Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yumurta Haşlanılan su....

CemAras

Yeni Üye
Yavru kaplumbağamın kabuğunun birazcık esnek olduğunu farkettim. Yumurta haşlayıp suyunu kaplumbaganın suyuna katmamın faydası olurmu ? Ayrıca su kaynarken katamam sanırım, soğumasını beklemem gerekicek, içerdiği minerallerden birşey kaybetmez değilmi soğurken ?

Suyu tabii ki de kaynar koymamak gerek. Protein açısından yararlı olabilir. Zaten kapluş bebek olduğundan kabuğun esnek olması normal. Keşke yazın almış olsaydınız, bol bol güneşlendirirdiniz. Şimdi vitamin takviyesi yapın, yem çeşidi bol olsun. En iyisi Sera Raffy p. Sonr aTetra ve Sanyu da kullanılabilir. Ek olarak karidesiniz olsun. Vitamini stick yemin üzerine damlatın. Nadir de olsa haşlanmış patates, haşlanmış tavuk göğsünü az miktarda verebilirsiniz. Kuşlar için kullanılan gaga taşını iyice toz haline getirip yemine biraz ekleyebilirsiniz. Sakın ha kabuk sertleştirici kullanmayın.

Vitamin var, üzerinde haftada bir kez ağız bölgesine 3 defa damlatılması gerektiği yazıyor ama kaplumbağanın ağzına damlalığı sokamadım açmadı ağzını :D suyuna damlattım bende 5-6 damla.. yemine damlattığımda yemi koklayıp bırakıyor yemiyor..
Karideste var, bırkac kere çiğ kıyma verdim, yeme saldırıyor resmen çok iştahlı, elimle besliyorum ve hiç çekinmiyor..

yumurtayı haşlayın ve yumurtanın kabuklarını haşlanmış suyun içinde bir gün bekletin ondan sonra suyuna katın

kabuklarını değil de haslanmıs yumurta beyazını verebilirsiniz ; )

teşekkurler.. kabukları haşlanmış suyun içinde bekletiyorum. yarın ekleyeceğim suyuna..

Türkçe'mize özen gösterelim/tubidik

Hiç ama hiç gerek yok...Haşlanmış bir besinin vitamin ya da besin değeri çok fazla düşer.Hiç vermeseniz daha iyi , çünkü o besin bir de suda ayrıca organizmalar oluşturacaktır.Asla kıyma vermeyin.Asla!Bu onlara çok zararlıdır.Size bir şey önereyim; kaplumbağanızı doğada yaşıyormuş gibi düşünün.Yani doğada ne bulabiliyorlarsa ona benzer yiyecekler vermeye çalışın.

Ben kaplumbağalarıma kuru yem ve taze yem dışında hiç haşlanmış ya da çiğ bir yiyecek vermedim.Yani hiç bildiğimiz et vermedim.Hiç de zararını görmedim.Çok da sağlıklıca yaşıyor.

Suya da vitamin damlatmak dışında hiçbir şey katmayın derim.

Evet cok doğru,kaplumbagalara yararımız olcak dıye onlara zararımız olmasın.
Haşlanmış yumurta kabuklarını 1 gun kadar temız su içerisinde dinlendirdikten sonra kaplumbagalarınızın suyuna ekleyebilirsiniz.

Annemle ne zaman yumurta haslasak,haslanmıs yumurta suyunu ben kaplumbagalarıma annemde çiçeklerine döker :D

benim annem de çiçeklere döker, hatta o çiçeklerine dökmek istiyor diye tartışıyoruz coğu kez , sonunda bölüşüyoruz suyu : )

çiçek bakımı ile ilgili yazılmış bir çok kitapta da , haslandıgında içindeki minerallerin vb. bir kısmı suyuna gececeginden ötürü bitkilere arada bir yumurta suyunun dökülmesi tavsiye edilmektedir. ben genelde akvaryum içine dökmek yerine yem vermek için kaba aldıgımda kaba ekliyorum suyu, daha sonra kaplumbagamı akvaryuma geri koyuyorum dolayısıyla akvaryuma eklenmiş olmuyor su .

ben döktüm bile haşlanmış yumurta suyunun bir kısmını kaplumbaganın suyuna.....
zararı olacağını sanmıyorum zaten az koydum..

evet herhangi bir zararı yok :)

zaten su kaynamış olduğu için mikroorganizma bakteri vs etkenlerden arınmış oluyor bu yüzden hiç tereddüt etmenize gerek yok.. kaynama sırasında da difüzyon ile yumurta kabuğunda bulunan kalsiyum ve mineraller belli bir oranda suya da geçmiş oluyor o suyu akvaryum suyuna eklemenin mantığı burdan geliyor. bunun dışında kalsiyum takviyesi için kuşlar için olan gaga taşı alıp dişındaki sert kısmı kazıyarak iç kısmını toz haline getirip yemlerinin üstüne karıştırabilirsiniz.. sanırım kabuk sertleşmesi başlığı altında bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi olcaktı forumda..

Geri