Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni villaya doğru...

tefo2606

Bronz 5 Üye
[attachment=1610][attachment=1612][attachment=1611][attachment=1613][attachment=1614] Bu kadar az tecrübeye bu kadarı normal sanırım.Birkaç eksiğimiz var hala.Sizlerin fikirlerinide alırsam sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20131218_225717.jpg
    IMG_20131218_225717.jpg
    450 KB · Görüntüleme: 189
  • IMG_20131218_225730.jpg
    IMG_20131218_225730.jpg
    409.7 KB · Görüntüleme: 135
  • IMG_20131218_225752.jpg
    IMG_20131218_225752.jpg
    488.9 KB · Görüntüleme: 143
  • IMG_20131218_225942.jpg
    IMG_20131218_225942.jpg
    458 KB · Görüntüleme: 132
  • IMG_20131218_225948.jpg
    IMG_20131218_225948.jpg
    457.9 KB · Görüntüleme: 138
Cvp: Yeni villaya doğru...

Tabanda bulunan malzemeyi çıkarıp, yerine silis kumu yerleştirmenizi şiddetle tavsiye ederim. O taban malzemesini yutma ihtimali yüksek. Ve mangrow kökü almanızı tavsiye ederim.

eski tankta silis vardı aslında az gelir diye bununda rengi hoştu aldım ama evet dün yediklerini gördüm silis kumunuda arada yiyiyorlardı ama en nihayetinde kum diyordum ama bu tehlikeli gibi geldi banada mango kökü siparişte beklemedeyim.

bu siyah kum boyalı ise salınım yapar. quartz kum ise sindirim sisteminde tahriş yapar. garantili olsun silis al.

Kum konusunuarkadaşlar açıklamış. Beyaz olanlarda bir arada durursa aralarında dışkı ve yem artığı tutarak filtrasyonu engeller.

Yapay mağarayı çıkarmak gerekir. Yapay ürünlerden kaçınmalı. Hem boyası salınımda yapar. Bir zararıda ufak hayvan içerisine girip çıkmakta zorlanırsa boğulabilir. Diğer zararı gene içerisinde yem ve dışkı artığı tutma durumu olabilir. Mango gelene kadar bence boş kalsın.

Isıtıcılar biraz yukarıda kalmış gibi, minimum su seviyesi çisgisi su seviyesinin üzerinde kalmasın. Buna dikkat etmeli. Birde sanırım iki tane var bunun sebebi nedir? Bir hususta ısıtıcının verimli çalışması ve daha az elektrik harcaması için temiz suyun aktığı tarafa konulması daha uygun olur. Yani şu anki yerinin tam karşısı.

Kuru alanı ısıtan lamba var mı? Yoksa sadece floresan mı var? Floresan ısı vermez. Böylece hayvanlar kuru alanda üşür. Buda hastalık sebebi.

Kuru alan güzel gözüküyor ama neden yapıldı. Strafor üzeri taş yapıştırma yöntemi mi?

Akvaryum güzel ve kullanışlı olmuş. Birkaç ufak düzenleme ile tam sistem kurulmuş olur.

hepsini dikkate alarak yeni bir düzenlemeye gidicem haftasonu.temiz suyun aktığı tarafa 20-25 cm kadar güzel bir kaya sistemi planlıyorum kuru alan olarak,daha uygun olacaktır anlaşılan.ısıtıcı bir tanesi yetmedi petshop akvaryumla verdi hediye biri yeterli gelmeyince evdekinide taktım ama değiştiricem 200w bir ısıtıcı almak olayı çözer sanırım marka önerisi alabilirim hem maddi hem verim acısından optimum düzeyi yakalayacak tavsiyeler :)

akvaryum kaç litre ? yada ölçüleri nedir ?

200 lt cem, 100*40*50 ölçüler bu yüksekliğede az su koyup hayvanların alanını heba etmek istemiyorum karar veremedim kuru alan konusunda :/

eğer cam kalınlığı 8 mm veya daha fazla ise cam üstü kuru alan yaptır derim. daha verimli olur. yalnız 8 mm cam kalınlığı varsa emreninki gibi taş ile tabanını bezeme fazla ağır olmasın. eheim jager 200 W fazla 100 W az gelir. jbl protemp 200 W olur.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11899&ad=jbl-pro-temp-akvaryum-isiticisi-200-watt&kat=0
su içine yatay konumlandırılıyor ve dışında plastik kaplaması var. tam bizimkilere göre ben 250-260 lt civarı suda bunu kullanıyorum.

Bu arada ısıtma lambası uygun değilse ihmal edilmemeli.

Kapağı çıkartıp üste kuru alanda düşünülebilir, ama kuşak geniş ve ortadan geçiyor. Tam balık akvaryumu olmuş. Bunu düşünerek farklı bir sistem yapılabilir.

Aslında şöyle bi durum var cam 6mm akvaryum yağmur akvaryumun aslında alırken tereddütte kaldım ama fabrikasyon ve yağmur diyerek güvendim umarım iş açmaz başıma :) olabildiğince araştırıyorum güzel doğal bişeyler istiyorum aslında hafif bitkili kuru alan gibi bilmiyorum nekadar başarılı olur,yurtdışı sitelerinde gördüm bikaç tane,emrenin fotolarına nasıl ulasırım forumda yeniyim malum :)

tecrübe bu yüzden önemli emre :) orjinal fikirlere açığım bende düşünüp duruyorum akvaryum üstüne kuru alan mı yoksa içine mi diye.

6 mm cam varsa cam üstünü düşünme emredeki gibi ayakları su içinde olacak şekilde sehpa kuru alan yaptır. bulunduğu köşede cam üstüne sağlam bir çerçeve yaparsan hayvanlar kaçamayacağı gibi su yüksekliği de elde etmiş olursun.

H şeklinde bir sehpa yapıp arka kısmıda kaparsan iş daha sağlam olur.

Senin kuşak durumundan ötürü akvaryumun içerisinden uzanacak bir sistem düşünülebilir. mümkün olduğunca yükseltip rampayı kuşağa takmayacak şekilde ayarlayabilirsin. Ancak ömürlük akvaryum değilse bu teferruatlı ve masraflı olur dersen köşeye kayalardan bir yığıntıda yapabilirsin. Tabi cama değmeyecek şekilde dizilmeli.

Benim buradaki akvaryumlarımdan biri sanırım alttaki resimlerdeydi kayalık. Ama akvaryumun şekil avantajı arkaya koyduğum kayalardan kaçma olanağı olamıyor.
mailto:/forum/Konu-150x80x70h-840-lt-ve-diger-iki-akvaryumum.html

Burada da kuru alanlara odaklanmıştım.
mailto:/forum/Konu-kule-ve-sehpa-tip-kuru-alanlar-su-ici-dinlenme-sehpalari.html

Tamamdır en temizi öyle görünüyor cem,emrenin fotolara baktım gayet başarılı olmuş ellerine sağlık.Teşekkür ettim ikinizede ;)

H şeklinde yapacağın kuru alanın tabanı akvaryum yüzeyine yakın ve üst çerçeveleri 25 cm boyda olsun hem kaçamazlar hemde kıskaçlı lambaları sabitlersin. mesafe yeterli olur.

Geri