Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yön Bulma Uzmanı Deniz Kaplumbağalar

MissSevda

SKF Delisi
Katılım
27 Mar 2009
Mesajlar
887
Büyük bir ilgiyle okudugum bir makale eminim sizinde ilginizi çekecektir.

Yön Bulma Uzmanı Deniz Kaplumbağalar

Deniz kaplumbağalarının 2300 km'lik göç yolculukları, nesillerinin devam etmesi için neden önemlidir?

İnsanlar gibi cinsiyet kromozomlarına sahip olmayan deniz kaplumbağalarının cinsiyeti, kuluçka döneminde nasıl belirlenir?

Yumurtadan çıktıktan sonra hemen denize yönelmeyen deniz kaplumbağaları, neden akşam olmasını beklerler?

Göçleri esnasında beslendikleri alandan üreme alanlarına doğru seyahat eden deniz kaplumbağalarının çok farklı türleri vardır. Bu türler içinde göç konusunda en dikkat çekici olanı, Güney Amerika'nın Brezilya sahillerinde beslenen yeşil kaplumbağa (chelonia mydas)dır. Her yıl bu kaplumbağaların binlercesi Brezilya sahillerinden Atlantik Okyanusu'ndaki Ascension Adalarına doğru göç ederler. Bu göç yolculuğu yaklaşık 2.300 kilometre kadardır. Ulaştıkları adanın yalnızca 11 km genişliğinde olduğu göz önüne alındığında, kaplumbağaların yön bulma becerisi daha net ortaya çıkmaktadır.

Dişi Kaplumbağanın Mucizevi Göçü

Deniz kaplumbağalarının hareketlerini incelemek üzere yapılan bir deneyde, işaretlenen bir dişi kaplumbağanın izlediği yollar araştırılmıştır. Güney Queensand'de yuvası olan ve X38756 kodu ile etiketlenen yetişkin bir dişi, yedi yıl sekiz ay boyunca görülmemiş, 1989'da 2.543 km uzaktaki Carpentaria Körfezi'ndeki üreme bölgesinde yakalanmıştır. Sekiz gün sonra da tekrar kendi plajında yumurtlarken bulunmuştur. Hayvanın yumurtalığı üzerinde yapılan inceleme, aradan geçen sekiz yıl boyunca hiç doğum yapmadığını göstermektedir.

Bu süre zarfında kaplumbağa minimum 5.100 km seyahat etmiştir. Bu, yumurtladığı günden itibaren sayılırsa, kaplumbağanın üreme yerine geri dönmek için günde 32 kilometre kat etmesi demektir. Carpentaria Körfezi'ni geçmek için ilk önce kuzeydoğuya gitmiş, daha sonra Torres Boğazı'nı geçtikten sonra genellikle güneye yönelmiş, seyahati boyunca bir kısmının onun gittiği yönde bir kısmının ise aksi yönde olduğu çok çeşitli akıntılara maruz kalmış olmalıydı. Uzmanların ortak görüşüne göre; eğer bu kaplumbağa gelişigüzel dolanarak seyahat etmiş olsaydı, bu kadar çabuk dönüş seyahati yapamazdı. (John Owen, Fantastic Journey, s.138-142)

Geçen Zamana Rağmen Yumurtlamak İçin Her Seferinde Aynı Bölgeyi Bulabiliyorlar

Bir dişi birey genellikle art arda iki yıl üremez. Birçok tür için iki üreme göçü arasında en az 2, en fazla 8 yıl geçer. Fakat burada dikkat çeken, ikinci kez üreme bölgesine gitmesi gerektiğinde kaplumbağanın tekrar kendisinden yaklaşık 2.300 kilometre uzaktaki bir önceki üreme alanına gitmesidir. Binlerce kilometre uzaklıktaki bu yeri aynı şekilde bulabilmeleri bu deniz canlılarının göçlerindeki en mucizevi yönlerden biridir.

Deniz Kaplumbağalarının Cinsiyeti Nasıl Belirlenir?

