Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

zülfikar:)))

Cvp: RE: zülfikar:)))

berrakerkin' Alıntı:
Seker oglumuzun, yasadigi ortami da cekseydiniz keske.
tabi hemen:)  oğlumun daha çok eksiği var ama :10:   

mailto:/DBVjM1.jpg

soprano1982' Alıntı:
berrakerkin' Alıntı:
Seker oglumuzun, yasadigi ortami da cekseydiniz keske.
tabi hemen:)  oğlumun daha çok eksiği var ama :10:   

mailto:/DBVjM1.jpg

mailto:/6r7jkN.jpg[url=mailto:/6r7jkN]mailto:/6r7jkN.jpg[/url]

Guneslenirkenki fotoda, daha kucuk duruyor.Moderator arkadaslar degerlendirir akvaryumu ama en onemli seyleri yapmissiniz gordugum kadariyla.

Derece olduğu köşede dipten 10 cm yukarıda olsun. Tam suya batsın.

Rampadaki dışkı ise diş fırçası ile yıkamalısın.

Bir de mango yada mopani kökü lazım. Hayvan kaşınacak boya gelmiş.

Cvp: RE: zülfikar:)))

cem' Alıntı:
Derece olduğu köşede dipten 10 cm yukarıda olsun. Tam suya batsın.

Rampadaki dışkı ise diş fırçası ile yıkamalısın.

Bir de mango yada mopani kökü lazım. Hayvan kaşınacak boya gelmiş.

mango kkökü aldık ama batmıyor yaklaşık 10 gün beklettik suda ağırlaşmadı. sıcak su demişler onu da yaptık.. başka bir çözüm bulucaz artık.  bikaç çeşit de bitki koymak da istiyorum. bir de ben yanında olduğum zaman kuru alana çıkıyor. odadan çıktığım anda suya atlıyor döndüğümde yeniden kuru alana çıkıyor.::))) kuru alan da sıkıntı oldu :S .çok sempatik bir hayvan rahatı için elimizden geleni yapıcaz bakalım

Dal kök almışsın o zaman. Bu tipler sıkı lifli olduğu için içine su geç nüfuz eder bu da batmasını geciktirir. 45 dakika kadar tencerede kaynat ve çıkık yada keskin kenar ve lif varsa bunları kesip törpüleyip akvaryuma koy. En azından batana kadar suda hayvanın tutunacağı birşey olur. Özellikle uyurken.

Bitki olarak ipek yapraklı bitki kullanabilirsin. Telli ve çoklu dalı olan bulursan al. Bu boynundaki eski derileri çıkarmasına da yardımcı olur. Aksi halde kablolara sürtünüyorlar. Canlı bitkilerden alma onları köklerine varıncaya kadar parçalayıp yiyorlar. Aslında ipek yapraklı bitkileri de parçalıyorlar ama dayanımı daha fazla.

Kuru alandan kaçmaması güzel. Güvenini kazanmışsın. Sadece hayvan alandayken ani hareketlerden kaçın, yavaş hareket et. Doğrudan ona bakma. Bir nevi ilgilenmiyormuş gibi yap. O vakit görmediğini sanıp rahat hareket eder. Her sürüngen gibi bunlarda farkedilmemek için sabit durur, fakat gözleri ile takip ederler. Kulaklar yassı olsa da iyi duyarlar titreşimleri algılarlar. Farkedildiklerini anladıklarında bacakları kaçma pozisyonuna geçer. Yaklaşıldığında kaçarlar. Yalnız yön ve derinlik algıları yoktur. Cam üstü kuru alanlarda çıkışa dönük değilseler camlara hamle yaparlar. Kafayı gözü vura vura yolu bulur inerler. Aynı şekilde yüksek bir yerde duruyorlar ise kaçmaya odaklandıkları için düşmenin vereceği zararı idrak edemezler. Bu şekilde pencere veya balkondan aşağı düşen hayvanlar oldu.

