Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

akvaryum üstü kuru alanım.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
nihayet hayvanlar için akvaryum üstü kuru alanı yaptırdım ve yerine koydum. şimdilik taş işiyle uğraşamayacağım için. lastik paspas aldım. arka köşelerden kesme yaptırdım bu sayede dış filtre borularına yer açtım. her iki tarafa yapmamdaki maksat gün gelir yer değişikliği olursa her iki ucada koyma imkanım olması. alt taban 8 mm kenarlar ve rampa 6 mm cam kalınlığına sahip. birleşme noktaları siyah silicon daha sağlam olduğu için ondan yapıldı. kenarlarının traşlanmış olmasına rağmen ben silicon ile bir daha geçtim. hayvan çarparsa zarar görmesin. rampaya alttan üç destek yaptırdım. ayrıca bu destekler. birbirine arka ve alttan birleştirildi. bu da üstüne binen yükü tolere etmiş oldu. kenarlardan alta doğru 3 cm uzatma yaptırdım. bu sağa sola ve öne arkaya kaymasını engelledi.

hayvanlar daha alışamadı. elimle alana koydum camlara tırmanmaya başladılar rampa tarafını bulup suya inene kadar her köşeye kafa atıp ayağa kalkmaya çalıştılar. şu an uv lambayı kapadım diğeri yanıyor. alışana kadar bakalım kaç gün geçecek. gece rampa üstünde uyuyorlar ama yukarı çıkma yok. bu sayede suyu 250 litreye çıkardım.

akvaryum 100*50*60h kuru alan ende 52-53 cm, boy 40 cm ön rampa boyu 25-30 cm arası idi galiba hatırlamıyorum şimdi.

Son şekli bu, rampa kenarlarına yelpaze şeklinde cam kestirdim. Bu hem rampayı destekliyor. Hemde hayvanın akvaryumun yanlarından atlamasını engelliyor.

su kaplumbağası kuru alan

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok güzel olmuş Cem, güle güle kullansınlar. Siyah ısıtma lambasını girişe doğru koyarsan daha çabuk alışırlar. Ben bir ksıtma lambasını duvar tarafında bulunan giriş camına takıp hemen girişi ısıtıyorum. Orada daha güvende hissediyorlar. Suya yakın oldukları yer olduğu için hemen kaçabiliyorlar. Birde rampadan kayıta atlama durumu olabilirmi diye düşündüm. O konuyu değerlerlendir bence.
Gerçekten güzel olmuş. Su alanı için mükemmel çözüm.

Cvp: akvaryum üstü kuru alanım.

Çok güzel olmuş. Bunu görünce kendi akvaryumum bana çok kötü göründü. :) güle güle kullansınlar.

lambayı dediğin gibi rampa tarafına aldım. iyi fikirmiş. zaten o noktaya kadar çıkıyorlardı. kayıt rampa arası mesafe 10.5 cm civarı şu an için öyle bir durum yok ama 20 cm civarı büyüdüklerinde düşünülebilir. o kadar şaşkınlarki kuru alan içine koyduğumda çıkışı bulmak için her cama kafa atıp durdular. yalnız bir sıkıntım cam boyunu 20 cm yerine 25 cm yapmam bu da uv için değil ama ısıtıcı lambanın etkisini tam randımanlı vermiyor. birde yaralanmasınlar diye kenarlara silicon sürdüm. leke izleri kaldı. cam jileti ile aldım ama net çıkmadı.

Aynen panikten yolu bulamıyorlar, bu sebeple rampanın olduğu yerden uzağa gitmiyorlar. Aslında ben kuru alanın yan camını film kaplamayı dahi düşündüm.
Senin ampul gücün mü zayıf. Benim cam yüksekliğim 30 cm. Kuru alan ısım gayet iyi. Bence lambayı aşağı doğru tuttunmu gayet güzel ısıtır. Ampul 60 w olursa rahat edersin.

Leke izleri benimkilerde de var. Çıkarmayı düşünmedim hiç.

