Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

akvaryum üstü kuru alanım.

Led lambalar ısı vermez. Soft armut ampul alacaksın. Bunlar uygun

O mavi ürün paspas yapı marketlerde veya bu tip ürün satılan dükkanlarda bulabilirsin metre hesabı satılır. Çok az bir salınım yapabilir en başta, o da sadece rampanın suya giren kısmında sonra sertleşir. Bunun farklı renkleri mevcut ama mavi yada yeşil olanları rahatlatır. Rampaya uygun tek parça kesersin. Bunu lavabo fırçası ve bulaşık deterjanıyla yıka kurut kokusu gitsin sonra rampaya koyarsın. Bunu tercih etmemin sebebi kuru alanı hafif tutması silikon üstü taş zaten ağır olan kuru alanı daha da ağırlaştırıyor. Tabi hayvanların çıkmasını da kolaylaştırıyor. Bunun makarna gibi olanı da var ama o kullanışlı değil. Hayvan panik halinde inerse tırnaklarını takıp koparabilir.

Ama taş yapayım dersen metal para gibi yassı taş kullanacaksın. Yassı taş diye de geçiyor. Şekilsiz kullanırsan hayvan çıkarken altbağası çizilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cok tesekkur ederim tek hayvanim var 15-20 cm boyunda dedikleriniz yapacagim

Cem Bey ecolite klasik halosoft watt isik 79w bulabildim uygun olur mu?

79 W lamba max 60 W kaldırıyorsa olmaz. Aşırı yük çekeceği için kabloyu fazla ısındırıp eritir ve kısadevre yapabilir. Bunlar sarfiyatsız ampul. Hatırladığım kadarı ile 90 watta denk. Isı yoğunluğu mesafeyi yükselterek ayarlasan bile şeffaf olması gözlerini alır hayvanın.

Tek olduğuna göre tek ısıtma lambası yeter. Hayvan büyük lamba altında hareket ederek her tarafını ısıtır. Olurda uv ampul kullanırsa buna deveboynu tarzı sabitlenebilen geniş çanaklı lamba gerekiyor. Ampul ağır olduğu için körüklü lambayı çökertir.

Cem Bey o zaman uv ampul ve ısıtıcı ampul bir de gece icin led ampul marka tavsiyesi rica edecektim. Mumukunse link verebilir misiniz? Hemen almak istiyorum.

Uv ampullerde exo terra uvb 100 bunlar 5.0 (%5) uvb içerir. Diğer markalara göre nispeten ucuzdur. Zamanında atakan petshop hesaplı satıyordu. 13 W ve 25 W olarak satılıyor. 25 W olanın alt beyaz plastik kısmı geniş olduğu için geniş çanaklı lamba lazım. Ve ağır olduğu için körüklü lamba taşımaz. Ya tavandan sarkıtma armatür yada deveboynu lamba lazım.

Led ampulde osramın golf topu şeklinde kendinden sensörlü ve fişli lambası var.
Fiyatı yükselmiş alternatifleri var. Sensörlü alırsan zamanlayıcı almana gerek kalmaz.

Isıtmada bu linke bak. Ya ecolite yada wiselite.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cem Bey yardımlarını icin tesekkurler. Isıtıcı olarak ecolite hicbir yerde yok da ben exo terra seramik ısıtıcı lambalar var ondan alsam uygun olur mu sizce?

Cem Bey isitici icin jbl yi mi alayim; osrami mi?
Uv icin jbl nin bu lambasi uygun mu?
Simdiden tesekkurler.

Hepsinin watt'ı yüksek. Seramik olan ışık vermez. Bunu genelde geceleri hayvan kuru alanda gerek normal zamanda gerekse hastalığa bağlı uyuduğunda üşümemesi için kullanırız. Yazın pencereden güneş ışığı geldiğinde sorun olmaz ama kışın ışık olmadığı için hayvan çıkmak istemeyebilir.

Spot lambalar aşırı ısı verir ki 100 W hayvanı kızartır. İkincisi su damlası teması ve yanarken darbe titreşim alması patlamasına neden olur. Yani dayanıksızdır.

Uvb 100, 5.0 olanlar bize uygun. 2.0 olanlar daha düşük amazonlar gibi düşük güneş alan tropik bölgelerin hayvanları için kullanılır bu bizim hayvanlara etki etmez. Uvb 200, 8.0-10.0 olanlar desert yani çöl gibi yüksek ısı içeren bölgelerin hayvanlarına özgüdür. Bu da yüksek radyasyon içerdiğinden fazla gelir.