Cvp: zülfikar:)))

SAKIN hayvanı alıp sevme!
ben elime alıp sevmeye başlamadan önce hayvan adeta kucağıma çıkmak istiyordu.
sonra benden kaçmaya başladı.

kök uygunsa onu batıracak ağırlıkta taşı akvaryum silikonuyla dala yapıştır 2-3 gün bekle silikon kendine gelsin sonra akvaryuma alırsın, tabi taşı kaynat hatta metilen de beklet ki dezenfekte olsun, batmayan bir mango kökünde uyguladım sorunsuz batıyor o zaman :)

Ben, mangoyu en az 2 hafta beklettim. Oncesinde tencerede uzun sure kaynatmistim.

2 hafta icinde de,ara ara kaynar su doktum uzerine. Yalniz ilk bir kac gunden sonra, agir bir taş koydum. Bence siz de oyle deneyin. O taş uzerindeyken, tamami suda maksimum 2 haftaya iner bence

Tam seçilmiyor sol kulağında şişlik yok değil mi ?

Kabuk için devit uygulama önermiş miydim ? Katman fazla. Haftada iki veya üç kez uygulama iyi olur.

üstat korkutma bizi.şimdi çektiğim fotoları ve videoyu yüklüyorum.bizde uvb var ama paşamız çok çıkmıyor.alışamadı kuru alana. çıktığı zamanda 2*3 saat kalıyor.yalnız şunu sorcam uvb kuru alana çıkmasada açılacakmı?suyun içindeyken açsak faydası oluyormu yani?? bide devit uygulaması nasıl olacak?detaylı anlatabilirmisin?

https://youtu.be/juUz1G9A1BI

mailto:/GPkoX7.jpgmailto:/2nk8q0.jpg
mailto:/QvlZNA.jpg

Deviti deri kisimlarina degmeyecek gelmiycek sekilde alt ve ust kabuklarina damlatip iyice masaj yaparak sureceksin.10-15dk kurualanda ayri biryerde durucak sonra pecete mendil ile hafifce kurulayip akvaryuma koyucaksin.

Suyu az daha yükselt ki hayvan daha rahat çıksın rampaya.

Şu an hiç çıkmıyorsa sadece ısıtıcı lamba açık kalsın. Çıktığı zaman öğle saatleri genelde çıkar 11-14 arası 3 saat yakarsın. Hangi saat çıkacağı belli olmaz. 20-30 dakika dursa yeterli olur.

Nerdeyse beş kat plaka var. Bu çoğaldıkça hayvan büyüdüğünde kabuğu kasar. Şekilde bozukluk oluşabilir. İç veya dış bükey bölgeler çıkabilir. Haftada 1 devit uygula sonra ikiye çıkarırsın.

Bazı hayvanlarda erken açılırken bazı hayvanlarda geç atılır. Senin eleman ikinci gruptan. 2 hatta 3 katman normal sayılabilir.

Isıtıcı lamba hep açık kalacak mı 24 saat? Gece kapatıyoruz o da dipte uyuyor yanlış mı yapıyoruz Bi de katman dediğini anlamadım abi panik olmamız gereken bişey mi var, devir uygulamasını da biraz açar mısın üstat ? Su da sık sık azalıyor dinlendirip döküyoruz 24 ya da 48 saat.. zülfikarı çıkarıp diş fırçasıyla ufak ufak kabuğunu temizleyeyim mi

Isıtıcı lamba 12 saat yanacak.

Paniklik bir durum yok. Katman üst kabuktaki kat kat olan birikimler. Fırçalamalık bir durum yok.

Devit damlayı eczaneden alacaksın. Hayvanı çıkarıp peçete ile kuruladıktan sonra devitten bir iki damla yedirip kuru bir kapta 15 dakika kadar bekleteceksin sonra kalanı yine peçete ile silip akvaryuma alacaksın. Ortam soğuk ise lambayı üstüne konumlandırırsın.

Geri