Kötü diyen olmaz heralde ? :D

Elinize sağlık

Silikon izlerine gelince kaynar suda çıkarmıştım.Bahçe eldiveni ile yaptım,yoksa çok zor ellemeniz.Camlar için sağlıklı olmayabilir ama sabırlı olunca çıkıyor

emre ecolite'i kullanıyorum. olmadı 75 wattlık olanı vardı galiba iç kabloları yenileyip ondan alabilirim. elimi tabana koyunca ısınma yapmadı. gerçi uzun süre tutmadım. öylesi de bir bakıma iyi plastiği ısıtıp koku yapmaz. büyük deniz kabuklarım vardı. alıştıklarında onları koyarım. mesafe kısalır. hayvanları alıp üstüne koyduğumda bir pıhlamaları vardı ki.

sağol ozan detaylı temizlemek için umursamadım açıkçası yoksa silicon çözücü kimyasallarda var.

Akvaryum üstü kuru alanlar daha kullanışlı olsa gerek su hacmi açısından özellikle. Çok güzel olmuş güle güle kullansın kaplumbağalarınız. :)

Çok güzel ve kullanışlı olmus :) inşallah kısa zamanda alısırlar :)

Akvaryumun çok güzel olmuş cem abi güle güle kullan kapluşlara uzun sağlıklı ömürler dilerim.

Kabloları ayarlayıp 75 w yaparsan çok daha iyi olur. Lamba ışığının vurduğu yere bir derece koyup bak derim. Bakalım kaç çıkacak. 31 derece çıkarsa uğraşmazsın bence.

Çok hoşuma gitti bu kuru alan, biz de 3-4 aylık 2 kaplumbağamız için dondurma kaplarından geçci bir kuru alan yaptık, çıkma rampası falan da var. Ancak kenarları açık. Oraya çıkıp çıkıp atlayışlar yaptılar ilk gün :) yeni yeni alışıyorlar. Bir de bazen onlara yakınlaştığımızda panikle taklalar atarak suya kaçıyorlar, çok komik bir görüntü oluyor :D

Cem Bey bu yaptırdığınız kuru alanın çizimi var mı yoksa şurası şöyle olsun şurası böyle olsun şeklinde mi yaptırdınız eğer çizimleri varsa paylaşırsanız sevinirim.

çizimlerim yok. adama tarif ettim. arka köşe boşlukları dış filtre boruları için bıraktığım pay. her iki köşeye yaptırmamdaki sebep yer değişikliği olursa akvaryumun diğer köşesine de konumlandırma olanağı sağlamak için. o boşluk kısımları akvaryuma göre ölçersin. sağlam olsun diye ek destekleri kendisi yaptı. bir eksiğim var. o da rampa kenarlarına tepeden cam yapmamam. onu da kısa zamanda yaptıracağım. o kenarlardan büyüdüklerinde dışarı atlayabilirler.

yan camları gördüğün gibi aşağı uzattım ki sağa sola kayıp akvaryum içine düşmesin. bu sebeple taban camın en kısmını 2-3 cm fazla tuttum. dıştan kavrama yaparken sıkma yapmasın. akvaryumun ölçüsünü alırken bu payı bırakmayı unutma. rampa enini geniş tuttum cm bunu da kaplumbağalar en büyük haline geldiğinde sıkışmasın rahat insin çıksın diye düşündüm.

akvaryum 100*50*60h kuru alan ende 52-53 cm, boy 40 cm ön rampa boyu 25-30 cm arası idi galiba hatırlamıyorum şimdi.

Önceden görmüştüm ama şimdi yorum yapmadığımın farkına vardım, nasıl es geçmişim bu örnek kuru alanı anlamışta değilim :smile:

Ellerine sağlık Cem abi. Yapılacak akvaryum üstü cam kuru alanlara gerçekten Emre abinin ki ile birlikte örnek olabilecek bir yapıt olmuş.

Cem Bey merhaba

Kuru alanin boyu nedir diye merak ettim
Yaptirdigim akvaryum 100x50x50 ve ust kuru alani 30 cm cam yuksekligi ve malum 50 cm genislikte yaptircam.Fakat uzunluguna karar veremedim.

Ben de bu tarz bir sey yapptimm iyice de suyla doldurdumm akvaryumu tavsiyelernizz uzerine su an cok daha mutlular sanirim:)

Geri