Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam çok hasta

Bbff

Bronz 5 Üye
Merhaba iyi günler ben kaplumbağa besliyorum fakat bu benim ilk kaplumbağa beslemem değil bundan önce 4 tane besledim şimdi sorunuma geliyorum bana birisi hediye verdi hayvanı ama hayvan tahmin ettiğinden daha fazla hasta kabuğunun belirli yerlerinde kırılmalar var kabuğunun üstünde beyaz beyaz lekeker varçok zayıf kafa yerinden bakarken hayvanın içini görebiliyorum ve üstelik akciğer iltihaplanmasının belirtileri var burnundan baloncuk ağızından köpüğe benzer baloncuklar çıkıyor ve nefesini dışarıya doğru alıyor su altında fazla kalamıyor ciğerlerinden dolayı hareketsiz iştahı çok az ve yan yan yüzüyor kabuğunda kararma var zannetmiştim fakat kabuk değişimi sürecine girmiş ve benden önceki ailesi kabuk değişimi yapmamış hayvanın eski kabuğu üstünde çürümeye dönmüştü ve hayvanın alt kabuğu içeri doğru batık şiddet zarar görmüş belli ben ona karides veriyorum kaplumbağa vitamin ve kabuk sertleştirici vitamin aldım üstelik kalamar kemiği aldım rendeleyip suyuna arıyorum dün biraz ara ara yarım saatte bir 2şer 2şer yem attım azar azar yedi bir tek dün yedi fakat kabuğunun durumu vasat UV ışını elimde yok şuan satan hiç bir yer bulamadım ve hayvan adaya çıkmayı bilmiyor adaya çıkmıyor, çıkamıyor yapamıyor suda uykuya dalınca kuru yere koyuyorum öyle uyuyor yoksa biraz boğulma tehlikesi oluyor ve hayvanda sürekli ısırma içgüdüsü oluyor ona dokunmaya kalktığımda daha başka ne yapmalıyım lütfen yardım edin bu hayvan benden önce ölüme terk edilmiş ellerinden çıksın diye bana verildi

Ekli dosyalar

• IMG-20231112-WA0013.jpg
    IMG-20231112-WA0013.jpg
    105.8 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG20231112154354.jpg
    IMG20231112154354.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 52
  • IMG20231112154347.jpg
    IMG20231112154347.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 51
  • IMG20231112154340.jpg
    IMG20231112154340.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 53
Foruma hoşgeldiniz.

Durumu vahim. Kenar bölgeleri başka bir hayvan koparmış gibi duruyor. Diğer ihtimal mantar.

Kabuğu ıslak diş fırçasına sofra tuzu döküp yavaşça fırçalayıp akvaryum suyu yada emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Eczaneden baticon alıp pamukla bütün kabuğa sürüp 20-25 dakika kuru yerde bekletin kalanı peçete ile silip akvaryuma alın. Fırçalama bir kez baticonu 3 gün uygulayın.

Su ısıtıcı ve ısıtma lambası var mı? Uvb lambaya şu an gerek yok. Su 28 kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlarız.

Vitamini 1 hafta boyunca her gün 1 damla yiyorsa yemine yemiyorsa 45 derece açıyla tutup ağzına damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün.

Eczaneden gentagut göz damlası alın sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Açmazsa ruj sürer gibi 3 damla. Aynı vitamin gibi.

Kabuk sertleştiriciyi atın o bir işe yaramıyor. Kabuğun hava almasını önlüyor.

D vitamini önermiyorum vitamin damla içinde var.

Yem ne marka?

Foruma hoşgeldiniz.

Durumu vahim. Kenar bölgeleri başka bir hayvan koparmış gibi duruyor. Diğer ihtimal mantar.

Kabuğu ıslak diş fırçasına sofra tuzu döküp yavaşça fırçalayıp akvaryum suyu yada emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Eczaneden baticon alıp pamukla bütün kabuğa sürüp 20-25 dakika kuru yerde bekletin kalanı peçete ile silip akvaryuma alın. Fırçalama bir kez baticonu 3 gün uygulayın.

Su ısıtıcı ve ısıtma lambası var mı? Uvb lambaya şu an gerek yok. Su 28 kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlarız.

Vitamini 1 hafta boyunca her gün 1 damla yiyorsa yemine yemiyorsa 45 derece açıyla tutup ağzına damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün.

Eczaneden gentagut göz damlası alın sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Açmazsa ruj sürer gibi 3 damla. Aynı vitamin gibi.

Yem ne marka?
Yem karides markası yok poşette verildi bana

Ekli dosyalar

• IMG20231112175332.jpg
    IMG20231112175332.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Açık yemler bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir.

