Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

seymagakkus

Yeni Üye
2013 veya 2014’te sahiplendiğim dişi kaplumbağam (ismi Gakkuş) benimle beraber 10 senedir yaşıyor. onu çok seviyorum, fakat ben öğrenciyim ve sadece haftasonları eve geliyorum. anne-babam da çalışıyorlar. bakımı konusunda da 1-2 sene öncesine kadar bilinçsizdik, şu an az çok bilsem de ona hak ettiği bakımı ve ilgiyi veremiyorum ve hakkına giriyorum. çok üzülüyorum. akvaryum filtre vs. alacaktım fakat birkaç ay önce döllenmemiş bir şekilde birkaç defa yumurtlamaya çalıştı. (onun yaşlarında erkek kaplumbağa bulamadım) eş istiyor. ona akvaryum alsam bile eş olmadan mutlu olmayacak biliyorum, bu yüzden sahiplendirmek istiyorum. kendisinde benzer yaşlarda erkek kaplumbağası olan, bakımını üstlenebilecek biri varsa kaplumbağamı seve seve sahiplendirmek isterim. onun mutsuzluğunu görmeye dayanamıyorum. şimdiden teşekkürler <3
çok akıllıdır. herkesi tanır. yem kutusunu uzaktan bile görür. en sevdiği yem Sera reptil carnivor nature. bazen canı isterse parmağınızı uzattığınızda elini koyar. köpeklerin pati atmasına benzetirim ben :) .

IMG_5356.jpeg

IMG_2177.jpeg

Benimde erkek kaplumbagam var 1 yasında, dişi istiyorum aslında küçük yaşta istiyordum çünkü akvaryumum cok buyuk değil ama ankaradaysanız belki düşünebilirm

Benimde erkek kaplumbagam var 1 yasında, dişi istiyorum aslında küçük yaşta istiyordum çünkü akvaryumum cok buyuk değil ama ankaradaysanız belki düşünebilirm
benim kaplumbağam baya büyük boyutta, muhtemelen anlaşamazlar. ilginiz için teşekkür ederim.

Bu hayvanlar asosyal canlılar. Senede 1 yada 2 defa boş yumurta atması normaldir.

Yanına erkek almak hayvanı sürekli sıkıştıracağı için bunalıma sokmaktan başka bir işe yaramaz.

Bu hayvanlar asosyal canlılar. Senede 1 yada 2 defa boş yumurta atması normaldir.

Yanına erkek almak hayvanı sürekli sıkıştıracağı için bunalıma sokmaktan başka bir işe yaramaz.
Cem abi kaplumbağa erkek sanırım değilmi?

Orta ve yüzük parmağına denk gelen tırnaklar diğerlerine göre daha uzun gibi duruyor.

Hayvan yumurta atmış dişi. Yetişkin dişilerde tırnak bir miktar uzar ama hepsi emsaldir. Erkeklerde o parmakların tırnakları 1 cm uzar.

ilginiz için çok teşekkür ederim. peki, o zaman kaplumbağaya daha büyük akvaryum ve diğer ekipmanlar almam onu daha mutlu yapar mı? yani eş almama gerek yok mu? o zaman sahiplendirmek yerine bu şekilde bir çözüm bulmak istiyorum. şimdiden teşekkürler.

Tabiki daha mutlu yapar.

Hayvan büyük olduğu için doğrudan ömürlük akvaryuma geçmelisiniz. en az 100x50x50h veya 60h boyutunda bir akvaryum yaptırmanız gerekiyor. Akvaryum imalatçısına yaptırabilirsiniz. Cam kalınlığı 10mm olacak. Akvaryum üstü kuru alan kullanmanız daha iyi olur. Akvaryumu tam kapasite kullanabilirsiniz.

Hangi boyutta akvaryum yaptıracağınza karar verdiğinizde alacağınız ekipmanları söylerim.

Örnek olarak bu konuda cem beyin akvaryumu ve kuru alanı var.

Son düzenleme:
İstanbulda oturuyorsanız ve hazır kuru alanı olan su kaplumbağası akvaryumu alayım diyorsanız mas akvaryumun sitesine bakabilirsiniz. İstanbul içindeyseniz ücretsiz gelip kuruyorlar.

Son düzenleme:
İstanbuldaysanız ve hazır kuru alanı olan su kaplumbağası akvaryumu alayım diyorsanız mas akvaryumun sitesine bakabilirsiniz. İstanbul içindeyseniz ücretsiz gelip kuruyorlar.

evet istanbuldayım. bu çok işime yarayacak, büyük ihtimalle akvaryumu satın alacağım, ailemle görüşüyorum şu an. çok teşekkür ederim, siz cevap vermeseydiniz muhtemelen cahilce hareket edecektim.

Geri