Üreme plajlarında bırakılan yumurtalar 7 ila 13 hafta sonra çatlarlar. Burada da büyük bir mucize gerçekleşir. Deniz kaplumbağaları insanlar gibi cinsiyet kromozomlarına sahip değillerdir. Cinsiyeti belirleyen yuvanın ısısıdır ve bu belirleme kuluçka döneminin ortalarında gerçekleşir. Sıcak yuvalarda tamamen dişi yavrular oluşurken serin yuvalarda ise yalnızca erkekler oluşur.

Yumurtadan Çıkan Yavru Kaplumbağalar, Neden Gece Olmasını Beklerler?

Kaplumbağaların Allah'ın ilhamı ile gerçekleşen mucizevi hareketleri, dünyaya gözlerini açtıkları andan itibaren başlar: Yumurtalarından çıkan küçük bireyler, başlarında onlara yol gösteren bir kaplumbağa olmadan, hiçbir tecrübeden faydalanmadan nasıl davranacaklarını adeta bilirler. Yumurtadan çıktıktan sonra hemen denize yönelmez, akşamı beklerler. Böylece hem güneşin kavurucu sıcaklarından hem de kumsaldaki tehlikelerden korunmuş olurlar. Akşam olunca doğruca denize yönelirler. Bu yönelmenin nedeni henüz tam anlaşılamamakla beraber kaplumbağaların ışığa duyarlı bir sistemlerinin olduğu düşünülmektedir. Uzmanlara göre deniz yönü her zaman kara yönünden daha parlaktır, bu küçük canlılar da bu parlaklığa yöneliyor olabilirler. Yavrular bu şekilde denize ulaşırlar. Birkaç gün durmadan yüzdükten sonra da dinlenmeye ve yüzeyde karşılaştıkları planktonlarla beslenmeye başlarlar. Bu genç kaplumbağalar, okyanus tabanında beslenme bölgesine yerleşip yetişkin olana kadar aynı alanda onlarca yıl kalırlar. Yetişkinliğe ulaşıp üreme çağına geldiklerinde ise, hayranlık uyandıracak şekilde, doğdukları yere doğru göç seyahatine başlarlar.

Deniz Kaplumbağalarını Üstün Özellikleriyle Allah Yaratmıştır

Hayatının büyük bir bölümünü tek başına geçirmesine rağmen, bu durum deniz kaplumbağası için bir eksiklik değildir; çünkü bu şekilde yaşayabilecek ve çevresel ipuçlarını fark edebilecek çok üstün özelliklerle yaratılmıştır. Güçlü bir koku duyusuna ve görüş gücüne sahiptir. Dış kulakları olmamasına rağmen insanların duyma sınırının ötesindeki çok düşük frekanslı sesleri bile duyabilir.

Deniz Kaplumbağalarının Yönlerini Nasıl Bulduğu Hala Cevaplanamıyor

Göç eden kaplumbağalar, hem onlarca yıl okyanus içinde dönüp dolaştıktan sonra doğum yerlerini nasıl bulabilmektedirler? Bununla ilgili çok sayıda araştırma yapılmış, fakat bir sonuca varılamamıştır. Tek bilinen, bu canlıların hayranlık uyandıran bir mucize gerçekleştirerek her defasında yollarını bulabildikleridir.

Bu konuda çok fazla fikir ortaya atılmış fakat hiçbiri yeterli olmamıştır. Bazı kaplumbağa türlerinin sahil şeridini izleyerek, okyanusu geçen türlerin akıntılarla sürüklenen kokuları takip ederek, bazılarının ise dünyanın farklı yerlerinin manyetik alan değişimlerine tepki vererek doğru bölgelere ulaştıkları düşünülmektedir.

Deniz Kaplumbağalarının Yerinde Siz Olsaydınız...