Kutuda jelatini açılmamış gammarus alın. Stick yem olarak jbl rugil yada sera Raffy P olabilir. Yalnız hayvan zayıf gagası yumuşamışsa yemede zorlanabilir. Haşlanmış yumurta akı verin. Ufak parçalara ayırın. Bunu rahatça yerse sonrasında stick yemi alırsınız.

Sarısından da verebilirsiniz. Yalnız bu suda dağılacaktır. Ayrı bir kapta verin akvaryum kirlenmesin.

Gammarus genel olarak her markada emsal.

Marka anlamında kaliteli yemler sera, jbl, tropical, prodac ve tetra, bir de dajana var.

Yalnız gammarusta jbl almayın bunda pul yemde var. Akvaryumu kirletmekten başka işe yaramıyor.

Foruma hoşgeldiniz.

Yem ne marka?

Foruma hoşgeldiniz.

Yem ne marka?
Peki göz damlasını neden önerdiniz?

Bu gentamisin içerir. geniş spektrumlu antibiyotiktir. Ağızdan da uygularız. Genta ampuller kırmızı reçete ile satılıyor ve doz oranı yüksektir. Bunda düşük oranlı var ve yavru hayvan için doz uygun. Genta göz damlası da var ama gentagut fiyat olarak biraz daha ucuz.

Bu gentamisin içerir. geniş spektrumlu antibiyotiktir. Ağızdan da uygularız. Genta ampuller kırmızı reçete ile satılıyor ve doz oranı yüksektir. Bunda düşük oranlı var ve yavru hayvan için doz uygun. Genta göz damlası da var ama gentagut fiyat olarak biraz daha ucuz.
İyi günler peki hayvana kalamar kemiğini nasıl vermemi önerirsiniz rendeleyip yeminnlenmi karıştırıyim yoksa sadece suyunamı rendeliyim

Hayvan yem yemeye başladığında kemiğin köpük gibi yumuşak kısmından maket bıçağı ile stick oranında kesip önüne atarsınız yer.

Haftada iki defa bir parça 2 ay boyunca verirsiniz. Sonra yine bakarız durumuna.

Bu hasarlı bölgelerde kemik içi boşluk gözüküyor mu?

Hayvan yem yemeye başladığında kemiğin köpük gibi yumuşak kısmından maket bıçağı ile stick oranında kesip önüne atarsınız yer.

Haftada iki defa bir parça 2 ay boyunca verirsiniz. Sonra yine bakarız durumuna.

Bu hasarlı bölgelerde kemik içi boşluk gözüküyor mu?
Tamam dediğinizi yapacağım... Evet hasarlı bölgelerde kemik içi boşluk gözüküyor hemde fazlasıyla

Bu hayvana başka bir hayvan saldırmış. O iş iyi değil.

O kenar bölgelerin yandan bir resmini atabilir misiniz boşluğa bakayım. Kabuk içine su giriyor ise durum parlak değil.

Bu hayvana başka bir hayvan saldırmış. O iş iyi değil.

O kenar bölgelerin yandan bir resmini atabilir misiniz boşluğa bakayım. Kabuk içine su giriyor ise durum parlak değil.
Elbette buyrun zaten çok fazla korkuyor birisi ona baktığında hemen kaçmaya çalışıyor ona kimse bakmadığında veya yanında kimse olmadığında korka korka yiyor yemeğini onu temizlemeye kalktığımda hemen ısırma saldırısına geçiyor zaten

Ekli dosyalar

• IMG_20231114_124003.jpg
    IMG_20231114_124003.jpg
    161.3 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_20231114_124014.jpg
    IMG_20231114_124014.jpg
    174.6 KB · Görüntüleme: 33
Resimler bulanık. Hiçbirşey göremedim. Sadece et doku mu gözüküyor yoksa içeri doğru uzanan delik var mı? İltihap yada ölü doku gözüküyor mu? Öyle ise hekimin bakıp ölü dokuları alması lazım. Veterinerlik fakültesi olan bir şehirde iseniz arayarak oraya götürmeniz iyi olur.

Aktardan kantaron yağı alıp kulak pamuğu ile bu bölgelere yedirin. En az 30 dakika olmak üzere kuru bir yerde bekletin. Üstünde ısıtma lambası durursa üşümez.

Kantaron iyileştirici hücreleri aktive ederken mikrop kapmasını önler. Suya salınım yapması durumunda merhem gibi zararlı değildir.

Suda mikrop kapma riski var mümkün olduğunca temiz tutmaya çalışın. Metilen mavisi alın petshoptan, bu biolojik oluşumları yok eder. Contra-ichthyo, deep fix dezopur yada deep fix dezofix'ten biri olur.

Kaç litre su var?

