Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

akvaryum üstü kuru alanım.

ölçü 100-40-55 ; kalınlığı ölçemiyorum üstte camdan ek parçalar var 4 cm genişliğinde.. Taryumdan almıştım zaten bu akvaryumu

Köşe camların birleşme noktasından kalınlığını ölçebilirsin.

Cem akvaryumun kalınlığı sanıyoeum 1 cm alttan görünen silikondan öyle görünüyor yanlış değildir umarım

Bir de senin akvaryumun altının etrafına mobilyacı çelik bi çıkıntı mı yaptı yukarıya doğru? Ben öyle bişey yaptıracağım da

Mobilyada metal yok. Masif ahşap ayaklar 4 cm eninde. Akvaryumdaki çelik sac paslanmasın diye çelik yaptırdım. Normale göre biraz pahalı.

Benim akvaryumda yok böyle bi parça ama neden bilmiyorum sade cam her yeri ve kayıt kuşak...Acaba ilerleyen zamanlarda sıkıntı oluşturur mu sence?

Bu alt ve üst kuşağın kötü görüntüsünü kapatmak için. Bir de kuru alanı üstünde kaydırması kolay oluyor.

Kuru alan yaptırmak için ölçüyü nasıl alayım bi de yapıştırmıyor muyuz akvaryumun üstüne?

Yapıştırmıyoruz. Akvaryumu temizlerken sağa sola kaydırıyoruz. Bendeki gibi yaptır ama rampa açısı az daha dik olsun. Yukarı kaldırdıkça mesafesi uzuyor. Akvaryumun yarısını geçiyor. Akvaryum eni 40 ise kuru alanı 42 yaptır. Yanlardan taşsın.

Eni 50 olsaydı bendekini verirdim ama kenarlarda boşluk çok kalıyor. Kenarlara yüklenirseler kaykılabilir. İnce cama oturacak bende 3-4 cm genişliğinde saca biniyor.

Cvp: akvaryum üstü kuru alanım.

Cem Bey merhaba akvaryumunuzun kuru alani cok iyi olmus. Biz de yeni bir akvaryum yaptirdik ve rampali cami var; sizin akvaryumunuzunki gibi ama kaplumbagamiz tirmanamiyor, kayiyor. Mavi zeminin malzemesi nedir? Nereden temin edebiliriz ve yapistirmak icin ne kullanalim? Biz de oyle yaptirmak istiyoruz. Simdiden tesekkur ederim.

Bu yapı marketlerde ve bazı temizlik malzemeleri satan dükkanlarda bulunuyor. Farklı renkleri mevcut. Bendeki gibi üçgen şekilliden alın. Tel makarna gibi olana tırnaklarını takıp kırıp, koparıyorlar. Özellikle panik halinde suya kaçtıklarında.

Bunu yapıştırmaya gerek yok. Tek parça tam şekil maket bıçağı ile kesip yerleştireceksiniz. Kuru alan benimki gibi ise rampa üstü yan camlar kaymasını önler.

Hayvanlar ishal olduğunda dışkılayabiliyor ve altına kum taneleri girebiliyor. Rampa ucu su içinde olduğu için yosun tutuyor. Böyle durumlarda çıkarıp cif ve lavabo fırçası ile yıkayıp bol su ile durulayıp temizliyoruz. Kuru alanı su ile yıkıyoruz. İlk yerleştirmeden evvel antibakteriyel yada sıvı bulaşık sabunu döküp fırçalayın. Duruladıktan sonra kuruyana kadar bekletin o arada kokusuda gitmiş olur.

Tamam cok tesekkur ederim. Bu arada kaplumbagamin yumurtalari varmis da ben hasta zannedip sizden yardim almistim. Yumurtalarini cikardi ama 4 tane falan kaldi. Simdi eskisi gibi sakin ve huzurlu onun icin de tekrar tesekkur ederim. Size minnettariz. Selamlar.

Genelde senede bir nadiren de iki defa yumurtluyorlar. Suyu fazla kirletmemiştir inşallah.

Bu ilk yumurtlama ise hayvan vücudunda olan değişimden kaynaklı psikolojiyi atmıştır. Sonrakiler daha rahat geçer.

Iki gunde bur yumurtladi. Suyunu mecburen degistirdik. Kurtulduya cok sukur. Gercekten psikolojisi cok degismisti, simdi eskiye döndü. Tekrar sag olun yardimlariniz icin selamlar.

Güzel olmuş hocam maliyeti ne oldu size parkur ve ışığın

Bana sorduysan 2013 sene başı 150 tl idi kuru alanı yaptırdım. Sonradan rampa kenarlarından atladıkları için yelpaze cam yaptırdım ona da 60 tl verdim.

Uv ampul şuan 150'den aşağı değildir. Lambası elimde vardı. Isıtmadaki ecolite ampul 6 tl civarıydı. Lambası horoz elektrik H67 kıskaçlı 30 tl'ye aldım ama şimdi 60 tl'den aşağı değildir.

Cvp: akvaryum üstü kuru alanım.

Bir camcı ile görüşeceğim bu konuyu filitreyi hallederken teşekkürler

81hZ7DW8tTL._SX425_.jpg

bu tarz plastikler sağlıklı olmaz değil mi

Bu turtle pier hazır kuru alanda en kullanışlısıdır. Medium ve large olanları ek ayakları ile 30 cm yüksekliğe gelir. Yalnız ebatlarının akvaryuma uyması lazım.

Turtle bank bakma o kaplumbağayı taşımaz.

Akvaryum üstü kuru alan hazır akvaryumlar için ağır gelir. Ben tabanı 8 mm yan cam ve rampayı 6 mm camdan yaptırdım. Ama komple 6 mm camdan da yapılabilir.

Cem Bey merhaba, ben kaplumbaga akvaryumunu yaptirdim sizin akvaryumunuza benziyor ama kuru alan bolgesi cam ve sabit. Ben kuru alanla ilgili yazilanlari okudum ama cok karisik geldi. Kuru alana kac tane lamba koymaliyim? Ampul olarak isinip kurumasi icin soft mu led mi almaliyim? Tavsiye edeceginiz marka ve site adi var mi? Bir de sizin kullandiginiz mavi malzemenin adi nedir ve suda kimyasal bir etki bırakır mi? Eger o malzemeyi bulamazsam akvaryum slikonuyla rampaya cakil tasi yapisirtirsak olur mu? Biliyorum cok soru sordum ama bir an once kaplumbagamin kuru alanini yapmak istiyorum. Yardimci olursaniz cok sevirim.

Tabiki soracaksın herşey hayvanların sağlıklı yaşaması için. Kaç hayvan var sistemde kabuk boyları nedir?

Geri