruz.

4.hayvan sağlıklı ise vitamini yediği yemlerden karşılar aksi halde deep fix reptivit alıp haftada bir, 1 damla ilk stick yemine damlatılıp elden verilir. 6 cm sonrası tropical biorept W yem alırız bundaki vitamin ve mineral vitamin damladaki ihtiyacı karşılar.

5.akvaryum hayvanın büyümesine paralel olarak büyümeli. Ara geçişli akvaryum ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre gider akabinde ömürlük akvaryuma geçeriz. 80*35*50h civarı ve 7 mm cam kalınlığında bir akvaryum 3 sene kadar götürür. Sonra 100*50*50h yada 60h ve 10 mm cam kalınlığında ömürlük akvaryum alırız. Cam kalınlığı kabuğunu vurduğunda camı çatlatıp kırmaması için.

Bu hayvanlarda kir yoğunluğu balıklardan fazladır onun için ömürlükte dış filtrede kullanıyoruz. Bu aynı zamanda akvaryumu temizleme süresini uzatıp su kalitesini koruyor. Kısmi temizliklerle suyu da tazelemiş oluyoruz.

Boyca uzunluk sağlıklı gelişimlerini sağlarken derinlik akciğerlerini geliştirip nefes tutabilme kapasitelerini artırır.

6.bitki olayı şöyle hayvan yosun yemeye başladığı an bitkileri de parçalamaya başlar. Başlarda ipek yapraklı dalları fazla esnemeyen yapay bitki kullanılabilir. Hayvan bunun arasına girip uyur. Su yüzeyine yakın durur, burun dışarıda uyur. Farklı uyuma pozisyonları vardır. Su yüzeyinde su ortasında yada tabanda. Yetişkinler sabaha kadar ara nefes almadan su içinde uyuyabilir. Ama öncelik en sevdikleri yerdir.

Bu hayvanlar akvaryumu kendi dizayn eder. Yüzerken engel görürse onu atar yada parçalar. Onların sevdiği geniş alandır. Ben buna suda çöl diyorum.

Bu arada o kumu çıkarın reslerde vitasand pro78 marka sarı silis kum kullanırız. Hayvanlar bu kumu yiyerek hazımsızlıklarını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atarlar. Eşelenip vakit geçirirler. Sürtünerek alt bağadaki plakaları ve bacaklarındaki eski derileri atarlar.

7 uva metabolizmasının canlanması uvb D vitamini kendisinin doğal olarak sentezlemesi için kullanılır. Yalnız fiyatları uçuk olduğu için uva yerine ısıtma lambası, uvb yerine hayvan sağlıklı ise yemlerde bulunan D vitamini yeterlidir. Kemik erimesi söz konusu ise eczaneden devit damla alır kullanırız. D vitamininin azı kadar çoğu da zararlıdır onun için ihtiyacı olup olmadığını görmeden önermiyorum.

Lamba olarak mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba kullanırız.
111620.jpg

Ampul olarak filamanlı 40-60 W eski tip armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz.
IMG_20200229_214826.jpg

Soft ampul tercih sebebi bulamazsanız şeffaf alırsınız. Ampulde elektrix.com'a bakın. Kaldıysa en ucuz orada satılır.

Lamba mesafe ayarında hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.

Lambayı en kısa sürede halledin. Bundan sonra suyu 28 dereceye çıkarın. Hayvan sıcak sudan dışarı soğuk ortama çıkarsa üşütüp akciğer enfeksiyonuna yakalanabilir.

8. Genelde doğal ortamlarında 10-15 sene kadar yaşarlar. Kaliteli uygun bir sistemde 35 seneye kadar yaşayan hayvanlar var.

Kendine Akvarist

Yeni Üye
Bilgileriniz için teşekkür ederim çok net ve aydınlatıcı oldu dediklerinizin hepsini yapacağım yakında 100x50x40 8 mm alttan kayıt atılmış akvaryuma gecircem o zaman tetra ex 1200 plus dış filtresi kullanacağım aydinlatmayı edinip timer ile sabit 6 saat e ayarlayacağım o zaman daha detaylı fotoğraflar atarım gidişatını eksiklikleri söylersiniz tekrardan teşekkür ederim zaman ayırıp okuyup cevaplarınız için selam ve dua ile Allaha emanetsiniz keyifli hobiler

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Sağolun.

Yükseklik yaptıracaksanız 50h yada 60h olsun. Kum yüksekliği ve kaçış boşluğu sudan çalıyor. Akvaryum ölçüsünde üst sınırımız yok ama bu ekipman maliyetlerini artırıyor. Makul olan bu ölçüler.

Kayıt yaptırmayın altlı üstlü 4 cm genişliğinde kuşak atın. Kuru alan akvaryum üstü olacak. Kayıt rampaya karşı gelir. Bu konuda benim kuru alanım var bakıp fikir edinebilirsiniz.

Lambayı gündüz 12 saat yakıyoruz. Hayvan belli aralıklarla çıkar.

217758.jpg

Zamanlayıcı olarak bundan alın. Dar ve ufaktır. Çoklu prizde yan slotu kullanma imkanı verir.

Isıtıcı olarak söylediğim ölçülerde jbl protemp 200 W uygun. Tabana yatay konumlandırılıyor. Plastik koruması sayesinde hayvan kabuğunu vurup kıramaz. Evladiyelik üründür. Bir diğer kaliteli olan eheim thermocontrol 200 W, ama plastik koruması yok. Bunlar hariç rubio yada roxin çelik ısıtıcı var. Ama bunların 300 watt olması lazım. Eheim ve jbl özel yapısı sayesinde 1 W=1,5 litre su ısıtıyor.