Ele alınmayı sevmezler bir de bu durumun psikolojisi de hayvanı olumsuz etkilemiş. Yemledikten sonra uzaklaşın. Sizi görmezse biraz daha rahat hisseder.

Resimler bulanık. Hiçbirşey göremedim. Sadece et doku mu gözüküyor yoksa içeri doğru uzanan delik var mı? İltihap yada ölü doku gözüküyor mu? Öyle ise hekimin bakıp ölü dokuları alması lazım. Veterinerlik fakültesi olan bir şehirde iseniz arayarak oraya götürmeniz iyi olur.

Aktardan kantaron yağı alıp kulak pamuğu ile bu bölgelere yedirin. En az 30 dakika olmak üzere kuru bir yerde bekletin. Üstünde ısıtma lambası durursa üşümez.

Kantaron iyileştirici hücreleri aktive ederken mikrop kapmasını önler. Suya salınım yapması durumunda merhem gibi zararlı değildir.

Suda mikrop kapma riski var mümkün olduğunca temiz tutmaya çalışın. Metilen mavisi alın petshoptan, bu biolojik oluşumları yok eder. Contra-ichthyo, deep fix dezopur yada deep fix dezofix'ten biri olur.

Kaç litre su var?

Ele alınmayı sevmezler bir de bu durumun psikolojisi de hayvanı olumsuz etkilemiş. Yemledikten sonra uzaklaşın. Sizi görmezse biraz daha rahat hisseder.
Evet içinde ten rengine benzer et doku ve içeri doğru uzanan bir delik var

Akciğer hastalığı ilerledi burnundan çıkardığı baloncuk ve nefes alma zorluğu ilerledi

İçinde şuan zorlanmasın boğulmasın diye 1 litre su var

Suda zaten düz duramıyor eğri duruyor bu aralar fazlasıyla hareketsiz

Son düzenleme:
Suyun az olması iyi. Ters döndü mü düzelemez, boğulur. 1 litre su olduğuna göre içme suyu kullanabilirsiniz. Filtrelenmiş temizdir.

Yalnız su az olduğu için metilenin bir damlası bile fazla gelir sonuçta hayvan suyu içiyor. Biz mikroba karşı kantaron yağı ile izole edelim.

Kalorifer çalışmaya başladığında yakın koyun. Su belli ısıda olsun.

Birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası deneyin. Yiyecek mi bakalım.

Suyun az olması iyi. Ters döndü mü düzelemez, boğulur. 1 litre su olduğuna göre içme suyu kullanabilirsiniz. Filtrelenmiş temizdir.

Yalnız su az olduğu için metilenin bir damlası bile fazla gelir sonuçta hayvan suyu içiyor. Biz mikroba karşı kantaron yağı ile izole edelim.

Birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası deneyin. Yiyecek mi baka

Birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası deneyin. Yiyecek mi bakalım.
Kullandığım vitaminin içeriği bunlar bu vitaminler var içinde, başka herhangi ek takviye öneriyormusunuz

Vitamini günde 2 defamı uygulayalım yoksa günde bir defa yeterli olacakmı

Haşlanmış kıyma parçası deneyin dediniz fakat bugün ağızına zırnık bir şey atmadı ne yem yedi nede kıyma

Ekstra olarak sarımsağı ortadan ikiye bölüp bir çay bardağı suya koyup 12 saat suda bekletip sonra sarımsağı çay kaşığını bir kutuya koyup tekrar onu suyla çözünür hale getirip hayvanın ağızından birer damla içirsem olurmu zarar verirmi hayvana

Ekli dosyalar

• IMG20231115190205.jpg
    IMG20231115190205.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
İlk 3 gün vitamini günde iki kez verin. A vitamini deri iyileşmesinde D vitamini kalsiyumu tutmada önemli. Yalnız sonraki günler günde 1 damla yapalım fazlası da zararlı.

Sarımsağa gerek yok. Kantaron yağı sürün.

Antibiyotik ile aynı anda vermeyin etkisini öldürebilir. Bir yarım saat fark olsun en azından.

Antibiyotik ile aynı anda vermeyin etkisini öldürebilir. Bir yarım saat fark olsun en azından.
Cem bey bugün 5. Gün ve hayvan hala hiçbir şey yemedi, yemiyor dün ağızına karidesi zorla verdim ama yememiş 3 saat sonra suyuna geri koyduğumda yemi ağızından kustu suyuna ağızında tutuyormuş. Ve kafasının sol tarafı sağ tarafına göre birazcık şiş zor anlaşılıyor aldığı nefes daha çok zorlanmaya başladı nefes alırken kendisini tıplatarak nefes alıyor su seviyesi yüksek değil 1litre

Geri