Deniz kaplumbağalarının mucizevi göçleri üzerine ortaya atılan ihtimalleri göz önünde bulundurarak, aynı işlemi, insanların yaptığını varsayalım:

Ömrünüzde ilk kez bir yere gidiyorsunuz. Burası sizin hayatınızı sürdürebilmeniz için uygun koşullara sahip. Fakat nasıl olduysa burayı hiç yanılmadan buldunuz. Sonra kilometrelerce uzağa yine sizin için uygun olan başka bir yere doğru yola çıktınız ve buraya da hayatınızda ilk kez gidiyorsunuz. Yola çıkmadan önce de geldiğiniz bu yere tekrar gelmeniz gerektiğini önceden tahmin edip, buranın her türlü özelliğini aklınızda tutuyorsunuz. Kokusunu, etrafındaki doğa şekillerini, bölgenin manyetik alanını, her özelliğini hafızanıza kaydediyorsunuz. Kilometrelerce uzaktan tekrar buraya gelirken bu kayıtlı bilgilere başvuruyorsunuz. Bunları yaparken de öyle bir vücut sistemine sahipsiniz ki, hem pusula gibi bulunduğunuz yerin manyetik alanını saptayabiliyor hem de ömrünüz boyunca size gerekli ortamların hangi özelliklere sahip olması gerektiğini kendiniz tespit edip ölçüyorsunuz.

Bir insanın bütün bunları -teknolojik aletler kullanmadan- başarması elbette ki mümkün değildir. Dolayısıyla tüm bunları deniz kaplumbağalarının kendi akıl ve becerileriyle yaptığına inanmak da aynı şekilde akıl dışı olacaktır.

Nitekim otuz yılı aşkın süredir araştırılmasına rağmen deniz kaplumbağalarının göçleri ve yollarını bulma mekanizmaları hala belirgin değildir. Ayrıca hangi sistemle bunu başardıkları bulunmuş bile olsa, bu sistemi kendilerinin geliştiremeyeceği çok açıktır. Evrendeki herşeyi yaratan, evrenin her köşesinde sonsuz aklını tecelli ettiren Yüce Allah'tır. Rabbimiz, Kendi sonsuz ilminden dilediği kadarını dilediğine verir. Allah'ın ilmiyle herşeyi kuşattığı Kuran'da şöyle bildirilmektedir:

"Sizin İlahınız yalnızca Allah'tır ki, O'nun dışında İlah yoktur. O, ilim bakımından herşeyi kuşatmıştır."(Taha Suresi, 98)

Kaplumbağanın yumurtlamak için başlattığı göç döngüsünü başarabilmesi için eski seyahatlerindeki deneyimlerinin ve yön bulma bilgilerinin adeta kaplumbağanın hafızasında depolanmış olması gerekmektedir. Ancak bu organizasyondaki mükemmelliğin sebebi olarak kaplumbağanın hafızasını göstermek, şüphesiz ki akla ve mantığa aykırıdır. Bu canlıları sahip oldukları özelliklerle birlikte sonsuz ilim sahibi Yüce Allah yaratmıştır.

Deniz kaplumbağaları doğumdan itibaren yalnız kalır, yaşantıları boyunca da türlerinin diğer bireyleriyle çok az iletişim kurarlar. Bu canlılara ne zaman nereye göç edeceklerini, nasıl besleneceklerini, üreme ve beslenme alanlarının yerini öğreten bir başka kaplumbağa yoktur. O halde yeni yumurtadan çıkan bir kaplumbağa tüm bu bilgilere nasıl sahip olur? Bu sorunun tek bir cevabı vardır: Tüm canlılara henüz daha dünyaya gelmeden önce ihtiyaçları olacak yetenekleri veren, onlara yaşamları boyunca yapmaları gereken fiilleri öğreten Yüce Allah'tır.

Bu makale, İlmi Mercek Dergisi 50. sayı (Ağustos 2008) 54. sayfada yayınlanmıştır.

http://www.ilmimercek.net/?Pg=Detail&Number=10445 Sitesinden alintidir.
 
Daha okuyamadım ama okuyucam emeğine sağlık güzel paylaşım
 
ben derim ki bu kaplumbağa bunları hesap edemez ama bu Allah'ın varlığının bir göstergesidir. Bu Allah'ın ilmini göstermektedir
 
Geri
Üst