Isıtma ampulünde wiselite halogen energysaver tekzende; ecolite halosoft bauhausta satılıyor. Haricen eski zaman normal armut ampulleri elektrik malzemesi satan dükkanlarda bulabilirsin. Öncelikli soft ampul bak. Bulamazsan şeffaf alırsın. Spotta en yakın alınabilecek 35 W olan o bile yüksek ısı verir. Mesafeyi iyi ayarlamak gerekir. Yoğun ısı hayvanın beynine vurursa mayışıp kalır su kaybı ve deride lezyon oluşup ölebilir. Yetişkinler bunun önlemini ya yer değiştirerek yada başını kabuğa sokarak alır. Daha küçük olanlar bunu akıl edecek yetiye sahip olmadığı ve ince derileri olduğu için çabuk etkilenirler. Onun için spotlar dayanıksız, pahalı ve yüksek ısı vermesi sebebiyle pek makbul bir ampul değildir.

0

Cem Bey yazdiklarinizdan dolayi korktum yanlis bir sey yapmak istemiyorum. Hangisini alayim isinmasi ve kurumasi icin?

Uv icin de bunu alayim mi bir de 13 w mi 26 w mi?

Lambanın duyu büyük E27 veya küçük E14 mü? Yanlış alma. İkincisi led ampuller ısı vermez. Benim verdiğim linkteki ampulü alacaksın. Onun E27 ve E14 iki model duya uyumlu ampulü var.

Uvb de 13 W yada 26W mesafe ile alakalı güçlü olan daha yukarıdan daha geniş alanı ışıtır. Büyük ve çoklu hayvanlarda 25-26 W olanları tercih ediyoruz. Yalnız bu ağır ampuldür geniş çanaklı ve sabit ayaklı lamba lazım körüklü olmaz.

Cem Bey o zaman ecolitelerden hicbirini alamiyorum degil mi?
Tekzende satilan diger markayi alayim 42 w olani.
UV icin de 26w olani yukaridaki fotodaki siteden alayim uygun mudur?

Evet tekzendekini al. Hatta bir iki fazla al yedek dursun olmadık zamanda patlama huyları var.

Uv uygun duruyor. Şu an genelde 200 tl civarı satılıyor. Daha uygun bulur mu bir araştır istersen.

Aldığında kargocuyu bekletip hemen açıp kontrol et. Kırık yada çalışmıyorsa tutanak tutturup iade et. Yenisini ücretsiz gönderirler.

Cem Bey tekzenden de bauhau dan da halosoft ampulu bulamadım.
UV icin de yukari fotogrataki 26 w yi alacagim uygun mu?

Tekzende wiselite halogensaver'ı dip köşe bir yere atıyorlar. Bauhausda ecolite'i oradaki çalışana sor gösterir. Hatta resmini gösterirsen bulur verirler. Tasarruflu ve led olanlar daha çok satıldığı için bu ampulleri arka raflara koyuyorlar.

Uvb 100 uygundur alabilirsin.

Cem Bey merhaba ben tekzenin stoklarina baktirdim ve sizin onerdiginiz lambanin cok eski uretim oldugunu ve bulunmadigini soylediler. Onun yerine bunu almami onerdiler. Sizce bu uygun mu isitici olarak kullanmam icin. Kaplumbagama zarar verir mi?

Olur. Ecolite'in ampulü de bu şekilde. Eğer lamban max 60 W kaldırıyorsa ve orada varsa 52 W olanını al. 52 W olanlar 850 lümendi galiba. Bir de soft varsa daha iyi olur. Şeffaf göz alıyor ama bulamazsan şeffafta kullanabilirsin. Bir iki yedekte al.

Osramın bu modelini görmemiştim yeni gelmiş demekki.

Bu paspas yapı marketlerde ve paspasçılarda rulo halinde satılıyor. Eni en kısa 80 cm boyu uygun ölçüde kestirirsiniz. Bu hem ağırlığı az tutuyor hemde hayvanın çıkmasını kolaylaştırıyor. Tek parça halinde maket bıçağı ile şekil vererek koydum. Cam kenarları tuttuğu için kayma durumu olmuyor yapıştırmadım. Şekli benim kuru alan gibiyse rampa kenarı camlar tutar. Farklı renkleri var.

Geri