Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yere düştü

tetenoss

Bronz 1 Üye
Merhaba, nasıl yaptı bilmiyorum ama akvaryumdan kaçmış yanıma gelmiş bu saatte. Şimdi pıtır pıtır ses gelince farkettim.. Kocaman merdivenleri aşmış, büyük ihtimalle yuvarlanmış. Biraz inceledim yere bıraktım yürüyor tepkilerinde anormallik yok. Ama kafa derisi biraz soyulmuş (kanama yok). Suya koymadım, aslında napıcam bilemedim :/ Bana acilen öneri verir misiniz?

mailto:/22XBnL.jpg

Cvp: Yere düştü

Bacaklarını kollarını eklemlerini kontrol et, hareket edebiliyormu, kabukta kırık çatlak varmı, yaralı bir yer varmı diye bak. Bir kap içine su doldur sabit kalsın bi sure gozlemle sorun yoksa yuvaya.

yürüyebiliyor, gayet hareketli hatta... bir kabın içinde şimdi ama suya koymadım.. Kabuğunda da bir problem yok gibi, plakalarında açılma vardı zaten eskiden de.. Bi şey olmaz di mi?

Genelde bişey olmuyor ! Düştüğü yukseklik önemli tabi.
Benimkiler den biri 1 m yukseklikten duşmuştu kalktı bide devam etti. Biraz az suda beklesin bakalım çok huzursuz olduysa sorun yoksa akvaryuma koyabilirsin.

Akvaryuma geri koydum, gayet rahat hiç bir şey olmamış gibi yüzüyor. Gammarus verdim biraz. Hiç bir şey olmamış gibi yüzüyorşşimdi, biraz inceliycem..

Islaklıklara bakılırsa, kuş yemlerinin üstüne yumuşak iniş yapmış.. Merdivenlerden nasıl indiği konusu muallakta ama.. Eğer tüm merdivenlerden yuvarlandıysa, 2 metre yüksekliği var..

yükseklik algıları yoktur. körleme atlarlar. gördüğün iyi oldu ters dönüp olduğu yerde kalabilir üstüne basabilirdin. hayvan düzgün yürüyor ve yüzüyorsa ayakları sağlamdır. kafasını da kabuk içine rahatça sokup çıkarıyor ise sorun yok. hayvan düşerken kafası arkaya katlanmış çene üstü düşünce kabuk üstüne binip deriyi soymuş. hayvan büyük olsaydı o ağırlıkla kabuk kafasını ezer, ölebilirdi. küçük olması kurtarmış.

elinde baticon ve metilen mavisi var mı ?

Cem,kabuk atamama durumu var mi?Bana mi oyle geldi,fotoya mobilden bakiyorum.

cem' Alıntı:
yükseklik algıları yoktur. körleme atlarlar. gördüğün iyi oldu ters dönüp olduğu yerde kalabilir üstüne basabilirdin. hayvan düzgün yürüyor ve yüzüyorsa ayakları sağlamdır. kafasını da kabuk içine rahatça sokup çıkarıyor ise sorun yok. hayvan düşerken kafası arkaya katlanmış çene üstü düşünce kabuk üstüne binip deriyi soymuş. hayvan büyük olsaydı o ağırlıkla kabuk kafasını ezer, ölebilirdi. küçük olması kurtarmış.

ikisi de yok maalesef

cem' Alıntı:

aslında nasıl oldu bilmiyorum ama yanıma kendisi geldi pıtı pıtı ses gelince bir bakıyım dedim yerde bir yeşillik.. Biraz şaşırdım da aslında... Ama başka bir yere gitmek yerine yanıma gelmesi çok iyi oldu..

berrakerkin' Alıntı:
Cem,kabuk atamama durumu var mi?Bana mi oyle geldi,fotoya mobilden bakiyorum.

şöyle bi fotosu daha var

mailto:/8l4AEa.jpg

aslında yanına gelmesine ışık sebep olmuş güneş algısıyla ışığa doğru yönleniyorlar. baticon almalısın bir tane olurda yara iltihaplanırsa kuru bir yerde o bölgeye kulak pamuğu ile sürüp 5 dakika kurumasını bekledikten sonra akvaryuma alırsın. aslında baticon daha çok bizim için gerekli hayvan yaraladığında sürüp mikroptan kurtarıyoruz. metilen mavisini de iç filtre varsa alman iyi olur. deep fix dezopur olarak geçiyor ismi. bu da sudaki zararlı bakterileri öldürmeye yarıyor. haftada bir veya kısmi su değişimleri sonrası iki damla yeterli olur.

berrak plakalarda yavaş yavaş açılma var. mango kökü bunları halleder. bunlar ilk değişen plakalar.

geçmiş olsun benim ilk kaplumbağalarımdan biride öyle firar etmişti ama kabuğu çatlattı bir ay ya yaşadı ya yaşamadı rahmetli oldu :(

Geri